Kada su voditelji muzičkih radionica “Sounds of Migration” u Bihaću pitali polaznike iz Irana i Afganistana da im predstave neku od popularnih pjesama iz njihove regije, odgovor je bio gotovo jednoglasan – “Soltane Ghalbha”.
To je pjesma iz istoimenog iranskog filma, snimljenog 1968. koja je doživjela brojne obrade.
Autor pjesme je Anoushiravan Rohani, jedan od najpoznatijih iranskih kompozitora i autora filmske glazbe, a zahvaljujući legendarnom pjevaču Arefu, “Soltane Ghalbha” postala je općepoznata.
Pjesma govori o ljubavi, a njen naslov mogao bi se prevesti kao “Sultan mog srca”.
– Jedna strana srca mi je rekla “idi”, a druga “ostani”. Moje srce ne može podnijeti da bude bez tebe… Sultan mog srca si ti – neki su od stihova.
Zahvaljujući projektu “Sounds of Migration”, čiji je cilj zbližavanje i kulturna razmjena između lokalnog stanovništva i migranata, ovu pjesmu upoznat će i hercegovska i bosanska publika.
Snimljena je u izvedbi iskusnih glazbenika iz bihaćkog “Haman Jazz Benda”, solističke dionice pjevaju Zilan Krolahi i Ferdovs Asi (Ferdows Assy), a prateće vokale Alahdad (Allahdad) i Edalaz. Objavljen je i videospot u kojem glavne uloge, također, pripadaju migrantima.
– Pokušali smo kroz snimak prikazati dilemu o kojoj pjesma govori – ostati ili otići. To pitanje posebno je karakteristično za sve ljude koji napuštaju svoj dom, a dio srca uvijek ostaje tamo odakle su krenuli.
Iako smo u prvoj verziji razmišljali da uprizorimo samo scenu rastanka glumaca Bite i Akbara, ipak smo odlučili da cijeloj priči damo i hepiend, te smo u video ubacili i scenu povratka – kaže Munib Čavkić, koji je. uz direktora fotografije Amira Selimovića, potpisnik spota kao scenarista i reditelj.
Kroz projekt “Sounds of Migration” žele se produbiti tolerancija i međusobno razumijevanje, potaknuti sve nas da oslušnemo i sagledamo pozitivne osobine svakog pojedinca.
Projekt realizira Glazbena mladež Bihać u okviru “Bosnia and Herzegovina Resilience Initiative (BHRI”) programa koji finasira USAID, a provodi IOM.
“Sounds of migration” je proces u kojem učesnici međusobno upoznaju jedni druge i zajedno grade nešto lijepo – zajedničku muziku koja nas sve može oplemeniti.