Četvrtak, 14 studenoga, 2024

ČETVERONOŽNE DIVIZIJE Konji, deve, mačke, psi, svi su oni pomogli Crvenoj armiji u Drugom svjetskom ratu

Vrlo
- Advertisement -

Psi su bili istrenirani da se zavuku ispod neprijateljskog tenka, da se ne boje teške artiljerije i da se prikradaju tenku odostraga kako bi izbjegli vatru iz mitraljeza. A kako su Crvenoj armiji pomagale deve i mačke?

U Velikom domovinskom ratu, kako se u Sovjetskom savezu nazivao Drugi svjetski rat, svoj doprinos dale su i životinje. Zbog zasluga sudjelovale neke su sudjelovale u pobjedničkim paradama, a neke su dobile i spomenik.

Portal Russia Beyond prisjetio se tih slavnih dana te je posebno istaknuo ulogu konja, pasa, mačaka i – deva.

Tenkovi nisu skroz zamjenili konje

Konji su tradicionalno bili dio vojnih formacija, u nekim prošlim vremenima donosili su i prevagu u bitkama, no Drugi svjetski rat bio je rat tenkova. No, kad nije bilo drugoga i konjica se aktivirala. Iako su se konjanici Crvene armije, ističe Russia Beyond, uglavnom borili kao pješaštvo, u jednoj akciji su se posebno istakli. Bilo je to 1941. u obrani Moskve 1941., konjanici su činili četvrtinu čitave divizije.

Profimedia

Profimedia

Također, imali su i zadaću prijenosa tereta, što je bilo od krucijalne važnosti na terenima gdje bi kamioni propadali u snijeg i blato. U trenucima kad je ruska vojska bila u opsadi, vojnici su ih koristili i kao hranu.

‘Protutenkovski psi’

Svoju ulogu odigrali su u psi. Čak i u bitkama, pa i u spomenutoj obrani Moskve. Naime, kad bi se njemački tenkovi približavali ruskom glavnom gradu, obučene pse su koristili za njihovo tenkova. Vojnici su, piše Russia Beyond, na pse stavljali eksploziv i slali ih na neprijateljsku oklopnu tehniku.

Profimedia

Profimedia

Psi su pomagali i pri razminiravanju terena, kao i spašavanju boraca. Na Paradi Pobjede, održanoj 1945., promarširali su i čovjekovi najbolji prijatelji, a posebno mjesto – na Staljinovom šinjelu! – imao je pas Džulbars koji je prema legendi pronašao čak 75.000 mina. Inače, Džulbars nije marširao jer je bio ranjen.

Kako mačke nisu poslušne, one su nisu iskazale u vojnim operacijama. No, u Lenjingradu (današnjem Sankt-Peterburgu) su dobile spomenik jer su spasile grad od štakora. Grad je bio 872 dana pod opsadom, tijekom koje je umrlo 650.000 ljudi, mahom od gladi.

Mačke i deve dale svoj doprinos

“Mačaka u takvim uvjetima skoro i da nije ostalo pa su grad preplavili štakori koji su prenosili zarazu. Kada je 1943. konačno razbijena blokada, u grad su stigli vagoni puni mačaka. ‘Mjaukajuća divizija’ je brzo riješila problem štakora”, otkriva Russia Beyond.

Profimedia

Profimedia

A deve? Premda njih povezujemo s Arapima, i na području SSSR-a bilo ih je dovoljno da bi bile ‘mobilizirane’. Prema podacima RB-a, Crvena armija je na raspolaganju imala oko 350 deva. One su svoju rolu odradile u Staljingradskoj bitci, a poput konja, koristili su ih za opremu vojne tehnike i hrane. Vojnike su pratile i nakon bitke, kad je Crvena armija krenula prema Berlinu. Navodno su neke mirovinu dočekale u zoološkim vrtovima Istočne Europe.

Najlegendarnija je deva zvana Kuznječik (skakavac), nju su ruski vojnici doveli do stepenica Reichstaga, na koje je ona – kao prava deva – pljunula, prenosi 100posto.hr

- Advertisement -

14656 KOMENTARI

guest

14.7K Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

Prophecies of Muhammad Fulfilled After His Passing

Prophet Muhammad, as the founder of Islam, conveyed numerous prophecies recorded in the Quran and Hadiths (narrations about his...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -