Iako su sva primanja po osnovi socijalne skrbi zaštićena sredstva koja se ne smiju ovršiti, Zagrebačka banka mi je, zbog nekih dugovanja, s računa skinula doplatak za tuđu pomoć i njegu, koji dobiva moj šestogodišnji sin, dijete s tjelesnim oštećenjima – žali se Janja Tomas iz Imotskog, objašnjavajući kako sinu taj doplatak u iznosu od 500 kuna pripada, zbog tjelesnog oštećenja, prema rješenju imotskog Centra za socijalnu skrb.
Prva uplata, kaže nam, bila je 20. veljače, a zbog nekih zaostataka iz prijašnjeg mjeseca uplaćeno je ukupno 709 kuna.
– Provjerila sam na račun, i kako na njemu nije bilo sredstava, otišla sam u banku gdje su mi rekli kako su mi morali prislno naplatiti neka prijašnja dugovanja, te kako to nema veze s njima, nego s Finom. U Fini su mi, pak, kazali kako su oni banku obavijestili o ovrhi, kao i da mi je banka u roku od osam dana trebala otvoriti zaštićeni račun i na njega prebaciti zaštićena sredstva. Međutim, banka nas nije kontaktirala, a Fina je deveti dan skinula sredstva s računa – priča nam Janja Tomas.
Iz Zagrebačke banke, međutim, navode kako do danas od Fine nisu zaprimili nalog za otvaranje zaštićenog računa za spomenutu klijenticu, te objašnjavaju kako banka u ovakvom slučaju nije nije nalogodavatelj već samo izvršitelj ovršnog naloga. Ističu i kako prema šifri uplate banka nije nikako mogla unaprijed prepoznati da uplata predstavlja zaštićeno primanje, niti je takvu informaciju dobila od klijentice ili uplatitelja.
Detaljna analiza
– Odmah po dobivenoj reklamaciji klijentice, proveli smo detaljnu analizu i utvrdili da smo kao izvršitelj naloga Fine postupili u skladu sa zakonskim i podzakonskim propisima koja reguliraju način provedbe ovrhe na novčanim sredstvima. Klijentici smo sugerirali da od Fine zatraži otvaranje računa za zaštićeno primanje te da se za povrat sredstava obrati primatelju sredstava (ovrhovoditelju) u čiju korist su sredstva prenesena, a banka je, naravno, spremna dostaviti sve potrebne podatke ovrhovoditelju u svrhu realizacije povrata sredstava – poručuju iz Zagrebačke banke.
Dakle, s obzirom na to da je, kako tvrdi Zagrebačka banka, sve obavljeno po zakonu, ispada da je sama klijentica, koja je trebala znati za ovrhu, kriva što nije otvorila zaštićeni račun na kojem bi joj se uplaćivala sredstva izuzeta od ovrhe. Navodimo, stoga, što građani moraju učiniti, kako bi se izbjegli slični slučajevi – iz banke ponajprije objašnjavaju kako je, prema Ovršnom zakonu, ovršenik kojemu se na račun uplaćuju primanja i naknade koja su izuzeta od ovrhe dužan o tome dužan izvijestiti Finu, koja će dati nalog banci za otvaranje računa za zaštićeno primanje, te obavijestiti uplatitelja da iznos zaštićenog primanja uplaćuje na taj novi, zaštićeni račun.
Iznimno, ako banka sama utvrdi da se radi o zaštićenom primanju ili to utvrdi temeljem podataka koji su joj dostavili ovršenik ili sam uplatitelj, o tim zatićenim uplatama treba obavijestiti Finu i ovršenika, kako bi se otvorio poseban račun. Iz Zagrebačke banke ujedno napominju i kako to u navedenom primjeru klijentice iz Imotskog nije bio slučaj jer banka nije imala nikakvo upozorenje da se radi o zaštićenim primanjima.
DIVNA ZENIĆ RAK
Što kada su zaštićena sredstva već ovršena?
Za povrat sredstava potrebno je obratiti se ovrhovoditelju, primatelju tih sredstava. Podatke o ovrhovoditelju i osnovi za plaćanje daje Fina jer banka ne raspolaže osnovom za plaćanje nego samo osnovnim podacima nužnim za provedbu prijenosa sredstava. Ako je ovrhovoditelj suglasan s povratom sredstava, građanin u banci preuzima instrukcije o provedbi transakcije povrata sredstava i dostavlja ih ovrhovoditelju kako bi izvršio povrat sredstava na ispravan način. Nakon izvršenog povrata sredstava ovrhovoditelj obvezno o tome obavještava Finu i ovršenika.
Primanja izuzeta od ovrhe
U primanja koja su u cijelosti izuzeta od ovrhe spadaju primanjima po osnovi zakonskoga uzdržavanja, naknade štete nastale zbog narušenja zdravlja ili smanjenja radne sposobnosti, zatim primanja po osnovi naknade zbog tjelesnoga oštećenja prema propisima o invalidskome osiguranju, primanja po osnovi socijalne skrbi, privremene nezaposlenosti i dječjeg doplatka, zatim učeničke i studentske stipedije, naknade za rad osuđenika, primanja po osnovi odličja i priznanja, roditeljske i rodiljske potpore, kao i novčane potpore prema Zakonu o pravima hrvatskih branitelja.
Vrlo
- Advertisement -
- Advertisement -
Login
14.7K Mišljenja
Najstariji
wpDiscuz
More Articles Like This
- Advertisement -