“Možete se upinjati da budete kao oni, ali ne tražite od njih da budu poput vas. Jer, život ne ide unatrag, niti ostaje na prekjučer. Vi ste lukovi s kojih su djeca, vaša djeca odapeta kao žive strijele.” Kahlil Gibran.
Nepostojanje kvalitetne udžbeničke politike problem je koji je već dugo prisutan u našoj zemlji, ali malo je onih koji su se ozbiljnije bavili njegovim rješenjem. Stoga ne čudi da se nitko od institucija koje su nadležne za obrazovanje u BiH dosad nije pozabavio temom tretiranja LGBT pojmova u udžbenicima, i načinom na koji učenici osnovnih i srednjih škola u našoj zemlji uče o pripadnicima ove populacije.
Jedina ozbiljnija analiza koja je napravljena u vezi s ovom temom, urađena je tijekom 2010. godine, a riječ je o Analizi srednjoškolskih udžbenika o LGBTIQ pojmovima u BiH koju je uradilo Udruženje Q iz Sarajeva. Analiza je obuhvatila 62 udžbenika iz sva tri programa u BiH, a odnosila se na udžbenike iz predmeta Biologije, Psihologije, Sociologije, kao i stručnih predmeta u srednjim medicinskim školama, te Filozofiju, Etiku, Demokraciju i ljudska prava. Istraživanje se odnosilo na informacije koje se tiču spola, roda, seksualne orijentacije, spolnog identiteta, rodnog identiteta, rodnog izražavanja i seksualnosti, njihovu kvalitetu, zastupljenost, kontekst i ton.
Ova analiza pokazala je ono što se, na neki način, i očekivalo. Većina udžbenika izbjegla je teme homoseksualnosti, transseksualnosti i interseksualnosti, au mnogim ove teme uopće nisu ni zastupljene. Ako je udžbenik, ipak, posvetio pažnju LGBT populaciji, primjetan je negativan ton prilikom pisanja o njoj.
“Čovjek kao jedno od najkompleksnijih bića planete Zemlje, je kroz prikaze spola, roda, spolnog / rodnog identiteta i seksualnosti prikazan kao vrlo jednostavna jedinka s unaprijed predodređenim kodom po pitanju identifikacije i spolnog / rodnog / seksualnog identiteta. Društveni utjecaj je minimaliziran budući da se društvo prikazuje samo kao provodnik onog što je već predodređeno. Sve što upućuje na kompleksnost ljudske seksualnosti i identiteta je devalidirano tako što se upućuje na ta stanja, anomalije, abnormalnosti, grešnosti ili devijacije “, navodi se u analizi.
Staviti znanost ispred vlastitih predrasuda
Autorica analize Svetlana Đurković objasnila je za Radiosarajevo.ba kako nakon rezultata analize nijedna obrazovna ustanova nije izrazila interes, ili stupila u kontakt s organizacijom Q. Također, ona dodaje kako se slaže s tezom da udžbenike ne trebaju pisati LGBT osobe, nego stručnjaci, ali na zaista stručan način.
“Ja se slažem da formalne udžbenike treba pišu stručnjaci / kinje i znanstvenici / e iz raznih adekvatnih polja pa tako i sociologije, antropologije, povijesti, psihologije. Bilo bi bitno da te osobe stavljaju svoju nauku ispred vlastitih predrasuda i interesa, ako ih uopće imaju, i da surađuju sa zajednicom, pogotovo ako treba jednim dijelom predstaviti neki historijat djelovanja te zajednice. Neki / e od tih stručnjaka / inja su i pripadanici / e LGBT populacije, ne treba ni to smesti s uma “, dodaje Svetlana Đurković.
Nadija Bandić, pomoćnica federalne ministrice za obrazovanje i znanost, smatra kako se prilikom pripremanja udžbenika ne treba odstupati od Odluke o pripremanju i odobravanju udžbenika koja kaže: “Ukoliko u rukopisu udžbenika, radnih udžbenika i drugih nastavnih sredstava postoje sadržaji koji su u suprotnosti s Ustavom Bosne i Hercegovine i Federacije Bosne i Hercegovine, posebno u pogledu nacionalnih i vjerskih, ljudskih i manjinskih prava, temeljnih sloboda i odnosa među spolovima, te odgoja za demokratsko pravo, bez obzira na njegove stručne i druge kvalitete, takav rukopis ne može biti odobren za uporabu. “
Na naše pitanje koliko su zaposlenici Federalnog ministarstva za obrazovanje i znanosti zaista spremni otvoreno razgovarati o ovoj temi, Bandić kaže kako je istina da bh. društvo nije dovoljno posvećeno intenzivnijem proučavanju ove problematike. Ipak, dodaje da je u ministarstvu situacija drukčija.
“Zaposlenici Federalnog ministarstva za obrazovanje i znanost su uvijek spremni razgovarati o temama koje mogu doprinijeti da mladi ljudi nauče poštivati različitost, te budu senzibilizirani za pitanja zaštite ljudskih prava. Ova problematika zaslužuje dodatnu pažnju i senzibilitet te će, u predstojećem razdoblju, u kojem će se izraditi novi kurikulum za devetogodišnju osnovnu školu sukladno Zajedničkom jezgrom nastavnih planova i programa na razini Bosne i Hercegovine, dobiti poziciju koju zaslužuje, naravno, u skladu s uzrastom djece kojoj su namijenjeni. ”
LGBT populacija u udžbenicima izjednačava s nekrofilima i zoofilima.
Ovaj problem nije prisutan samo u našoj zajednici, pa se tako nedavno medijski oglasila i LGBT zajednica Srbije, koja je napravila sličnu analizu. Naslovi koji su se mogli naći u srbijanskim medijima upućivali su na to kako su rezultati istraživanja pokazali da se
Jovanka Todorović, programska koordinatorica za javno zagovaranje Organizacije za lezbijska ljudska prava – Labris, potvrdila nam je da je analiza ove organizacija obuhvatila 26 udžbenika koji se koriste za predmete Psihologije, Medicine i Biologije. Rezultati istraživanja pokazali su da je u devet udžbenika na 18 mjesta pronađen sadržaj koji na diskriminirajući način predstavlja istospolnu seksualnu orijentaciju. Kako bi se borili s ovim problemom pripadnice Labrisa obavile su niz sastanaka s nadležnim institucijama u oblasti obrazovanja, a pokrenuta je i Facebook stranica Ukidanje diskriminatornog sadržaja iz udžbenika.
“Cilj je da se skrene pažnja da diskriminatorni sadržaj postoji i da je neophodno da se isti isključi jer ne samo da se njime krši Ustav i zakoni Republike Srbije, nego nije ni u skladu s tijekovima znanosti i jako negativno utječe na svakodnevni život već diskriminirane LGBT stanovništva u Srbiji a naročito istospolno orijentirane djece u srednjim školama, koja se nalaze u osjetljivom uzrastu u dobi 14-18 godina, a koji u školama iz školskih udžbenika uče da su bolesni “, kaže Todorović.
Kada je riječ o zainteresiranosti nadležnih da se ovaj problem riješi, ona je, iu Srbiji, nedovoljna.
“Prepoznajemo iznimno veliku zainteresiranost naših medija i medija u regiji kao što ste vi. Nažalost, mnogo veću nego kod onih koji odlučuju. Tijekom proteklog mjeseca imale smo blizu deset gostovanja na televiziji, na RTS-u, na ovu temu. Podržava nas međunarodna zajednica, naročito veleposlanstava Nizozemske. I naravno druge LGBT organizacije i organizacije za zaštitu ljudskih prava “, dodaju iz organizacije Labris.
Srednja škola – jedan od najosjetljivijih perioda za razvoj mladih osoba
Pričati u seksualnoj orijentaciji za mnoge nastavnike i profesore u bh. školama je još uvijek izazov. Neznanje kako pristupiti temi, stid, ali i predrasude i stereotipi koji vladaju iu obrazovnim institucijama, koje su slika kompletnog društva u kojem živimo, čine da učenici u školama dobiju samo površne informacije o ovoj temi.
“Smatram da je upravo škola mjesto gdje se znanstvenim činjenicama mogu i trebaju rušiti predrasude i stereotipi svih vrsta, pa tako i predrasude o LGBT populaciji. Predmeti koje ste spomenuli u svojim sadržajima imaju tu znanstvenu pretpostavku da učenicima približe osnovna pitanja ljudske seksualnosti, pružajući im objektivne informacije. Nažalost, o temi seksualnosti općenito, stidljivo se govori, a pitanja homoseksualnosti još uvijek se zaobilaze. Razlozi tome su višestruki, a kao osnovni se navodi činjenica da zakonom propisani programski sadržaji ne predviđaju ove teme. Tipični odgovori: ‘Nemam dovoljno vremena da realiziram i ono što je propisano programom’, ‘Takve teme se mogu obrađivati na časovima odjeljenske zajednice’, ‘Koga to interesuje neka se obrati školskom pedagogu-psihologu’ … Čini mi se da se iza svih razloga kriju nelagoda i strah. Nelagoda zbog vlastite neosviještenosti i vlastitih predrasuda i strah od nuspojava ksenofobičnog dijela zajednice u kojoj su LGBT osobe stigmatizirane iu kojoj su ovakve teme tabu teme “, mišljenje je Jasminke Malkoč, pedagoginje-psihologinje u Gimnaziji Bihać.
Vrlo
- Advertisement -
- Advertisement -
Login
14.7K Mišljenja
Najstariji
wpDiscuz
More Articles Like This
- Advertisement -