Srijeda, 25 prosinca, 2024

DRAMATIČNI APEL PREDSJEDNIKA KATALONIJE: Žele nas likvidirati, Europo niste nam pomogli 1936. , sada je trenutak

Vrlo
- Advertisement -

KATALONSKI predsjednik obratio se javnosti nakon što je Madrid danas aktivirao članak 155. ustava kojim ukida autonomiju Kataloniji.

Charles Puigdemont kazao je da “neće pristati na mjere Madrida”. “Potezi Madrida prema Kataloniji najgori su napad nakon diktature Francisca France. Žele nas likvidirati”, dodao je. “Ako su temeljne vrijednosti Europe ugrožene u Kataloniji, biti će ugrožene i u cijeloj Europi”, nastavlja katalonski predsjednik.

Obratio se i svim građanima Europe na engleskom jeziku, kazavši da su temeljne vrijednosti Europe ugrožene. Najavio je borbu za “svoje domove i ekonomiju”. “Moramo obraniti naše institucije onako kako smo ih uvijek branili, na miran i civiliziran način”, kazao je.

“U Kataloniji i Španjolskoj danas je ubijena demokracija. Europo, niste nam pomogli 1936… Molim vas, sada je trenutak!”, kazao je u dramatičnom obraćanju Puigdemont.

Najavio je da će sazvati hitnu sjednicu katalonskog parlamenta kako bi odgovorio na aktiviranje članka 155. španjolskog ustava koji dopušta ukidanje regionalne autonomije, ali nije naglasio hoće li na njoj doći do proglašenja neovisnosti.

Španjolska vlada aktivirala je članak 155.

Podsjetimo, španjolska vlada aktivirala je danas članak 155. ustava i predložila niz mjera za preuzimanje nadležnosti poslova regionalne vlade Katalonije.

O njima bi u petak trebao glasati gornji dom parlamenta senat u kojem većinu ima vladajuća Narodna stranka desnog centra.

Mjere podržavaju i oporbene stranke Španjolska socijalistička radnička stranka (PSOE) i stranka centra Građani.

Članak 155. ustava nikada dosad nije primijenjen otkad je po modelu njemačkog ustava ušao u španjolski ustav na snazi od 1978. kada je uvedena demokracija u Španjolsku.

Očekuje se kako će biti izglasan idući petak ako dotad predsjednik katalonske vlade Carles Puigdemont ne odstupi i sazove prijevremene parlamentarne izbore u Kataloniji.

Donosimo detaljan pregled mjera:

OSTAVKA KATALONSKE VLADE

  • Španjolska vlada predlaže micanje predsjednika katalonske vlade (Carlesa Puigdemonta), dopredsjednika vlade i svih savjetnika (ministara) koji čine vladu Katalonije
  • Španjolska vlada će zamijeniti njihova mjesta “organima i administracijom koju izabere ili kreira s tim namjerom”. Premijer Mariano Rajoy rekao je na konferenciji za medije u subotu da je “uglavnom ideja da španjolska ministarstva preuzmu tu odgovornost tijekom razdoblja trajanja te izvanredne situacije.

KONTROLA PARLAMENTA I IZBORA

  • Premijer Rajoy je ovlašten raspustiti katalonski parlament i sazvati prijevremene regionalne izbore u Kataloniji.
  • Premijer Rajoy će sazvati izbore u roku od šest mjeseci nakon što u petak primjenu članka 155. odobri Senat španjolskog parlamenta. Rajoy je u subotu rekao da izbore želi sazvati što prije.
  • Katalonski parlament će nastaviti obnašati predstavničku funkciju no pod nadzorom organa kojeg će odrediti Senat španjolskog parlamenta “kako bi se garantiralo da će poštivati odredbe španjolskog ustava”.
  • Predsjednica katalonskog parlamenta ne može predložiti kandidata za predsjednika vlade Katalonije, održati raspravu i glasovanje o njegovom izboru. U parlamentu se ne mogu usvojiti “inicijative suprotne španjolskom ustavu i statusu Katalonije”. Ukoliko se to ipak dogodi španjolska vlada ima rok od 30 dana da uloži veto i poništi odluku.

KONTROLA ADMINISTRACIJE

  • Administracija katalonske vlade ponašat će se u skladu s direktivama organa i administracije koje izabere ili kreira španjolska vlada. “Time su obuhvaćeni radnje, rezolucije i ostale odredbe: imenovanja, otpuštanja ili disciplinski pravilnik o osoblju kao i službene publikacije”, navela je španjolska vlada.
  • Funkcije koje je ranije imala katalonska vlada prelaze u ruke novih upravitelja što uključuje kontrolu regionalne policije (Mossos d’Esquadra) i medija poput regionalne javne televizije (TV3).
  • U tom smislu, španjolska vlada će preuzeti područje telekomunikacija te elektronskih, audio i video komunikacija katalonske vlade. Javni servisi audio i video komunikacija trebali bi pod novim upravljanjem “garantirati prijenos točnih informacija, objektivnih i nepristranih, uz poštivanje političkog, socijalnog i kulturnog pluralizma, te također poštivati teritorijalnu ravnotežu”, najavila je vlada u Madridu.
  • Kada je riječ o snagama sigurnosti, vlada u svom dokumentu navodi kako će administracija koja preuzme kontrolu “moći davati direktne upute i obvezivati na ispunjenje zadataka katalonsku policiju (Mossos d’Esquadra) koja se sada nalazi u nadležnosti katalonske vlade.
  • Osim toga, navodi se kako će “u slučaju da bude potrebno” pripadnici katalonske policije biti zamijenjeni snagama reda španjolske države.
  • Također se intervenira i u upravljanje gospodarstvom i poreznom upravom, iako je područje poreza već bilo pod kontrolom španjolske države. U dokumentu kojeg je u subotu distribuirala španjolska vlada navodi se kako će se gospodarstvom upravljati iz Madrida “kako bi se garantiralo pružanje ključnih javnih usluga, stabilnost proračuna i financijska održivost”.
  • U ovom području španjolska vlada inzistira na sprečavanju korištenja javnih fondova i financija za financiranje procesa odcjepljenja Katalonije.

Masovni prosvjedi u Kataloniji

Oko 450.000 stanovnika izašlo je na ulice Barcelone protiv izvanrednih mjera kojima španjolska vlada namjerava zaustaviti odcjepljenje Katalonije i prekinuti krizu nastalu nakon referenduma o nezavisnosti prije tri tjedna.

“Sloboda”, pisalo je na transparentima koje su zrak podigle tisuće građana koračajući centrom glavnog grada Katalonije.

Na čelu povorke razvučen je transparent kojim prosvjednici traže puštanje iz pritvora u Madridu dvojice vođa organizacija Omnium i Katalonske narodne skupštine. Jordi Sánchez i Jordi Cuixart optuženi su za organiziranje građana tijekom referenduma kada su tisuće ljudi mirno tijelima blokirale ulaze na birališta s kojih je policija odnosila glasačke kutije. Španjolska policija ostavila je iza sebe stotine ozlijeđenih nakon što je katalonska policija odbila intervenirati.

“Sloboda političkim zatvorenicima”, vikali su prosvjednici. Španjolski ministar unutarnjih poslova Rafael Catalá rekao je prošli tjedan da oni nisu politički zatvorenici već osobe koje su sprečavale policiju u provođenju zakona.

“Ulice će zauvijek ostati naše!”, vikale su tisuće iz centra Barcelone nakon što je Madrid odlučio preuzeti kontrolu nad upravljanjem institucijama u Kataloniji, jednoj od 17 autonomnih pokrajina.

 

- Advertisement -

14656 KOMENTARI

guest

14.7K Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

Grad bez snijega: Bosanska Gradiška i čudo mikroklime

U zemlji gdje snijeg trenutno zatrpava sela, gradove i puteljke, gdje su lanci na gumama standard, a lopate postale...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -