Treći dan prosvjeda u Beogradu protekao je uglavnom u mirnom tonu. Iako se okupilo na tisuće građana, nije bilo ozbiljnijih incidenata. Neredi u Beogradu počeli su u utorak kada je administracija predsjednika Aleksandra Vučića najavila da će Beograđane ponovno staviti pod “policijski sat”, koji je trebao trajati od petka navečer pa sve do ponedjeljka ujutro. Razlog tomu je, kažu vlasti, rastuća epidemija koronavirusa u Srbiji. No, većina Beograđana to je dočekala kao dokaz “diktature” koju predsjednik Aleksandar Vučić provodi već neko vrijeme. Stoga su izašli na ulice, a prosvjed protiv policijskog sata i koronavirusa u razmjerno kratkom vremenu pretvorio se u sukob protiv vlasti.
Policija je prvog dana reagirala neočekivano brutalno. Kako su reporterima govorili Beograđani, po prvi puta u dvadeset godina, nakon režima Slobodana Miloševića, na ulice srpske prijestolnice iz posebnih pušaka ispaljivani su kanistri sa suzavcima. Prosvjednici su, pak, policajce zasuli kamenicama, kantama, zapravo svime što im je došlo pod ruku.
Epilog je više od 120 ranjenih policajaca, među kojima i neki teže, dok je još nepoznanica koliko je ozlijeđenih među demonstrantima. Naime, zahvaljujući televizijskim reporterima javnost je imala priliku vidjeti kako specijalne jedinice policije, uključujući Žandarmeriju, Specijalnu antiterorističku jedinicu SAJ, te različite agente policijskih službi koji su bili u civilu, brutalno premlaćuju civile, zbog čega je Srbija od strane brojnih organizacija optužena za prekomjernu silu i brutalnost prema građanima, kao i kršenje ljudskih prava.
Srbijanske vlasti uzvratile su kako je policija bila krajnje suzdržana, te se od reakcije uzdržavala sve do posljednjeg trenutka, kada je nasilje postalo pretjerano.
Već drugog dana bilo je manje situacija u kojoj televizijske kamere bilježe premlaćivanja civila, a četvrtak je prošao krajnje mirno. Možda je tomu pripomogao slogan pod kojim su prosvjedi održani – “sedi dole”. Tim su se sloganom prosvjednici poželjeli distancirati od huligana koji su napadali policiju. Željeli su pokazati da s njima nemaju veze, te da su miroljubivi građani koji prosvjeduju protiv odluke o policijskom satu, ali i protiv aktualnog poretka.
Okupljene Nišlije i ispred zgrade Suda sede na asfaltu. Protest u Nišu za sada protiče bez ikakvih incidenata#Niš #protest2020 pic.twitter.com/iHSUaPQWBg
— Južne vesti (@juznevesti) July 9, 2020
Zanimljvo, stoga je u četvrtak došlo čak i do manjih verbalnih obračuna među prosvjednicima. Pojavljivale su se skupine koje su htjele izazivati sukobe, no mirna većina vikala je na njih – Sedi dole. Prosvjedi su se održavali ne samo u Beogradu, već i diljem Srbije. Građani su svoje nezadovoljstvo izražavali u Nišu, Novom Sadu, Kragujevcu, Vranju… Ljudi su, kako su javljali lokalni mediji, sjedili na podu izražavajući pasivni otpor vlasti Aleksandra Vučića, a iako su skandirali parole protiv njega, nije dolazilo do uništavanja imovine.
Huligani razbili glavu reporteru našeg portala! https://t.co/S5r5wdIPGg
— nova.rs (@novarsonline) July 9, 2020
U kasnim noćnim satima došlo je do ozljeđivanja novinara Nove.rs, koji je čitavo vrijeme pratio situaciju na beogradskim ulicama. Vojislav Milovančević s ozljedama glave prevezen je u bolnicu kolima Hitne pomoći, prenosi Jutarnji.hr