U Vrgorcu, poznatom kao “grad pršuta”, sve je manje svinja, a time i proizvodnje koja je obilježila ovaj kraj. Tradicija uzgoja svinja i proizvodnje pršuta sada je ugrožena, ponajviše zbog iseljavanja mladih i sve viših troškova uzgoja.
Nekad svaki dom, danas jedva poneki
Mještani Vrgorca i okolnih mjesta svjedoče drastičnom padu uzgoja domaćih svinja, koje su nekada bile dio svakog dvorišta. Jozo Tolj iz Stilja, jedan od rijetkih koji još drži svinje, ističe da ih uzgaja isključivo za potrebe svoje obitelji. “Hrana za svinje danas je preskupa, više od 100 eura za kilogram. Ne isplati se proizvoditi meso koje u trgovinama košta samo pet eura po kilogramu,” kaže Tolj, dodajući da preferira hraniti svoju obitelj mesom poznate kvalitete.
Nevenka Šimunović, također iz Stilja, prisjeća se boljih vremena: “Prije su kuće bile pune pršuta, svaka obitelj imala je nekoliko svinja i druga domaća stada. Danas omladina odlazi, a s njima nestaje i tradicija.”
Konkurencija i nepovjerenje
Iako u Vrgorcu još uvijek postoji nekoliko pršutara koje posluju, mještani su sumnjičavi prema mesnim proizvodima dostupnim na tržištu. “Ne kupujem pršut, radije uzmem pancetu. Tko zna otkud dolazi to meso, iz Turske, Mađarske… Nisam sigurna u kvalitetu,” rekla je Anđelka iz Vrgorca.
Problem konkurencije s jeftinim uvoznim mesom ističe i Jozo Tolj: “Ne možete proizvesti domaću svinju za cijenu po kojoj se prodaje meso u trgovinama. Nema šanse da konkuriramo.”
Budućnost u pitanju
Ispred kuća, gdje su nekad bile svinje, danas su samo kokoši – i njih sve manje. Mještani strahuju da bi ovaj kraj mogao zauvijek izgubiti dio identiteta ako se nastavi ovakav trend.