SAD i njezini partneri zabrinuti su zbog toga što u regiji zapadnog Balkana postoje brojna neriješena pitanja, no posebni je problem Bosna i Hercegovina u kojoj stalna politika sukobljavanja prijeti zaustaviti započete refomske procese, izjavio je u utorak u Sarajevu zamjenik pomoćnika američkog državnog tajnika za europske i euroazijske poslove Hoyt Yee.
Države regije i dalje imaju ozbiljnih poteškoća u borbi protiv korupcije i nastojanjima da se uspostavi vladavina prava no napredak postoji i on se posebice vidi u slučaju Crne Gore, koja je sad na korak do punopravnog članstva u NATO-a a značajna su i posignuća Albanije, ocijenio je na konferenciji za novinstvo Yee koji je trenutačno najviši dužnosnik State Departmenta zadužen za područje Balkana.
Neuralgičnom točkom u tom dijelu Europe SAD posebice vide BiH i stoga je snažno podržao inicijativu EU za približavanje BiH Uniji kroz provedbu reformi.
Ta inicijativa, pokrenuta potkraj 2014. godine, u prošloj je godini dala prve vidljive rezultate no sada sada je zabilježen zastoj jer se oteže s dogovorom o mehanizmu koordinacije odnosa s Bruxellesom, prilagodbom Privremenog trgovinskog sporazuma pa čak i s objavom rezultata popisa stanovništva provedenog još 2013. godine bez čega BiH ne može pružiti vjerodostojne informacije potrebne za odobravanje statusa kandidata za članstvo u EU.
Uz sve to procjena je kako će lokalni izbori zakazani za listopad dodatno zaoštriti političku retoriku i sukobe što podjednako brine i SAD i EU.
Hoyt Yee je novinarima u utorak kazao kako SAD dijele zabrinutost zbog zastoja u reformskim procesima.
“Postoji rizik da BiH nastavi zaostajati za regijom jer druge države provode reforme dok se u BiH političari i dalje teško usuglašavaju oko poduzimanja nužnih koraka”, kazao je Yee pojašnjavajući kako iz Washingtona pozivaju bosanskohercegovačke političare da pokažu više odlučnosti za postizanje dogovora o spornim pitanjima.
Dodao je kako težina potrebnih reformi ne može biti izlikom pod kojom će se one izbjegavati.
Pozvao je BiH da nastoji ojačati veze s NATO-om iako je upozorio kako je zbog nedvoršenog procesa uknjižbe nepokretne imovine u BiH neizvjesno hoće li predstojeći summit NATO-a u Varšavi toj zemlji dati suglasnost za aktiviranje Akcijskog plana za članstvo (MAP) na što se čeka godinama.
Aktiviranje MAP-a blokirano je zbog protivljenja vlasti Republike Srpske da se vojarne i poligoni uknjiže na Ministarstvo obrane BiH. Vlada u Banja Luci traži da se ta imovina prepiše entitetima a da je oni onda daju na posudbu državi idnosno njenim orućanim snagama što je za NATO neprihvatljivo.
Komentirajući prosvjedna okupljanja pristaša vladajuće strane i oporbe u Banja Luci prošlog tjedna Yee je kazao kako SAD podupiru pravo građana da na demokratski i nenasilan način iskažu svoje viđenje stanja u društvu.
“Nama je važno da su prosvjedi bili mirne no zabirnuti smo zbog jake i nekorisne retorike”, kazao je Yee pojašnjavajući kako SAD osuđuju “govor mržnje i nacionalistička stajališta” kakva su se čula protekle subote u Baja Luci.
Dnevnik.ba