Glavni tajnik Sjevernoatlantskog saveza (NATO) Jens Stoltenberg optužio je vlasti Rusije da posljednjih godina imaju agresivan pristup pitanjima unutar i izvan zemlje te je poručio da je za državnu politiku svakako odgovoran ruski predsjednik Vladimir Putin.
Uoči sutrašnjeg početka dvodnevnog sastanka ministara vanjskih poslova NATO-a, Stoltenberg je danas komentirao i nedavnu izjavu američkog predsjednika Joea Bidena koji je ruskog kolegu Putina nazvao ubojicom i zaprijetio mu da će platiti cijenu miješanja u američke izbore.
“Primjetan je agresivni stav prema susjedima, uključujući Gruziju i Ukrajinu. Tu su i miješanja u unutarnja pitanja NATO članica i pritisci na oporbu u Rusiji. I nije to sve. Naravno da je za državnu politiku odgovoran ruski predsjednik Vladimir Putin. Vidimo model agresivnog pristupa, uključujući i pokušaje ubojstava oporbenjaka. U NATO-u smo posebno zabrinuti vijestima da je Rusija ponudila nagrade za ubijanje naših vojnika u Afganistanu. To nije prihvatljivo ponašanje. Mi ćemo nastaviti biti čvrsti i jaki, a nastavit ćemo i paralelno jačanje naših obrambenih kapaciteta i kanala diplomatskog dijaloga“, kazao je Stoltenberg.
Ukazujući na izuzetno važnu ulogu NATO-a u očuvanju sigurnosti u Europi, Stoltenberg je kazao da je tu činjenicu prihvatila i Europska unija.
Skoro 90 posto populacije Europske unije je ujedno i populacija NATO-a, a Stoltenberg je kazao da EU čini svega 20 posto proračuna NATO-a.
“To jeste djelomično pitanje financija, ali tu je i zemljopisni faktor. Island na sjeveru, Turska na jugu i Sjedinjene Američke Države, Velika Britanija i Kanada na zapadu graniče s EU. Sve te zemlje su od ključne važnosti za zaštitu i obranu Europe“, poručio je Stoltenberg.
On je upozorio da bi bilo kakvo narušavanje transatlantskih veza značilo i slabljenje NATO-a, te dodao da bi to istodobno dovelo i do podjele Europe.
Predstojeći sastanak šefova diplomacije članica NATO-a uvertira je za summit lidera te organizacije koji će se ove godine održati u Bruxellesu, a Stoltenberg je kazao da glavne izazove pred NATO-om predstavljaju destabilizirajuće aktivnosti Rusije, rast Kine, klimatske promjene, prijetnja terorizma, razvijeni cyber napadi i opasne tehnologije.
Jedna od tema sastanaka će biti i sporazum koji je SAD postigao sa talibanskim pokretom, a koji predviđa da se strane oružane snage iz Afganistana povuku do svibnja.
“Trenutno su u Afganistanu sve opcije na stolu. Sigurnosna situacija u toj zemlji je teška. Učinit ćemo sve potrebno da zaštitimo naše vojnike“, poručio je Stolenberg.