Ponedjeljak, 17 lipnja, 2024

KOALICIJA NA MUKAMA: Usred duboke krize federalne vlasti, Komšić otišao u Italiju na skijanje!

Must Read

Šef SDA Bakir Izetbegović prije neki dan javno se požalio da već više od mjesec dana ne uspijeva stupiti u kontakt sa Željkom Komšićem,

Federalna trojka će, po svemu sudeći, krajem tjedna prevladati krizu u koju je upala prije dvadesetak dana kada je na red došla stranačka raspodjela javnih i dioničkih poduzeća u većinskom vlasništvu države.

Naravno da su sve tri vladajuće partije u Federaciji BIH, SDA, HDZ i DF, izašle u javnost s “principijelnim stavom” kako na čelo javnih poduzeća trebaju doći stručni a ne podobni kadrovi, no iza ove standardne fraze, koja zapravo ne znači ništa, stranački vrhovi su krenuli u bespoštednu borbu za dominaciju i prevlast u poduzećima u kojima je koncentriran ogromni kapital i velika društvena moć. Samo dvije federalne elektroprivredne tvrtke nominalno vrijede više od 7 milijardi KM, a njihov godišnji bruto prihod skoro je jednak godišnjem proračunu Vlade Federacije BiH. Tu su još dva telekom operatera, dvije direkcije za cestogradnju i održavanje puteva, pet aerodroma za civilno zrakoplovstvo, Željeznice FBiH, Naftni terminali i još desetine drugih poduzeća u vlasništvu Federacije BiH.

DEMONTAŽA SDP-ovog NASLIJEĐA

Raspodjela ovog najkrupnijeg izbornog plijena ni ranije nije išla glatko, no sada se dodatno zakomplicirala različitim tumačenjem pravnih propisa. Ministri iz reda Demokratske fronte, a prije svih Reuf Bajrović, zadužen za energetiku, rudarstvo i industriju, inzistirali su na primjeni Uredbe iz 2011. godine, kojom su javna i državna poduzeća data u nadležnost resornih miistarstava, dok su, nasuprot tome, ministri iz HDZ-a i SDA tražili da se ukine Uredba i da se primjenjuje Zakon kao viši pravni akt.

Iza ove pravne zavrzlame krije se sva suština spora: u slučaju primjene Uredbe, za što se zalaže DF, ministar Bajrović postao bi stvarni gospodar cijelog energetskog sektora, a to znači da bi sam, bez konzultacija s Vladom, imenovao nadzorne odbore, birao menadžere i članove uprave u svim poduzećima iz svog djelokruga. Po istoj matrici, federalni ministar prometa iz HDZ-a Denis Lasić stavio bi pod kontrolu dva telekom operatera, dvije direkcije za cestogradnju i održavanje cesta, pet federalnih aerodroma, Željeznice itd. Primjena takvog modela dovela bi do potpune partitokratije, u kojoj bi stranke preuzele ulogu Vlade Federacije BiH, koja je zakonom određana kao stvarni vlasnik kapitala u javnim poduzećima.

No, to se neće dogoditi. Ne samo zbog protivljenja SDA i HDZ-a, nego i zbog jasnog i nedvosmislenog tumačenja Ureda za zakonodavstvo Vlade Federacije BiH, u kome se pored ostalog navodi da je ministar dužan provoditi Zakon. A u Zakonu se jasno navodi da je vlasnik kapitala Vlada Federacije BiH a ne pojedina ministarstva, kako je to definirano u spornoj Uredbi iz 2011. godine, koju je bivša federalna vlada, predvođena SDP-om, usvojila nmavrat-nanos kako bi što prije i što učinkovitije poklopila javna poduzeća i premrežila ih svojim kadrovima.

- Advertisement -

14656 COMMENTS

Subscribe
Notify of
guest

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

14.7K Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последний

Hercegovac krenuo na hodočašće iz Njemačke do Međugorja koje je dugačko nevjerojatnih 1000 kilometara

Širokobriježanin Ferdo Galić krenuo na hodočašće iz Njemačke do Međugorja, točnije iz Njemačkog grada Reutlingena na put dug 1000...
- Advertisement -

Ex eodem spatio

- Advertisement -