Radovi na velikom infrastrukturnom projektu koji Mostar čeka već godinama odvijaju se prema planu, a uskoro bi se trebalo pristupiti radovima probijanja tunela dugog 1760 metara iznad ovog grada, piše Večernji list BiH.
Rasterećenje Mostara
Riječ je o radovima na južnoj obilaznici Mostara, gdje se privode kraju radovi na izgradnji vijadukta “Marijanovićeva Draga” te se priprema natječaj za treću dionicu ove prometnice koja će prometno rasteretiti gradsko središte, a putnicima olakšati prolazak ovim dijelom Hercegovine te u konačnici Mostar povezati s Dalmacijom jer će se naslanjati na brzu cestu Mostar sjever – Široki Brijeg – granica s Hrvatskom.
Kada je riječ o samom vijaduktu koji će po svom završetku predstavljati uistinu impresivan prizor, jer će se nadvijati iznad Rodoča te prostirati između dvaju brda, stupovi su gotovi te se krenulo s postavljanjem rasponske konstrukcije. Riječ je o radovima na drugoj dionici projekta mostarske južne obilaznice koja uključuje izgradnju prometnice na potezu od kružnog toka Varda prema ulazu u tunel Novi dužine 1760 metara, uključujući vijadukt “Marijanovića Draga” koji je dug 200 metara, a visina stupova iznosi čak trideset metara. Vijadukt se sastoji od dva upornjaka U1 i U2 i stupova S1 visine 31,5 metara i S2 visine 30,5 metara. Spojni segment rasponske konstrukcije dužine 4 metra povezuje segmente vijadukta koji se izvode tehnologijom slobodne konzolne gradnje, pojasnili su nedavno izvođači radova. Inače, ovaj strateški projekt izgradnje južne obilaznice obuhvaća dionicu trase Međine – Miljkovići (rotor Varda) – Rodoč – veza na M-17, ukupne dužine 14.100 metara, a u prvoj fazi radova završen je potez trase od rotora Međine do rotora Varda dužine 6700 metara koji je još prije dvije i pol godine stavljen u funkciju. Druga dionica se nastavlja od rotora Varda do tunela Novi.
Gotova do kraja 2023.
Radovi na drugom dijelu trase se izvode u vrlo otežanim okolnostima jer je teren od vijadukta do ulaza u tunel Novi dužine 460 metara izuzetno zahtjevan. Riječ je strmom i nepristupačnom terenu, ispod kojeg se nalaze stambeni objekti, zbog čega izvođači radova rade s velikim oprezom. Radove na ovoj dionici južne obilaznice Mostara izvodi JV Hering d. d. Široki Brijeg i KTM-Brina d. o. o Posušje, a nadzor nad istim provodi IGH d. o. o. Mostar. Predviđeni rok završetka radova na LOT-u 1 je sredina srpnja 2022. godine. Za treću dionicu tunela Novi dužine 996 metara radovi bi trebali krenuti po završetku natječajne procedure. Obilaznica podrazumijeva gradnju ukupno dvaju tunela, triju podvožnjaka te jednog mosta, a njezinim završetkom premješta se magistralna cesta M6.1 (Široki Brijeg – Mostar), a samim tim i tranzitni promet iz užega gradskog područja. Trenutačno se sav promet iz zapadne Hercegovine prema M-17 odvija kroz uže gradsko središte ulicama koje nisu uvjetne za preuzimanje tranzitnoga prometa. Kako su nedavno naveli iz Federalnog ministarstva prometa i veza, završetak radova na izgradnji južne obilaznice se očekuje do kraja 2023., kada bi i autocesta iz smjera juga, odnosno od Bijače, trebala stići do petlje Mostar jug./HMS/