Petak, 8 studenoga, 2024

BURA U ČAŠI VODE: Politički vrh Srbije reagirao na izjave marginalnih bh. političara

Vrlo
Predsjednik srbijanske Vlade Aleksandar Vučić, ministar vanjskih poslova Srbije Ivica Dačić i predsjednik entiteta Republika Srpska (RS) Milorad Dodik oštro su reagirali na izjavu bivšeg zapovjednika Armije Bosne i Hercegovine o referendumu u RS-u.
Zaoštravanje odnosa dočekano je s negodovanjem kod građana BiH i Srbije s obzirom na to da ni jedni, a ni druge ne ​​vide nikakvu budućnost u ratnohuškačkim izjavama političara.
Analitičari smatraju kako su vlasti iz Srbije pretjerano reagirale na izjavu Sefera Halilovića s obzirom na njegov slabi utjecaj na službene politike u BiH.
Podsjećajući da Halilović vodi stranku (BPS) koja ima jednog zastupnika u Parlamentarnoj skupštini BiH politički analitičar Adnan Huskić pita da li su reakcije iz Srbije pretjerane.
“u skupštini Srbije je 14 zastupnika SRS na čelu s Vojislavom Šešljem. I dok Šešelj ne prestaje daje izjave u kojima zaziva nove ratove, a na koje nitko normalan više ne reagira, na Seferove reagiraju Dačić ii Vučić, svekoliki portali i medijske kuće. Da nije malo pretjerana ova reakcija “, pita se Huskić.
BPS Sefera Halilovića na proteklim izborima je osvojila jedan mandat u Parlamentarnoj skupštini BiH i to onaj kompenzacijski koji je dodijeljen Zaimu Backoviću.
Sam Sefer Halilović neuspješno se kandidaro za bošnjačkog člana Predsjedništva BiH osvojivši tek 8 0,8 posto glasova i zauzevši petu poziciju na listi od deset kandidata. Šešeljevi radikali su na parlamentarnim izborima osvojili 306.052 glasa, odnosno 14 mandata. Mediji i politička javnost u Srbiji izjave Sefera Halilovića u kojima govori o ratu, a bilo ih je iu vrijeme pred opće izbore 2014., ni izbliza nisu koristili kao sada.
Politički analitičar Enver Kazaz uopće nije htio komentirati prijetnje Sefer Halilović i odgovor srbijanskih vlasti na njih ističući kako su “to sve gluposti”.
Istim povodom razgovarali smo i sa profesorom sigurnosnih studija na Fakulteta političkih nauka u Sarajevu Izetom Beridan koji je kazao da bilo kakve ratne prijetnje nisu osnovane i utemeljene .
On je rekao da odgovor Vlade Srbije na izjave Sefera Halilovića predstavljaju isključivo dramatiziranja situacije. Beridan smatra i da održavanje referenduma u Republici Srpskoj jeste prijetnja miru, ali ne u kontekstu bilo kakvih oružanih sukoba. “Vlada Srbije dramatizira situaciju zbog unutarnjih prilika i stavlja se u poziciju zaštitnika RS-a više nego što je to neophodno”, rekao je Beridan . Što se tiče mogućnosti oružanih sukoba, Beridan ističe kako u zapadnom Balkanu definitivno dugo neće biti sukoba i ratova jer su potrošene ratne energije.
“Ovo su postratne politike koje pokušavaju ostvariti određene interese koji nisu ostvareni u ratnim uvjetima. Sve strane na određeni način dramatizuju situaciju “, kazao je Beridan.On smatra da se Srbija davanjem prešutne podrške održavanju referenduma u RS-a, a što predstavlja izravno kršenje Daytonskog mirovnog sporazuma, miješa u unutarnje stvari BiH. Posebno ističe da je uvjeren kako strane obavještajne i vojne službe nemaju informacije o prijetnjama miru u smislu oružanih sukoba i rata u BiH jer ne postoji osnov za takvo nešto .
“Treba imati na umu da su na ovim prostorima tijekom predizborne kampanje . Srbija je tek završila izbore i stabilizira vladu, au BiH se ove godine održavaju lokalni izbori. Miloradu Dodiku je trebao ovaj referendum i jedinstvo u Narodnoj skupštinu RS-a prvenstveno zbog interesa njegove stranke “, smatra Beridan. Kako kaže, bilo bi dobro kada bi Srbija ostavila Dodika po stranu jer je pružanje podrške na određeni način otupilo oštricu oporbe u manjem bh . entitetu.
“Sefer Halilović nema legitimitet da govori u ime bošnjačkog naroda.Ima nešto malo legitimiteta preko svoje stranke. Govoriti o vremenu za koliko bi netko dobio rat mislim da je nije potrebno “, rekao je Beridan. Stava je kako se treba staviti do znanja da tek u slučaju pokušaja odcjepljenja RS-a neće proći bez oružanog sukoba. ” Praviti pretpostavke od 10 ili 15 dana jeste na neki način iritiranje javnosti s one strane Drine, ali i na svaku stranu “, zaključio je Beridan. Podsjećamo, Halilović je za TV1 rekao da će održavanje referenduma u RS-u značiti” raspakiranje “Daytonskog mirovnog sporazuma i vraćanje Ustava Republike Bosne i Hercegovine. “nakon referenduma dejtonski Ustav više ne vrijedi, onda se vraćamo na Ustav Republike Bosne i Hercegovine, a nakon toga neka nam Bog pomogne svima, neka nam da prvo razuma, a onda snage da tu priču dovedemo do kraja”, izjavio je Halilović. On je rekao da se RS u eventualnom sukobu može održati najviše 10 do 15 dana. na pitanje da li u Bosni i Hercegovini, i na jednoj, i na drugoj strani, ima dovoljno ljudi spremnih da ratuju, Halilović je odgovorio: “da , apsolutno. I zato ja apeliram da se dobro razmisli. Jer Slobodan Milošević je umro, JNA nema, nema tisuće tenkova, tisuće transportera. Ne može Srbija pomoći RS-u. Nećemo dopustiti da nam netko pola države otcijepi “, rekao je Halilović.
- Advertisement -

14656 KOMENTARI

guest

14.7K Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

Na današnji dan Egipat se našao pod arapskom vlašću. Tako je počelo njegovo polagano ali sigurno propadanje…

Na današnji dan 641. godine poslije Krista, Egipat je pao u ruke arapskih osvajača pod vodstvom kalifa Omara, čime...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -