Pravi rat vodi se za preuzimanje općinskih i Županijskog odbora SDA u Hercegovačko-neretvanskoj županiji, a najnapetije je u Mostaru i Stocu. Unutarstranački izbori u SDA već su počeli i biraju se predsjednici mjesnih odbora koji će potom birati predsjednike općinskih odora SDA te na koncu i predsjednika Županijskog odbora, ali utjecati i na izbor samog predsjednika stranke na kongresu 26. svibnja.
Izvor Dnevnog lista iz SDA navodi kako je situacija na terenu užarena i da se ne biraju sredstva kako bi se došlo do stranačke vlasti. Prilikom biranja mjesnih odbora, navodi izvor, zabilježeni su i incidenti, a u jednoj situaciji je morala intervenirati i policija. Lobira se, vrše se pritisci, a navodno ima i ozbiljnih prijetnji.
Najvažniji odbor je onaj mostarski na čelu kojeg je godinama Zijad Hadžiomerović i koga su u više navrata bezuspješno pokušavali skinuti. Hadžiomerović se još uvijek ne izjašnjava hoće li ostati na čelu mostarskog SDA, no izgleda kako stvari na terenu ne prepušta slučaju.
Hadžiomerovića i ostalu staru postavu, kako u Mostaru, tako i u Županijskom odboru, navodno želi pomesti struja koju predvode zastupnici u Skupštini HNŽ-a, Zijat Mušić i Šerif Špago, te bivši predsjednik Skupštine HNŽ-a i potpredsjednik Sabora islamske zajednice Ramiz Jelovac koji je u potpunosti degradiran i pometen u stranci.
Napeto je, tvrdi upućeni izvor, i u Stocu gdje se za Općinski odbor bore dosadašnji predsjednik Zlatko Hadžiomerović, inače još uvijek aktualni ministar obrazovanja, i mladi stranački kadar Salmir Kaplan, zastupnik u federalnom Parlamentu i bivši federalni ministar kulture.
Hadžiomerović i Kaplan odavno nisu u prijateljskim odnosima, a aktualni stranački izbori mogli bi biti presudni u političkim karijerama, budući da se politička snaga crpi iz baze, odnosno svog općinskog odbora. Kaplan je već ranije ulazio u sukob s aktualnom postavom SDA u HNŽ-u te je jednom prilikom na Predsjedništvu SDA ušao u žestoki okršaj sa Zijadom Hadžiomerovićem i predsjednikom SDA u HNŽ-u Salkom Sokolovićem.
Problemi na toj relaciji sežu još iz vremena kada je pokojni Sulejman Tihić imenovao Kaplana za ministra kao kadar iz Hercegovine, a to nije po volji čelnika iz HNŽ-a. Situacija na terenu je dosta neizvjesna i vjerojatno će u idućim danima biti još više tenzija, jer ulog je veliki.