Između ostalih, ceremoniji su prisustvovali reisu-l-ulema islamske zajednice (IZ) u BiH Husein ef. Kavazović s delegacijom Rijaseta IZ u BiH, u kojoj su bili šef reisovog kabineta Rifat Fetić, ravnatelj Uprave za vanjske poslove Razim ef. Čolić i direktor Gazi Husrev-begove medrese hfz. Mensur ef. Malkić.
Nazočnima se prigodnim govorom obratio reis Kavazović, poručivši brojnim okupljenim da, ukoliko budu znali dijeliti ljubav s drugima, mogu ostvariti sebe u zajednici.
– Oni koji se odvoje od zajednice, teško da će moći postići ono čemu streme. Mi, Bošnjaci, bez obzira na naše personalne ambicije, moramo znati da u zajednici možemo opstati i sačuvati tri kule bošnjačke. Vi ovdje imate svoje tri kule, a svatko od vas je stražar u toj kuli. Prva kula je vaša vjera, druga jezik, a treća vaši običaji i tradicija – rekao je Kavazović.
Ove tri kule, nastavio je, moramo sačuvati za našu djecu.
– Tko god bude izmicao kamen iz ove kule bošnjačke, treba da se zapita hoće li jednoga dana ta kula uopće postojati. Zbog toga je važno da imamo Islamsku zajednicu i vas bosanske muslimane, koji se brinete i gradite ove džamije – istakao je Kavazović.
Okupljenima je poručio kako ne bi bilo dobro da novoizgrađena džamija nema jedne škare iz Sarajeva.
– Ja znam da tamo u BiH ima puno vaših škara, ali, eto, nama je bilo teško u koferima nositi puno škara, pa smo donijeli jedne. Nadam se da će te škare, zajedno s vašim, braćo i sestre, očuvati ove kule o kojima sam govorio – rekao je Kavazović.
– Tamo gdje bude američka zastava, nek bude i naša bosanska. Kad god oni podignu svoju, nek to bude znak da i mi pored njihove moramo podići svoju, jer je to zastava dobra, mira, slobode, uvažavanja ljudskih prava i pomoći ljudima – zaključio je reis Kavazović
Prema svjedočenju svih relevantnih institucija, Bošnjaci u St. Louisu jedna su od najbolje integriranih i najutjecajnijih zajednica u ovoj saveznoj državi. Prvi val bh. građana došao je u St. Louis početkom 1990-tih, kao izbjeglice tijekom rata u BiH.
U gradu je čak napravljena i replika sarajevskog Sebilja. Gradnju je financirala bosanska zajednica, a svečano je otvorena povodom 250. rođendana grada St. Louisa.
(Vijesti.ba / Avaz)