Subota, 11 siječnja, 2025

Veleposlanica Cormack ostaje u BIH do kraja mandata. Do sada se to nije znalo no danas je objavljeno je da je ona zapravo ekspertica za ISIL

Vrlo
- Advertisement -

BEOGRAD – Odluka predsjednika SAD Donalda Trumpa da smjeni veleposlanike koje je imenovala prethodna administracija ne odnosi se ni na jednog američkog diplomata na Zapadnom Balkanu, jer nijedan od njih nije politički imenovan, piše portal European Western Bal.

Drugim riječima, veleposlanici SAD iz regije neće biti vraćeni u zemlju dekretom, već ostaju do isteka mandata, mada se gotovo svima mandat završava krajem ove ili početkom sljedeće godine.

Trump je, naime, još u prosincu, odmah poslije izbora za predsjednika, pozvao sve veleposlanike koji su politički imenovani napustiti svoje funkcije do 20. siječnja, što je izazvalo pomutnju u diplomatskoj zajednici i medijima, koji su procjenjivali da je riječ o velikom broju veleposlanika.

Informacija da će veleposlanici morati napustiti svoje funkcije zainteresirala je i javnost na Zapadnom Balkanu, jer su američki  diplomati u tim zemljama u najširoj javnosti viđene kao destruktivni politički akteri na domaćim scenama koji mijenjaju unutarnje odnose u zemljama. Naročito je to došlo do izražaja u Makedoniji o čemu se očitovao i US Kongres. U ranijem mandatu US ambasadora u BIH postavljena je nelegalna vlada dok se nova ambasadorica u BIH ozbiljno poriječkala s Dodikom koji ju je javno proglasio nepoželjnom u Srpskoj.

Činjenica je, međutim, da su sve visoke diplomate u zemljama regije karijerne diplomate, koje nemaju veze sa starom ili novom administracijom, a u zemlje regije su svi, osim veleposlanika u Srbiji, došli početkom 2015. godine.

Budući da im mandat, prema EWB traje oko tri godine, može se očekivati da će novi veleposlanici u zemlje Zapadnog Balkana doći krajem ove ili početkom sljedeće godine.

Američki veleposlanik u Albaniji je Donald Lu, a na to mjesto je došao u siječnju 2015. godine. Prethodno je u Zapadnoj Africi bio angažiran na rješavanju krize sa širenjem ebole, au 25 godina dugoj karijeri, Tirana je prvo veleposlaničko mjesto koje je zauzeo.

Mareen Cormac je postala veleposlanik SAD u BiH u siječnju 2015. godine. Karijeru u State Departmentu počela je 1989. godine i služila je u Južnoj Koreji i Poljskoj kao direktor američkih centara.

Prije dolaska u Sarajevo, Cormac je radila u Washingtonu kao izvršni asistent u uredu specijalnog predsjedničkog izaslanika za Globalnu koaliciju za borbu protiv ISIS-a.

Julieta Valls Noyes postavljena je za veleposlanika SAD u Hrvatskoj u lipnju 2015. godine, a pri State Departmentu radi od 1985. godine.

Donedavno je bila zamjenik pomoćnika državnog tajnika u Odjelu za europske i euroazijske poslove pri Državnom tajništvu.

Na tom je poslu bila zadužena za odnose s EU i Zapadnom Europom.

Američki veleposlanik na Kosovu je Greg delava, koji je od 2012. godine na funkciji zamjenika pomoćnika tajnika Biroa za kontrolu, verifikaciju i suglasnost oružja u State Departmentu.

Ima iskustvo na Balkanu, jer je od 2004. do 2007. godine bio zamjenik šefa misije SAD u Hrvatskoj, od 2009. do 2012. bio je i zamjenik šefa misije SAD u Njemačkoj, a bio je iu drugim diplomatskim misijama u Europi i diljem svijeta.

Ambasador SAD u Makedoniji je Jess Bailey stigao je u Skoplje u veljači 2015. godine, s pozicije zamjenika šefa Misije SAD u Ankari.

Ima bogatu diplomatsku povijest, a između ostalog je bio direktor Ureda za jugositočnu Europu pri State Departmentu.

Nominaciju Margaret En Uehara za američku veleposlanicu u Crnoj Gori povrdio je američki Senat u prosincu 2014.

Karijerna članica američke diplomatske službe, u rangu ministra savjetnika, ima trodecenijsko iskustvo upravljanja osobljem i sredstvima Ministarstva vanjskih poslova SAD.

Službovala je u Austriji, Njemačkoj, Ukrajini, Indoneziji, Japanu, Filipinima, Velikoj Britaniji i Maliju.

Američki veleposlanik u Srbiji je Kyle Scott je diplomac Sveučilišta Arizona State, gdje je završio njemački jezik i knjiženosti, a svoje vjerodajnice predao je u veljači prošle godine.

U State Departmentu je najprije bio zadužen za pitanja Hrvatske, Izraela i Švicarske, a 1994. godine je nakratko napustio diplomaciju i bavio se nacionalnom sigurnošću na Huverov institutu Sveučilišta Stanford.

U diplomatsku službu se vratio poslije dvije godine i postavljen je za političkog savjetnika u Ambasadi SAD u Moskvi, da bi 1999. godine isti posao obavljao u Budimpešti.

Potom se preselio u Bruxelles, od 2003. godine je bio zaposlen na mjestu političkog predstavnika misije SAD pri EU, a 2005. godine je postao zamjenik šefa američkog predstavništva pri OESS u Beču.

Zapravo, oko 70 posto američkih diplomata diljem svijeta su karijerne diplomate na koje se trampi odluka ne odnosi.

Američki predsjednik, inače, uz suglasnost Senata, imenuje veleposlanike, koji mogu biti politički postavljeni ili izabrani među profesionalcima iz američkog ministarstva vanjskih poslova.

 

- Advertisement -

14656 KOMENTARI

guest

14.7K Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

HRVATIMA U BIH OPET NETKO NAMEĆE PREDSJEDNIKA: Projekt se zove Dragan Primorac-Komšić a majorizator BH Hrvata je HDZ RH

Kad SDA i DF organiziraju svoje partijsko članstvo da preglasaju Hrvate i nametnu im Željka Komšića, taj proces se...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -