Lik Nikole Tesle, naučnika svetskog glasa srpske nacionalnosti, rođenog 1856. godine na teritoriji tadašnjeg Autrijskog Carstva, već je na našoj novčanici od 100 dinara, a uskoro bi mogao da se nađe na prvim hrvatskim kovanicama evra, na apoenima od 50, 20 i 10 centi. Ovim je oživela večna diskusija „čiji je Tesla“, ali je pokrenuta i nova polemika – da li je ovaj potez Zagreba detinjasto inaćenje i šta bi na sve to uopšte rekao sam veliki Tesla da je živ.
Ono što znamo iz istorijskih dokumenata pre svega jeste da ne deluje da je Tesla bio opterećen srpstvom i hrvatstvom. Izjašnjavao se da je ponosan na „svoj srpski rod“ – bio je sin pravoslavnog sveštenika – ali je definitivno cenio ideju jugoslovenstva i ponosio se svim delovima tadašnje Kraljevine Jugoslavije, pa i „hrvatskom domovinom“, kako je pisao.
Mnogi podsećaju na telegram koji je Tesla 1936. godine poslao u Zagreb tadašnjem vođi opozicije Vlatku Mačeku, a koji je glasio:
– Jednako se ponosim svojim srpskim rodom i hrvatskom domovinom. Živeli svi Jugosloveni!
Stigosmo i do Brus Lija
U Hrvatskoj su, naravno, euforični oko Telsinog lika na prvim kovanicama evra. Predloge za motive kojim će biti ukrašena zvanična valuta EU u hrvatskoj verziji davali su i građani, a među više od 11.000 ideja izdvojio se motiv Nikole Tesle daleko ispred, recimo, Franje Tuđmana. To je pre dva dana otkrio hrvatski premijer Andrej Plenković.
– Izdvojili su se sledeći predlozi: šahovnica, karta Hrvatske, kuna, Nikola Tesla i glagoljica. Šahovnica kao podloga, a onda bi išlo redom: karta Hrvatske na 2 evra, kuna na 1 evro, Tesla na 50, 20 i 10 centi, glagoljica na 5, 2 i 1 cent. Tesla je došao na temelju internet ankete kao najpoželjniji. Izbacio je Dubrovnik i ušao u petorku – otkrio je Plenković.
Najdetinjastija izjava povodom Tesle stigla je, kako to obično biva, sa najvišeg nivoa – od hrvatskog predsednika Zorana Milanovića. On smatra da „Brus Li ima veze sa Srbijom koliko i Tesla“.
– Tesla je proveo manje vremena u Srbiji nego ja u Oklaju danas. Tesla je Amerikanac. Toliko su ga ozbiljno shvatali u Hrvatskoj i Beču da je pobegao u Ameriku. Hrvatska je s Teslom imala krizu identiteta i to je bila nejasna ljubav – rekao je Milanović novinarima tokom posete mestu Promina.
Glasovi otrežnjenja
Srećom, u hrvatskoj javnosti ima i trezvenijih glasova. Oni upozoravaju da Tesla verovatno ne bi blagonaklono gledao na svoj lik na pozadini od šahovnice na hrvatskom evru, pogotovo jer je njegova bista u rodnom selu Smiljane rušena i u Drugom svetskom ratu i tokom sukoba devedesetih godina, a razlog je bio upravo njegov „srpski rod“.
Jedan od takvih glasova je hrvatski istoričar Hrvoje Klasić, koji je otrežnjujuće upozorio da „iako bi mnogi želeli da vide Teslu na kovanici evra, možda on sam to ne bi hteo“.
– Nikola Tesla svakako zaslužuje biti na svakoj novčanici. Ali, pitanje je zaslužujemo li mi (Hrvati) Nikolu Teslu, jer nisam siguran da li bi Tesla voleo da se nađe na novčanici države u kojoj se još uvek više raspravlja o njegovom nacionalnom poreklu, nego o njegovoj genijalnosti – rekao je Klasić.
Boris Milošević, potpredsednik hrvatske vlade i član Samostalne demokratske srpske stranke, „apsolutno podržava“ najavu da će se Teslin lik naći na kovanicama hrvatskog evra.
– Tesla je simbol koji nas spaja (Srbe i Hrvate) sa celim svetom. Građani Hrvatske su svojim glasovima odabrali da Srbin iz Hrvatske, koji se ponosio svojim rodom i domovinom, koji je ostao uvek veran svojoj baštini, tipičnoj krajiškoj, prečanskoj, sada ude na hrvatskoj evrokovanici kao jedan od simbola prepoznatljivosti Republike Hrvatske – napisao je Milošević na svom fejsbuk profilu.
Ako se Hrvatska izvini…
Reakcije iz Srbije su predvidljivo gorče nego u Hrvatskoj, ali definitvno blaže nego prethodnih godinama u sličnim situacijama. Analitičar Đorđe Vukadinović smatra da Srbija i SAD imaju osnov da svojataju Teslu.
– Da se sve to dešava u iole normalnim okonostima ne bi nikom smetalo, ali ovde je ipak posredi kićenje tuđim perjem. Naravno da Tesla, kao genije, pripada celom svetu, pa u tom smislu može da se nađe na novčanici bilo koje zemlje. Nevolja je, a rekao bih i degutantno, što su u Hrvatskoj godinama uništavani njegovi tragovi. Razorena je crkva u kojoj je kršten, a njegov otac služio, srušeno spomen obeležje, a svi njegovi srodnici nestali su sa lice zemlje. Zato mi sve to deluje malo neukusno – smatra Vukadinović.
Vukadinović cinično dodaje da su Hrvati na evro umesto Tesle mogli da stave kralja Aleksandra, kao svog poslednjeg kralja. Ipak, iskazuje nadu da bi Zagreb na kraju ipak mogao da okrene novi list.
– Ako će nakon svega da naprave neku vrstu indirektnog izvinjenja, i prema samom Tesli i onom što je zaista bio, a bio je Srbin; ako će popraviti odnose i prema Teslinim sunarodnicima u Hrvatskoj, onda bi od ovoga moglo da izađe nešto pozitivno – kaže Vukadinović.
Dragan Đukanović, predsednik Centra za spoljnu politiku, kaže za „Blic“ da Tesla pripada celom čovečanstvu i da u tom svetlu gleda potez Hrvatske.
– U poslednjih 20 godina promenio se odnos građana, javnosti i medija u Hrvatskoj prema Tesli. Činjenica je da Tesla ima apsolutno srpsko poreklo, ali i da delom pripada ne samo našem regionu, već celom svetu – ističe Đukanović.
NBS najavila oštru reakciju
Najoštrije se oglasila Narodna banka Srbije koja je najavila da će reagovati ako se Tesla zaista nađe na hrvatskom evru.
– Sasvim je sigurno da bi bile preduzete odgovarajuće aktivnosti prema nadležnim institucijama EU kako bi se ukazalo na neprimerenost takvog predloga – naveli su iz NBS.
Kako su objasnili, država članica ima obavezu obaveštavanja drugih članica o nacrtima dizajna novih nacionalnih strana evro kovanica, a zahtev za odobrenje dizajna podnosi se Savetu EU.
Đorđe Vukadinović l kornet.hr