Ukratko ruski reporter tvrdi ovo:
Ruska vojska povukla se par dana ranije. Narod je nastavio nositi bijele trake, kao znak lojalnosti Rusima. S njima su tijekom okupacije bili razvili i robnu razmjenu i izišli su iz podruma. U trenutku kada u grad ulazi neregularna ukrajinska postrojba oni pucaju na ljude s bijelim trakama misleći da se radi o Rusima. Ruski vojnici također su naime nosili bijele trake kao znak raspoznavanja. Kod nekih leševa pronađeno je kako drže ukrajinske putovnice, što novinar tumači kao pokušaj ubijenog prije streljanja, da napdaču pojasni da je domicilni stanovnik Buče.
Ako su ove indicije ispravne nameće se pitanje: Koja postrojba je upala u Buču? Neka koja ne razumije nit ukrajinski niti ruski jezik?
U Buchi, predgrađu Kijeva, tri dana nakon ruskog povlačenja snimljeno je više od desetak tijela ubijenih civila.
Zapadni mediji, bez ikakve istrage, optužuju rusku stranu da je tamo počinila ratne zločine. Protuargumente iznosi novinar Aleksander Kots, (RT) koji je u regiji bio mjesec dana.
Jezive slike iz grada Bucha u Kijevskoj regiji sada obilaze svijet. Vidi se nekoliko leševa, a odgovorni su već identificirani u zapadnim medijima: priča se da je to bio ruski ratni zločin, a neki njemački mediji već bubnjaju u rat odmazde kao u Jugoslaviji.
Ruski novinar i ratni izvjestitelj Alexander Kots, koji je proveo mjesec dana u blizini Kijeva prije nego što su se ruske trupe povukle, oštro negira ovu predrasudu i objašnjava zašto je ukrajinski izvještaj o “pokolju u Buči” falsifikat.
Smatra vjerojatnim da su zločin počinili ukrajinski gerilci, koji sebe nazivaju “teritorijalnom obranom”.
“Taktika postavljanja videa više me ne iznenađuje još od Sirije, gdje je odlučeno o masovnim raketnim napadima temeljenim na [vorherigen] produkciji ‘Bijelih kaciga’. I ovdje su ‘učitelji’ za takve informacijsko-psihološke operacije isti – s britanskim ušima koji jasno vire.
Vidio sam kako su se lokalni stavovi prema ruskoj vojsci promijenili. Isprva su ih se bojali – rezultat dubokog ispiranja mozga na TV-u. Zatim je uslijedio oprezan stav jer je znatiželja nadvladala ljude i oni su izašli iz svojih podruma.
A kasnije su počeli i poslovati s njima: mještani su trgovali robom u naturi s vojskom.
Na primjer, mijenjali su plin za generator za mlijeko i svježi sir. Također, nisu tražili mlijeko, nego su gorivo dali besplatno. Ali naši tamošnji susjedi smatrali su svojom dužnošću uzvratiti uslugu. Vojska im je dala suhe obroke i donijela lijekove…Ali to naravno nije ni glavni argument da je ukrajinska ‘Srebrenica’ lažnjak. Zapravo, mjesec i pol, Bucha nikada nije bila potpuno kontrolirana od strane ruskih trupa, čak ni jedan dan. (…)
Istina je da su u sklopu preraspodjele ruske trupe napustile Buchu nekoliko dana prije nego što su otkrivene ‘žrtve okupacije’. Ukrajinske snage nisu odmah prepoznale odlazak te su gotovo tri dana granatirale grad topništvom koje je moglo pogoditi i civile.
Kad su konačno ušli u grad, počeo je ‘lov na vještice’ na one koji su surađivali s ‘okupacijskim’ snagama.
U žaru trenutka nitko se ne trudi tražiti dokaze, a tijela vezanih ruku bačena su u bunare. Samo: stanje leševa sugerira da su ubijeni najranije prekjučer. Znam kako izgledaju mrtva tijela nakon što danima leže na ulici. Ovdje je potpuno druga slika.”
Ratni izvjestitelj primijetio je da većina mrtvih vidljivih na fotografijama koje je danas objavila (!) ukrajinska stranica nosi bijele trake.
Kao što je poznato, takve bijele trake, piše Kots, uvijek su bile prepoznatljivi znak ruskih udruga. S vremenom su tu značku koristili i lokalni civili, većina ih je nosila domaće bijele trake kako bi ih ruski vojnici prepoznali kao svoje.
Kada su ruske trupe u noći s 30. na 31. ožujka napustile položaje u i oko Buche i povučene iz ovog dijela Kijevske regije, ukrajinske trupe to nisu odmah saznale, javlja Kots.
U grad su se uselili tek 1. travnja, prije svega dragovoljci iz teritorijalnih udruga. Sada su civili, prvenstveno muškarci, bili osuđeni na smrt zbog istih tih bijelih traka: ukrajinski neregularci su ih zamijenili za rusko vojno osoblje ili partizane i pucali na njih.
Alexander Kots piše:
“Evo daljnjih dokaza. Tijela u Buchi s bijelim narukvicama, što je ruski prepoznatljiv znak. Ukrajinske snage pucale su na ljude – bez obzira na to jesu li nosili oružje ili ne. Glavna stvar je bila da su nosili bijele trake, što je [für die ukrainischen Streitkräfte] značilo da su ‘neprijatelj’.
Ukrajinski novinari, otvorite oči! Nisu ruske trupe poklale Buchine civile. To su bili vaši hrabri ‘terbatisti’.”
Da su se ruske trupe povukle iz Buče prije 31. ožujka, vjerojatno u noći s 30. na 31. ožujka, potvrđuje i video koji je 31. ožujka ujutro objavio gradonačelnik grada, koji slavodobitno najavljuje “oslobođenje” (od ruske trupe). Nije spomenuo prethodni masakr.
Okolnost koju su opisali francuski novinari – uz potvrdu bijelih traka na rukama žrtava – da je jedan od tih mrtvih imao ukrajinsku putovnicu podržava hipotezu ruskog ratnog dopisnika Kotsa: Držanje ukrajinske putovnice ima smisla samo za Ukrajinca vojnih – u pokušaju da ih, nadamo se, spriječi da pucaju.
Prva snimka iz Buče na kojoj se vide leševi kružila je u medijima 2. travnja, odnosno trećeg dana nakon ruskog povlačenja s tog mjesta.
Alexander Kots, rođen 1978., od 1999. radi za visokotiražne novine Komsomolskaya Pravda i bio je ratni izvjestitelj na Kosovu, u Afganistanu, Iraku, Libiji, Siriji, Donbasu i drugim konfliktnim regijama.
Ministarstvo obrane Ruske Federacije službeno je negiralo bilo kakvu odgovornost ruskih vojnika za ubojstvo civila.
Istina je da se podaci koje je Kots u ovom trenutku ne mogu neovisno provjeriti. No, trebali bi vas barem podsjetiti da su takve predrasude uvijek vrlo upitne.
Više o toj temi – Live ticker o ukrajinskom ratu
Međutim Facebok Factcheker Faktograf.hr o ovoj temi piše sljedeće: