Srijeda, 15 siječnja, 2025

Svijet analizira kako su ove četiri ekipe u polufinalu

Vrlo
- Advertisement -

Ako pitate nekog igrača ili trenera da objasne neobjašnjivu pobjedu neke ekipe na Svjetskom nogometnom prvenstvu, odgovor koji stručnjaci obično daju je kratak. Slegnu ramenima i kažu:”To vam je nogomet.”

Sve ono što se događalo u Rusiji protekla tri tjedna ne može se u cijelosti objasniti

No, ono što se u protekla tri tjedna događalo na Svjetskom prvenstvu niti se može objasniti, a niti se na sve može slegnuti ramenima i reći da samo dragi bog razumije što se točno dogodilo.

Prije bi se moglo reći da neke stvari zbilja nisu bile normalne, ali ih je moguće objasniti.

Francuska nogometna reprezentacija | Author: ReutersREUTERS

Prvo, činjenice: ispale su Njemačka, Brazil, Španjolska, Argentina i Portugal. To su dakle – aktualni svjetski prvak, zatim vlasnik svih trofeja, globalni nogometni titan, papeterostruki finalist i zemlja koja brani titulu europskog prvaka, a posljednje dvije reprezentacije u svojim redovima imaju dvojicu najboljih igrača svijeta – Messija i Ronalda.

Svatko tko tvrdi da je znao da će baš Francuska, Belgija, Engleska i Hrvatska završiti u polufinalu, taj jako laže.

Posljednji put kad u prve četiri ekipe nije bilo Brazila, Argentine, Njemačke ili Italije bilo je… pa, nikad!

Od 1970. godine dva ili više od tog kvarteta pojavili su se u polufinalu na svakom turniru, osim 1998. i 2010. godine.

Ove godine, Francuska je najmanje davno ušla u polufinale i finale. Nakon što je osvojila titulu 1998. kod kuće i ušla u finale i završila druga osam godina kasnije. Belgija je zadnji put došla tako daleko 1986., Engleska 1990. i Hrvatska 1998. godine. Sve tri ekipe u kasnijim natjecanjima gubile su odmah na početku.

“Ovdje su ostale velike ekipe, one koje su teško i naporno radile, koje su bile kompaktne, u kojima je prevladao duh zajedništva i koje su bile dobro organizirane. To su zajedničke karakteristike sve četiri ekipe koje su ostale u Rusiji”, citira The Washington Post hrvatskog trenera Zlatka Dalića.

Axel Witsel, Eden Hazard, Romelu Lukaku i Kevin De Bruyne | Author: MARIANA BAZO/REUTERS/PIXSELL/REUTERS/PIXSELLMARIANA BAZO/REUTERS/PIXSELL/REUTERS/PIXSELL

Međutim, ima tu ipak mnogo više od ovih neopipljivih razloga, a to je – talent.S najboljim igračima iz manjih zemalja koji su prodani u najjače europske lige lakše je razumjeti neke, ako ne baš sve razloge ovogodišnjeg iznenađenja.

Veličina Belgije i Hrvatske – u teritorijalnoj veličini i broju stanovnika nisu preduvjeti da se objasne vrhunske vještine koje imaju igrači u njihovim nogometnim akademijama i nacionalnim vrstama.

Belgija i Hrvatska imaju zajedno 15,5 milijuna stanovnika, što je otprilike toliko koliko obuhvaća zona metroa u Istanbulu. A samo trojica od njihovih ukupno 46 igrača nisu otišla u neku od najvećih i najmoćnijih liga.

U španjolskoj La Ligi Hrvati igraju za tri kluba – Real Madrid, Barcelonu i Atletico Madrid, plus Liverpool, Juventus, Eintracht Frankfurt, Inter Milano, AC Milan.

Čarobnjak sredine terena Luka Modrić osvojio je tri uzastopna naslova UEFA Lige u Real Madridu, a njegov kolega Ivan Rakitić četiri godine je standardni prvotimac u Barceloni.

Većina belgijskih prvotimaca, uključujući Romela Lukakua, Edena Hazarda i Kevina De Bruynea, zvijezde su u elitnoj Premier ligi. Engleska cijela momčad sa 23 igrača temelji se na domaćem frontu. Francuski igrači zastupljeni su u pet najboljih europskih liga u Europi – u Engleskoj, Španjolskoj, Njemačkoj, Italiji i Francuskoj).

Rusija je bila anomalija, iznenađenje četvrtfinale, sa samo dva igrača koji se natječu zvan domaće lige koja je osrednja. Duh, taktika i pomoć navijača su ih dodatno pogurali.

Engleska nogometna reprezentacija | Author: Elmar Kremser/DPA/PIXSELLELMAR KREMSER/DPA/PIXSELL

Iako Senegal nije uspio proći grupu, Lavovi iz Terange of Teranga igrali su ležerni nogomet i bili su još jedan primjer male zemlje koja je imala mnogo koristi od igrača koji igraju u inozemstvu za velike europske klubove. Čak sedam njihovih reprezentativaca igra u Francuskoj, šest u Engleskoj i trojica u Italiji.Španjolska se nije oporavila nakon što su potjerali trenera Julena Lopeteguija s klupe samo dva dana prije početka Svjetskog prvenstva. Jorge Sampaoli iz Argentine se, kako se saznaje, suočio s pobunom. I unatoč izvrsnoj završnici protiv Švedske, njemački izbornik Joachim Loew nije uspio ujediniti svoj tim u utakmici protiv Južne Koreje.

Brazilci su bili na putu da se plasiraju u finale šesti put za redom, ali ih je Belgija dominacijom neugodno iznenadila već u prvom poluvremenu.

U međuvremenu, Engleska i Francuska – velika imena ali tradicionalno podcijenjeni, imale su svaka svoj put. Bez velikih zvijezda, Engleska je model timskog rada i samouvjerenosti. Blagoslovljena velikim talentima Francuska se nije previše preznojila na putu do polufinala.

Ono što je možda glavna karakteristika ovogodišnjeg Svjetskog prvenstva su sasvim nova imena na vrhu piramide svjetskog nogometa. Definitivno je ovo pravo osvježenje koje nitko nije mogao predvidjeti, ali zato svi uživaju.

To vam je nogomet!

- Advertisement -

14656 KOMENTARI

guest

14.7K Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

SUĐENJE BUDUĆIM DIREKTORIMA BH GASA: Farsa i predigra za nove pozicije moći

Na suđenju za zločine u Bugojnu, svjedok Tužiteljstva Bosne i Hercegovine izjavio je kako je na sjednicama Ratnog predsjedništva...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -