„Dva Sveučilišta koja nastavu izvode na turskom jeziku otvorena su u BiH u posljednjih nekoliko godina, donoseći priliv turskih studenata i kulture u ovoj zemlji koja se još uvijek oporavlja od brutalnog etničkog sukoba vođenog prije gotovo dva desetljeća“, piše Washington post u članku koji ukazuje na činjenicu kako turska politika prije pet stoljeća i danas ima slične ciljeve ali je metodologija ostvarivanja tih ciljeva vrlo različita.
„Turske investicije preplavile su Balkana, pa i Hrvatsku i Srbiju, gdje za razliku od bosanskih muslimana, tamošnji uglavnom kršćanski stanovnici na sultana iz Carigrada gledaju kao okupatora, a ne osloboditelja“, navodi Washington post, opisujući ulazak turskog kapitala u Hrvatsku i Srbiju.
„Rastuća nazočnost turskog utjecaja na Hrvatsku, BiH i Srbiju dala je ovoj državi mogućnost širenja utjecaja prema zapadnoj Europi u trenucima kada su izgledi za njezin ulazak u Europsku uniju više nego dvojbeni“, smatra američki dnevnik.
>>Erdogan: Turska će potražiti alternativu Europskoj uniji
Potvrdu tezi kako turski čelnici obnavljaju Otomansko carstvo dao je i Amir Zukić, šef ureda turske agencija Anadolija sa sjedištem u Sarajevu.
“Turski čelnici rade na novom Otomanskog carstva. Turska, bivši regionalna sila, pokušava se vratiti u velikom stilu“, kazao je Amir Zukić, voditelj sarajevskog dopisništva agencije Anadolija za Washingtonpost.
>>Noam Chomsky: Turska je preuzela posve nezavisnu ulogu u svjetskim poslovima, što se SAD-u uopće ne sviđa!
Opisujući rastući turski utjecaj, Washington post navodi kako je u vrijeme Jugoslavije , koji nije bila osjetljiva prema širenju turskog vjerskog i povijesnih utjecaja, taj utjecaj bio minoran ali i ukazuje kako je do rasta turskog utjecaja došlo početkom devedesetih godina.
„Sada će taj utjecaj teško popustiti“, zaključuje Washington post.
Erdoganovo sarajevsko Sveučilište
Američki list također ukazuje i na uspostavu dva turska sveučilišta u BiH, koja uglavnom pohađaju turski studenti.
>>Erdogan: Nema razlike između nas i braće Bošnjaka
„Na Međunarodnom sveučilištu u Sarajevu, studenti koji ulaze u zgradu koja je otvorena prije dvije godine moraju proći praćeni budnim okom sultana Mehmeda Osvajača, osmanskog vladara koji je uveo islam u Bosnu daleke 1463.“, navodi Washington post, ističući kako to privatno sveučilište, koje trenutačno pohađa 1500 studenata, financijski podupiru gospodarstvenici bliski turskom premijeru Recepu Tayyipu Erdoganu.
M. Jurković l hrsvijet.net
Vrlo
- Advertisement -
- Advertisement -
Login
14.7K Mišljenja
Najstariji
wpDiscuz
More Articles Like This
- Advertisement -