Na osnovu Kaznenog zakona bivše Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije (SFRJ) od 1951. do 1977. godine osuđeno je oko 500 muškaraca za “muški protuprirodni blud”, odnosno homoseksualizam, kazao je Feni budući doktorant Filozofskog fakulteta u Zagrebu Frank Dota, koji piše disertaciju o temi “Javna politička povijest muške homoseksualnosti u socijalističkoj Hrvatskoj”.
To je izjavio na današnjoj sesiji “Između tradicije i seksualne modernosti: homoseksualnost u socijalističkoj Jugoslaviji” koju je danas u Sarajevu organizirao Sarajevski otvoreni centar.
Dota je istakao da je od njih 500 oko pola osuđeno na uvjetne kazne zatvora, a druga polovica na kraće zatvorske kazne.
”U Hrvatskoj i Srbiji je osuđeno oko 300 muškaraca, dok na ostale četiri bivše republike otpada 200 osuđenih muškaraca”, pojasnio je.
Također je dodao da je u istom razdoblju u Zapadnoj Njemačkoj osuđeno oko 100.000 muškaraca, u Velikoj Britaniji 70.000, Italiji 30.000 te Austriji 12.000 muškaraca.
Kasnije, dodao je Dota, na temelju Ustava iz 1974. godine, kazneno zakonodavstvo pripada republikama i pokrajinama, koje je većim dijelom isto.
”Razlikovali su se u poimanju muške homoseksualnosti. Slovenija u cijelosti dekriminalizira i briše termin “protuprirodni blud”, dok Hrvatska ostavlja ovaj pojam u dijelu koji se odnosi na silovanje, odnosno razlikuje homoseksualno i heteroseksualno silovanje”, pojasnio je.
Dodao je da dekriminalizaciju provode Crna Gora i Vojvodina, a BiH, Srbija, Kosovo i Makedonija ne.
Tijekom istraživanja došao je do podatka da su do 1950. godine u policijskim kartotekama Jugoslavije bila 602 muškarca koja su zavedena kao homoseksualci, a da je od 1947. do 1951. godine osuđeno oko 80 muškaraca i deset lezbijki.
”U BiH je zavedeno njih 88, Crnoj Goru tri, Sloveniji i Makedoniji po 41, Hrvatskoj 201 i Srbiji 190 homoseksualaca. Kazne su mogle biti od najobičnijeg ukora do prisilnog rada sa slobode”, istakao je.
Govoreći o dužini kazne za “muški protuprirodni blud”, istakao je da je Kazneni zakon SFRJ od 1951. do 1960. predviđao kaznu do maksimalno dvije godine zatvora, da bi do 1997. kazna bila smanjena do godinu dana.
Po strukturi kaznenog zakona, smatra, to je vrlo blago kazneno djelo te je uvijek bilo moguće izreći uvjetnu ili novčanu kaznu, za razliku od Kraljevine Jugoslavije gdje je za takvo djelo bila predviđena ”robija”.