DANAŠNJI nasilni sukobi između policije i prosvjednika u Hamburgu samo su na prvi pogled iznenađujući.
Centar Hamburga, u kojem se održava G20 summit, poznat je po svojoj ekstremno ljevičarskoj sceni, piše New York Times. Među oko 12.000 prosvjednika, njih oko 1000 bili su pripadnici poznatog kolektiva “Black Bloc” (Crni blok), anarhisti odjeveni u crno, lica prekrivenih maramama ili balaklavama, naoružani palicama, Molotovljevim koktelima i sličnim arsenalom i s buntovničko-huliganskim porivom za uništavanje imovine i nasilni sukob s policijom (ili desničarskim protuprosvjednicima).
Black Bloc je dio pokreta u sklopu antiglobalističkih prosvjeda koji se redovito održavaju prilikom summita G7, G20, IMF-a, WTO-a, Svjetskog gospodarskog foruma ili Svjetske banke još od čuvenih demonstracija 1999. u Seattleu, kada je summit Svjetske trgovinske organizacije zaista prekinut.
Prosvjedi su jučer navečer i postali nasilni kad je policija pokušala odvojiti ovu grupu od ostatka prosvjednika jer je u Njemačkoj prikrivanje lica zabranjeno za vrijeme javnih demonstracija. Osim toga, prosvjednici su jutros pokušali probiti policijske kordone, upasti u ograđenu zonu unutar koje se održava summit i prekinuti ga. Mnoge ulice u centru grada bile su blokirane za promet, iako su obližnje stanice javnog prijevoza ostale otvorene. Policija je na kraju rastjerala prosvjednike jer je blokirala promet suzavcem i vodenim topovima.
“Radikalno, besmisleno, obijesno nasilje”
Više od stotinu policajaca ozlijeđeno je u današnjim i jučerašnjim sukobima koje je gradski ministar unutarnjih poslova Andy Grote opisao kao “radikalno, besmisleno, obijesno nasilje”. Iako Hamburgom patrolira od 15 do 20.000 policajaca, gradske vlasti pozvale su dodatna pojačanja iz drugih dijelova zemlje.
Naziv ljevičarskih demonstracija protiv G20 summita, “Welcome to Hell” (Dobrodošli u pakao), dobro odražava militantnost prosvjednika i agresivni doček koji su naumili prirediti svjetskim državnicima. Ali ubrzo je postalo jasno da i policija namjerava jednako agresivno odgovoriti na nasilne nerede. Eskalacija je bila predodređena, piše Der Spiegel. Mnogi prosvjednici protumačili su enormni broj policajaca na terenu kao potvrdu da policija želi zaustaviti prosvjedni marš na samom startu, iako većina sudionika nije bila nasilna. No prema tvrdnji policijskog glasnogovornika Thomasa Zilla, među njima se nalazilo 3500 ekstremista koji su prethodno dali do znanja da namjeravaju počiniti kriminalna djela i policija je odlučila da im neće dozvoliti marširanje s maskiranim licima. Međutim, u kaotičnom sukobu koji je uslijedio čini se da se policija jednako okomila i na nasilne i na nenasilne demonstrante. Iako su organizatori “Welcome To Hell” obustavili marš, uslijedili su brojni spontani prosvjedi. Oni gorljiviji aktivisti ipak nisu namjeravali odustati tek tako.
Socijalistički i anarhistički prosvjednici, čiji broj bi se prema procjenama do sutra mogao popeti i na 100.000, žele sabotirati summit koji vide kao isprazno okupljanje međunarodne, desne političke elite odgovorne za globalnu ekonomsku nejednakost. Glavna meta njihova bijesa je populistički američki predsjednik Donald Trump, prvenstveno zbog njegove skandalozne odluke da povuče SAD iz Pariškog sporazuma o klimatskim promjenama. No ako mislite da su ovi, uglavnom njemački demonstranti zbog toga naklonjeni Angeli Merkel, sve otvorenijoj Trumpovoj protivnici, varate se. “Ona predstavlja sve veze i sav rad s lobistima, automobilskom industrijom i vojnom industrijom. Ona je također predstavnik lobizma i kapitalizma”, prozvao je njemačku kancelarku jedan prosvjednik za Voice of America.
Što zapravo žele anarhisti?
Što aktivisti ustvari traže od okupljenih na summitu, objasnio je u ime inicijative Global Justice Now njen direktor Nick Dearden. Ova organizacija odbacuje obje strane američko-europskog spora oko klimatskih promjena, migracija i slobodne trgovine i proziva agendu G20 summita kao “iste otrcane i promašene politike koje su i stvorile čudovišta poput Trumpa”. Umjesto toga traže fundamentalne promjene kako bi se porazila opasnost desnog populizma koju predstavlja Trump.
“Unatoč svim lijepim govorima o klimatskim promjenama i pomoći Africi, G20 nudi ista rješenja koja su tako gadno podbacila pri stvaranju održivijeg i jednakijeg svijeta u zadnjih 20 godina. ‘Više tržišta, više velikog biznisa, više financija i nekoliko naštimavanja koji će ublažiti probleme.’ Ali treba nam više od naštimavanja – cijeli model je pokvaren”, tvrdi Dearden na stranicama inicijative. Politika slobodne trgovine toliko je potkopala demokraciju i povjerenje u političke institucije da ekstremist poput Trumpa sada sjedi u Bijeloj kući, smatra on i zagovara novi model koji bi vrednovao ljudski život iznad profita superbogatih: “Trebamo regulirati velike korporacije, kontrolirati kapital i distribuirati dobrobiti tehnologije kroz čitavo globalno društvo.”
Dearden kritizira i nedovoljnu borbu protiv klimatskih promjena, odnosno smanjenje emisija stakleničkih plinova te nejednakost, nezaposlenost, ekonomske krize, invazije i ratove koje su, kaže, uzrokovale zapadne politike, a posljedica svega toga su migracije ljudi koje Trump i EU sada pokušavaju zaustaviti. “Kako možemo i dalje živjeti u tvrđavi i praviti se da nam je stalo do budućnosti Afrike?” pita se ovaj aktivist, aludirajući na ustaljeni ljevičarski termin “tvrđava Europa” kojim se kritizira kontrola njenih vanjskih granica.
I Srećko Horvat u Hamburgu: “Mi smo i protiv Trumpa i protiv Angele Merkel”
U Hamburgu se nalazi i naš ljevičarski aktivist, autor i organizator Filozofskog teatra Srećko Horvat koji je u intervjuu za Democracy Now dao svoje viđenje G20 summita i prosvjeda protiv njega. I on smatra kako je potrebno prosvjedovati ne samo protiv Trumpa i “novih diktatora poput Putina, Erdogana, Saudijaca i Kineza”, nego i protiv takozvanih “lidera slobodnog svijeta, Macrona, Therese May ili Angele Merkel”. Horvat smatra da politika štednje i Washingtonski konsenzus koji je G20 usvojio 1999. hrani neofašizam koji je porastao svuda po svijetu i umjesto te “dvostruke ocjene” zagovara stvaranje “trećeg prostora, što može biti samo progresivni, radikalni, internacionalni pokret”. Što se Europe tiče, kazao je Horvat, takvo rješenje nudi njegova inicijativa (Horvat je suosnivač uz Janisa Varufakisa) Diem25 – Democracy in Europe Movement i fundamentalna reforma EU-a pod sloganom “European New Deal”.
Naravno, ideološki neistomišljenici će im unatoč svegmu navedenom svejedno prigovoriti da su besciljni destruktivci koji ne znaju za što se bore. Kaotične scene iz Hamburga, nažalost, samo će im poslužiti kao potvrda tih stavova.