Kamiondžija (37), koji se zaustavio tik ispred provalije nakon urušavanja vijadukta u Genovi, postao je simbol tog užasnog dana. Drugi je vozač sletio i ostao živ.
Načula se strašna grmljavina i tad sam odletio. A onda – kao da je sve utihnulo. Ničeg se ne sjećam, osim da sam stajao u provaliji ispred kamiona, rekao je vozač nakon urušavanja mosta talijanskim novinarima.
Gledali su ga zaprepašteno. Muškarcu je glas podrhtavao dok je govorio. Bio je blijed, a preko ramena je imao gazu. Slijedili su ga u stopu.
– Što da vam kažem. Dogodilo se čudo. Ni sam ne vjerujem, tresem se još. Ponovno sam se rodio – u suzama će vozač. Dodao je da je prošao samo s iščašenim ramenom koje su mu liječnici već sanirali.
Vijadukt Polcevera u Genovi, poznat još i kao most Morandi, urušio se u utorak tijekom nevremena. S njega se u ponor strmoglavilo više od 30 automobila koji su tad onuda prolazili. Među njima je bio i on.
– Ne sjećam se kako sam se našao ispred kamiona. Vjerojatno sam ispao iz njega – objasnio je kamiondžija koji je čudom preživio. Poginulo je najmanje 39 ljudi, od toga troje djece od 8, 9 i 13 godina. Još je jedan kamiondžija preživio. Zaustavio se na rubu provalije.
Riječ je o Talijanu (37) koji je vozio kamion pun namirnica za trgovački lanac Basko. Giovanni D’Alessandro, generalni direktor te tvrtke, rekao je kako je muškarac doživio veliki šok te kako ne može davati nikakve izjave medijima.
– Ispričao nam je da je pred sobom vidio cijelu kolonu automobila koja je sletjela u provaliju, a on je stao na kočnicu i zaustavio se na rubu. Zahvalan je što je preživio, ali i duboko potresen stravičnim prizorom koje je vidio te će mu trebati vremena da se od svega oporavi. Inače je oženjen i ima djecu – rekao je D’Alessandro. Snimka kamiona koji stoji na rubu provalije obišla je svijet. Postala je, kako pišu talijanski mediji, simbol tragedije u Genovi. Talijanski mediji otkrivaju da je među 42 žrtve nesreće bila i tročlana obitelj Robbiano – 44-godišnji informatičar Roberto, njegova 41-godišnja supruga Ersilia i njihov 9-godišnji sin Samuel. Ta obitelj iz Genove poginula je tijekom putovanja na godišnji odmor na Sardiniju. Njihova tijela spasioci su pronašli nakon što su začuli zvonjavu mobitela. Bio je to mobitel Ersilije, a na ekranu je stajalo “Mama”. Spasioci se, dakako, nisu javili na mobitel, a Ersilijina majka i Samuelova baka je, čuvši za tragediju, samo željela provjeriti je li s njenim najmilijima sve u redu. Dan nakon nesreće Italija traži odgovorne za katastrofu. Na meti su se našle talijanske Autoceste, točnije grupa Benetton, koji se brane, prenosi 24sata.
– Odgovorni imaju svoje ime i prezime, a to je Autocesta. Svi koji sjede na vrhu te tvrtke trebali bi dati ostavku – rekao je ministar Luigi Di Maio. Iz Autocesta kažu da nisu odgovorni.
– Vijadukt je bio pod monitoringom tvrtke Direzione di Tronco (također dio Autocesta). Nakon svakog testiranja ishod je uvijek bio da most posjeduje odgovarajuću sigurnost – rekli su u Autocestama.
U međuvremenu, dok političari traže krivca, oko 300 vatrogasaca i spasilaca prekopava ruševine kako bi našli preživjele i tijela stradalih. Pomažu im i psi tragači. Do sada je hospitalizirano 16 ljudi, a mnogi od njih su u kritičnom stanju.
FOTO: Stefano Rellandini
– Zahvaljujem vatrogascima, profesionalnim spasiocima i dragovoljcima koji su odmah intervenirali i koji i dalje traže preživjele – rekao je talijanski ministar unutarnjih poslova Matteo Salvini. Dodao je kako se obvezuje Talijanima da će ustrajati do kraja u pronalaženju odgovornih za tu katastrofu jer nije prihvatljivo tako umrijeti u 2018. godini.
Most Morandi inače povezuje dvije strane Genove i vodi do Savone i Ventimiglie, a nalazi se na autocesti A10. Sagrađen je prije 50 godina. Vijadukt se nalazi iznad rijeke, željezničke pruge i dva skladišta.
U Genovi proglasili izvanredno stanje
Talijanski premijer Giuseppe Conte objavio je u srijedu da uvodi “izvanredno stanje u trajanju od 12 mjeseci u Genovi gdje se u utorak vijadukt srušio i usmrtio 42 osobe, prema zadnjim podacima.
“Čuli smo zahtjev predsjednika regije i proglasili izvanredno stanje u trajanju 12 mjeseci”, izjavio je Conte novinarima nakon izvanrednog sastanka vlade u Genovi.
“Izdvojili smo za prve intervencije 5 milijuna eura iz nacionalnog centra za izvanredna stanja”, rekao je.
“To je prva mjera vlade nakon tragedije”, rekao je premijer.
Dodao je da će proglasiti nacionalni dan žalosti koji će biti na dan pogreba žrtava.