Četvrtak, 3 srpnja, 2025

ZLOVENCI KONAČNO PALI: Isplatu stare devizne štednje moraju obaviti u roku 6 mjeseci!

Vrlo
- Advertisement -

Europski sud za ljudska prava presudio da je Republika Slovenija odgovorna za povrat stare devizne štednje štedišama podružnica Ljubljanske banke izvan Republike Slovenije, a da je Republika Srbija odgovorna za povrat te vrste štednje štedišama Invest banke izvan Republike Srbije, objavila je Vlada RH na svojim web stranicama.

Europski sud za ljudska prava presudio je u predmetu troje državljana BiH (Ališić, Sadžak i Šahdanović protiv BiH, R Hrvatske, R Srbije, R Slovenije i R Makedonije) koji su pokrenuli postupak tražeći da Europski sud utvrdi odgovornost tuženih država za neisplatu tzv. stare devizne štednje u podružnici Ljubljanske banke Sarajevo i Invest banke Tuzla dugi niz godina.

Europski sud je utvrdio odgovornom R Sloveniju za povredu prava na mirno uživanje vlasništva (čl.1.Protokola 1. uz Konvenciju) i prava na učinkovito pravno sredstvo (čl.13. Konvencije) štedišama koje su svoju deviznu štednju položile u podružnice Ljubljanske banke izvan teritorija R Slovenije, te R Srbiju za neisplatu devizne štednje položene u Invest banci izvan teritorija R Srbije.

Također je Sud presudio da propusti R Slovenije i R Srbije da podnositelje zahtjeva (tužitelje) u ovom predmetu, ali i sve druge osobe u istom pravnom položaju uključe u određene sheme povrata te štednje, predstavlja sustavni problem.

Stoga obje države trebaju u roku od 6 mjeseci od konačnosti ove presude omogućiti podnositeljima i svima drugim štedišama u istom položaju isplatu stare devizne štednje pod istim uvjetima kao što je omogućeno onima koji su imali; staru deviznu štednju u podružnicama slovenskih banaka u R Sloveniji, odnosno srpskim državljanima koji su imali štednju u poslovnicama srpskih banaka na području R Srbije.

Ured zastupnika RH pred Europskim sudom za ljudska prava će prevesti ovu presudu i obavit je na svojoj web stranici, poručili su iz Vlade.

Europski sud za ljudska prava je jednoglasno zaključio da je Srbija povrijedila pravo na imovinu u odnosu na aplikanta koji je imao štednju u filijali Invest banke u BiH, a sud je također utvrdio da je i Slovenija povrijedila pravo na imovinu aplikanata koji su imali štednju u poslovnicama Ljubljanske banke u BiH”, kazala je Monika Mijić, pravna zastupnica BiH pred ovim sudom, u izjavi koju je prenio BH radio 1.

Potvrdila je i kako je sudskom presudom Srbiji i Sloveniji naloženo da štedne uloge isplate u razdoblju od šest mjeseci od trenutka pravomoćnosti presude klijentima koji imaju pologe u Invest banci odnosno Ljubljanskoj banci.

“Isplata treba biti provedena pod istim uvjetima kao i srbijanskim odnosno slovenskim državljanima koji su imali štednju u ovim bankama”, kazala je Mijić.

MVEP RH: Slovenija nedvojbeno mora isplatiti neprenesenu štednju

Presudom Europskog suda za ljudska prava, koji je u utorak presudio da je Republika Slovenija odgovorna za povrat stare devizne štednje štedišama podružnica Ljubljanske banke izvan Republike Slovenije, nedvojbeno se utvrđuje odgovornost Slovenije, a Hrvatska i dalje radi na traženju kompromisnog rješenja za prenesenu štednju hrvatskih građana, kazala je za Hinu glasnogovornica Ministarstva vanjskih i europskih poslova Danijela Barišić. 

“Ovom se presudom nedvojbeno utvrđuje odgovornost Slovenije, a mi i dalje radimo na traženju kompromisnog rješenja za prenesenu štednju hrvatskih građana. Kada je riječ o neprenesenoj štednji, o njoj nema spora jer je obuhvaćena ovom presudom”, kazala je.

Europski sud za ljudska prava u Strasbourgu presudio je u utorak u predmetu troje državljana BiH (Ališić, Sadžak i Šahdanović protiv BiH, Hrvatske, Srbije, Slovenije i Makedonije) koji su pokrenuli postupak tražeći da Europski sud utvrdi odgovornost tuženih država za neisplatu tzv. stare devizne štednje u podružnici Ljubljanske banke Sarajevo i Invest banke Tuzla dugi niz godina.

Europski sud je utvrdio odgovornom Republiku Sloveniju za povredu prava na mirno uživanje vlasništva (čl.1.Protokola 1. uz Konvenciju) i prava na učinkovito pravno sredstvo (čl.13. Konvencije) štedišama koje su svoju deviznu štednju položile u podružnice Ljubljanske banke izvan teritorija Republike Slovenije, te Republiku Srbiju za neisplatu devizne štednje položene u Invest banci izvan teritorija Republike Srbije.

Sud je također presudio da propusti Slovenije i Srbije da podnositelje zahtjeva (tužitelje) u ovom predmetu, ali i sve druge osobe u istom pravnom položaju uključe u određene sheme povrata te štednje, predstavlja sustavni problem.

Stoga obje države trebaju u roku od 6 mjeseci od konačnosti ove presude omogućiti podnositeljima i svima drugim štedišama u istom položaju isplatu stare devizne štednje pod istim uvjetima kao što je omogućeno onima koji su imali staru deviznu štednju u podružnicama slovenskih banaka u Sloveniji, odnosno srpskim državljanima koji su imali štednju u poslovnicama srpskih banaka na području Srbije, prema priopćenju objavljenom na internetskoj stranici hrvatske vlade.

- Advertisement -

14656 KOMENTARI

guest


14.7K Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Pravo iz furune

Europski najministar iz Zenice: Rami Isaku priznanje od agencije koja zvuči kao da je sam osnovao

Federalni ministar unutarnjih poslova Ramo Isak ponosno je preuzeo titulu “Evropskog najministra”, priznanje koje mu je uručeno uz fanfare...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -