Četvrtak, 14 studenoga, 2024

Zlato u rijekama i potocima SBŽ-a traže inženjeri, umjetnici, radnici

Vrlo
- Advertisement -

Otkako su se pojavile prve vijesti o zlatu u rudnicima Srednjobosanske županije, ali i rijekama i potocima u kojima se stoljećima ispiralo zlato, zlatna groznica počela je da trese sve slojeve stanovništva središnje Bosne.

Zlato u rijekama i potocima ispiru i neradnici koji žele brzu zaradu, ali i inženjeri, umjetnici, prosvjetni radnici. Jedan inženjer rudarstva za pet minuta pronašao dva grama zlata na jalovištu koje su Englezi ostavili u Bakovićima kod Fojnice.

Zanimljivo da nitko od njih ne želi javno predstavljanje jer kako reče jedan od njih “mogu mi lopovi pokucati na vrata, a ja našao samo zrnce zlata”.

Iako je Vlada Srednjobosanske županije još u drugom mjesecu ove godine donijela odluku da se pokrene postupak za dodjelu koncesije za istraživanje i eksploataciju zlata na lokaciji Bakovići u općini Fojnica, Ministarstvo gospodarstva još nije raspisalo natječaj.

Dobri poznavatelji bliski Vladi SBŽ-a tvrde da se čeka novi Zakon o koncesijama prema kojem bi Federacija bila nadležna za rudnike zlata. Dok vlast kalkulira sa zakonom, svakodnevno se povećava broj nezaposlenih u SBŽ-u koji je već stigao blizu četrdeset tisuća.

Četiri godine trebalo je poduzećima Au-Aurum iz Jajca i Nemetal-Komerc iz Kiseljaka da samoinicijativno pokrenu postupak kako bi dobili koncesiju za geološko istraživanje, a zatim i eksploataciju na rudniku zlata u Bakovićima kod Fojnice. Njihov trud urodio je plodom tek toliko da su “pokrenuli” Vladu SBŽ-a da u veljači ove godine pokrene postupak za dodjelu koncesije.

“Prošle godine dobili smo suglasnosti Mjesne zajednice Bakovići, kao i Općinskog vijeća Fojnice da možemo konkurirati za koncesije istraživanja, a zatim i eksploatacije na rudniku zlata u Bakovićima. Mi smo to učinili samoinicijativno kako bi pokrenuli proces, ali evo ni nakon pola godine Ministarstvo gospodarstva SBŽ-a još nije raspisalo javni poziv za natječaj”, kaže za Večernji list Boško Barišić iz Jajca, suvlasnik poduzeća Au-Aurum.

U Mjesnoj zajednici Bakovići predsjednik Ivo Markija nema dvojbi kada je u pitanju koncesija za istraživanje rudnika zlata u Bakovićima.

– Bakovići su zahvaljujući Englezima, koji su vadili zlato iz ovoga rudnika do 1938. godine, imali struju prije Fojnice. Zgrada današnjeg Zavoda za osobe sa smetnjama u razvoju bila je njihova uprava. Nemamo ništa protiv toga da se izvrše istraživanja i ako pokažu da vrijedi ulagati u eksploataciju zlata, da se to i radi, ali pod određenim uvjetima. Mislim prije svega da se zaposle naši mještani iz naše mjesne zajednice, ali i da se obnovi infrastruktura Bakovića koja je odavno dotrajala – govori Ivo.

Kako doznaje Večernjak iz povjerljivih izvora, ali i od lokalnog stanovništva, gotovo da nema vikenda kada se u Bakovićima na lokaciji rudnika ne pojavi jedno gospodarsko izaslanstvo. Dolazili su ovdje već poduzetnici iz Malezije, Kine, Rusije. Obilazili su i ostale rudnike željeza, kvarcita, žive, granita, ugljena u Srednjobosanskoj županiji.

U Ministarstvu gospodarstva SBŽ-a novinari nisu mogli dobiti odgovor zašto još nije raspisan javni natječaj kojim bi se najboljem ponuđaču dodijelila koncesija nad rudnikom zlata u Bakovićima.

Prema odluci Vlade SBŽ-a koncesija za istraživanje i eksploataciju zlata na lokaciji Bakovići daje se na rok od 30 godina. Godišnja naknada za koncesiju eksploatacijskog prostora je najmanje 100 KM po hektaru, a postotak koji dobiva SBŽ je najmanje tri posto prosječne cijene po toni iskopane rude.

Prema procjenama stručnjaka koji se bave eksploatacijom rude zlata, u početnoj fazi eksploatacije na rudniku u Bakovićima posao bi dobilo oko 300 radnika.

- Advertisement -

14656 KOMENTARI

guest

14.7K Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

Prophecies of Muhammad Fulfilled After His Passing

Prophet Muhammad, as the founder of Islam, conveyed numerous prophecies recorded in the Quran and Hadiths (narrations about his...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -