Četvrtak, 19 prosinca, 2024

Služena misa na Austrijskom groblju u Mostaru: Naša dužnost je da ih se sjećamo

Vrlo
- Advertisement -

Groblje je to izgrađeno za vrijeme Austro-Ugarske monarhije i njezine vlasti u našim krajevima, a rijetki su Mostarci koji znaju da je u njihovoj blizini…

”Na ovom groblju nisu pokopani samo vojnici, tu su bili i liječnici, djeca, osobe svih zanimanja. Nije važno tko su i iako ih osobno nismo poznavali, naša dužnost kao kršćana jeste da održavamo ovo groblje i da ih se sjećamo”, poručeno je to na misnom slavlju koje je održano u spomen svih pokopanih na Vojnom groblju na mostarskom Bišću polju.


Groblje je to izgrađeno za vrijeme Austro-Ugarske monarhije i njezine vlasti u našim krajevima, a rijetki su Mostarci koji znaju da je u njihovoj blizini, te je još manje onih koji su to mjesto posjetili i uvjerili se da je jedva preživjeli svjedok jednoga vremena koje je bitno obilježilo našu kulturu.

Sjećanje

Na današnjem slavlju uz župljane pokopanima na ovom groblju su počast odali i Austrijski vojnici, predstavnici Oružanih snaga BiH kao i predstavnici gradskih vlasti.



Podsjećamo, župljani na čijem se pastoralnom prostoru nalazi ovo groblje, su pokretali akciju da se ovo groblje, koliko je moguće, očisti od raznih gomila otpada i zarasloga šiblja koje prekriva stotinjak grobova vojnika, gradskih činovnika i civila koji su ovdje ukopani prije stotinjak godina, a neki od njih i za vrijeme Drugoga svjetskog rata.

Dobro vidljivi natpisi na pojedinim oštećenim i isprevrtanim spomenicima ispisani na njemačkom, latinskom, hrvatskom ili srpskom jeziku jasno svjedoče s kolikom su ljubavlju prema tim pokojnicima njihova djeca i građani Mostara čuvali sjećanje na njihov život i djelo.

Zaštićeno Ženevskom konvencijom

Na južnoj strani su dva reda grobova. To su grobovi vojnika Austrougarske monarhije, poginulih u Prvom svjetskom ratu. Pored austrijskih vojnika i civila na groblju je i nekoliko grobova domaćih civila. Na sjeveroistočnom dijelu groblja je nekoliko partizanskih grobova iz Drugog svjetskog rata. Naredbom Zemaljske vlade Kraljevine SHS iz 1918. godine groblje je bilo prošireno i naziv je promijenjen u “Novo vojničko groblje”.

 

Groblje je znatno uništeno tijekom savezničkog bombardiranja Mostara, a kasnije i zbog nemara okolnog stanovništva. Na nekoliko grobova su, očito ne tako davno, postavljeni nadgrobni spomenici od crnih mramornih ploča, no i ti spomenici su već oštećeni. Zaštićeno je Ženevskom konvencijom, a nadamo se i da će gradske vlasti povesti više računa i brige o ovom spomeniku jednog vremena.

- Advertisement -

17 KOMENTARI

guest

17 Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

Hoće li Kanada postati nova BIH? Trump predlaže da ih anektiraju…

Izabrani američki predsjednik Donald Trump danas je na društvenoj mreži ponovno iznio ideju da Kanada postane 51. američka država,...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -