Jučer je diljem Europe, uključujući na Facebook stranicu AMSI bivšeg istoimenog bloga koja objavljuje sve članke ovog portala, na stranici kolege Amela Jašarevića i njegova portala Global Cir u BiH, stranici V4 Post Višegradske skupine, čak i skupine Mladi socijalisti iz Zagreba, bilo nemoguće postaviti bilo kakav članak i poveznicu koji ima politički sadržaj.
Svi postovi su se automatski označavali kao “neželjeni sadržaj koji nije u skladu sa standardima zajednice”.Kakve zajednice? Od kada smo kolega Jašarević, administratori mladih socijalista ili kolege iz V4 posta, te mnogi drugi u bilo kakvom obliku “zajednice” s kompanijom Facebook?
Isto je bilo sa stranicom njemačkog internetskog portala Contra Magazin, koji ima etiketu “politički nekorektnog” i uglavnom “proruski orijentiranog medija”.
Komentirajući ovu sveobuhvatnu jednodnevnu cenzuru na Facebooku, njemački novinar Marco Maier se pita nije li ovo bio test Facebooka za budućnosti i izravnu cenzuru ove društvene mreže? Ako bude tako, preko dvije milijarde korisnika Facebooka, koliko ih je bilo u srpnju ove godine, moći će objavljivati slike s odmora, mačiće, kučiće, stare i nove hitove s You Tubea, citate mudraca i književnika. S druge strane, sadržaji koji odstupaju ili se opiru jednoumlju elite bit će cenzurirani.
Jučerašnji slučaj nije nimalo bezazlen, iako ga Facebook može opisati kao “kratkotrajni poremećaj sustava” i ispričati se na neugodnostima “koje su, eto, ipak trajale samo jedan dan”.
Međutim, jučer je zabilježen enormno velik broj slučajeva diljem EU u kojima su postovi na Facebooku, posebno onih s vanjskim poveznicama, direktno prolazili kroz posebne filtere, a potom su, nakon što su bili vidljivi na trenutak, nestajali u sekundi. Naravno da je to izazvalo čuđenje, kod nekih i uznemirenost.
Marco Maier s pravom pretpostavlja da je Facebook nenajavljeno testirao nove filtere s kojima u budućnosti, bez puno truda, može izbrisati “spam” i takozvane “lažne vijesti”. Osim toga, iako portali i internetske stranice tiskanih medija imaju puno više izravnih ulaza nago s Facebooka, ovim alatom je društvena mreža s preko dvije milijarde otvorenih računa, bilo pojedinaca, grupa ili stranica, dobila priliku da bez većih problema cenzurira nepoćudne glasove i tako na jednoj strani ljude ušutka, a prostor da skupinama koje su na liniji “Politbiroa Europske komisije”.
Iako netko umanjuje značaj Facebooka ili Twittera, podsjetimo da su iskru “Arapskog proljeća”, koje je kasnije Sjevernu Afriku i Bliski istok pretvorilo u područje krvavih orgija, zapalile posebno obučene “brigade cyber-kolaboracionista” koje je obučila CIA i koje su odradile najvažniji dio posla. Nekoliko stotina mladih ljudi, plaćenih od strane američkog veleposlanstva preko nevladinih udruga, zakotrljati lavinu prosvjeda koji su srušili “diktatorske režime” u Tunisu, Egiptu, Siriji i Libiji, dok je ista praksa u začetku ugušena u Saudijskoj Arabiji, Jordanu, dok su u Bahreinu morali intervenirati saudijski i tenkovi UAE.
Pokušalo se i s Alžirom, ali je u toj zemlji predsjednik Abdelaziz Bouteflika preko Pariza poručio Zapadu da je ta zemlja 2002. izašla iz krvavog građanskog rata koji je trajao deset godina i da će na svaki pokušaj izazivanja kaosa intervenirati “uporabom sile bez milosti”. Zato se u Alžiru ništa nije dogodilo, iako je u Tunisu, na samoj alžirskoj granici bilo spremno oko stotinu, najviše dvije “cyber-kolaboracionista”, kojima je zadaća bila rasplamsati požar pobune u sjeveroistoku Alžira. Sve ovo su opisali aktivni sudionici ove operacije, mladi ljudi koji su kasnije vidjeli da od “slobode, demokracije i ekonomskog napretka” neće biti ništa i da su bili korisni idioti koji su put do uspona na vlast iskrčili islamistima Muslimanskog bratstva. Kasnije su o tome opširno i do u detalje pisali na portalima Tunisie Secret i Nawat, ali kasno.
Ovom malom digresijom smo htjeli skrenuti pozornost koliko su društvene mreže opasan alat ako su samo u rukama njihovih tvoraca. Naravno, to svakako nisu “geniji” Mark Zuckerberg i drugi, nego strukture koje određuju kako će funkcionirati mreže koje njihovi utemeljitelji i vlasnici formalno kontroliraju.
Očito ja da Facebook želi samo slike mladih i zaljubljenih, sretnih i bezbrižnih, kućnih ljubimaca i uspomene s obiteljskih odmora na moru, koje će pratiti članci iz mainstream medija. “Kritične” internetske stranice trebaju biti isključene. Budući da je ova društvena mreža s Googleom još uvijek glavni ponuđač usluga, možete zamisliti koliku moć ima za ispiranje mozgova, prenosi logično.com