Glasovita rečenica “Borite se i pobijedit ćete” pjesnika Tarasa Ševčenka postala je slogan novih ukrajinskih vlasti. S obilježavanja 200. godišnjice njegova rođenja, premijer Arsenij Jacenjuk iz Kijeva je poslao jasnu poruku proruskim separatistima koji su, uz pomoć ruske vojske, zauzeli Krim i pripremaju referendum.
Masovna okupljanja i povorke građana posvuda u Ukrajini. U Kijevu obljetnica nacionalnog pjesničkog barda Ševčenka, ali poruke su političke. Ni centimetar naše zemlje nećemo ustupiti. Neka to Rusija i njihov predsjednik imaju na umu, rekao je privremeni ukrajinski premjer.
Jacenjuk smatra da će SAD i Velika Britanija učiniti sve što mogu da bi se neovisnost Ukrajine očuvala. U ovom smo trenutku pred jednim od najvećih izazova u povijesti neovisne Ukrajine, istaknuo je. Bijela kuća potvrdila je da će premijer Jacenjuk stići u posjet Washingtonu.
Stanje na terenu je burno. Ruske vojne postrojbe i s njima povezani dobrovoljci kontroliraju pritup Krimskom polutoku. U Sevastopolju je došlo do fizičkog obračuna između proruski i proukrajinski raspoloženih građana.
Proruski dobrovoljci s crvenim vrpcama na rukavu od nedjelje nadziru željezničke postaje. Zaustavljaju putnike iz Kijeva. U krimskim gradovima organiziraju se politički skupovi uoči najavljenog referenduma. Tisuće građana izišle su na ulice u znak potpore Rusiji i proruskoj politici.
Više od stotinu kamiona s ruskom vojskom krenulo je iz pješačkih baza prema glavnom gradu Krima. U mornaričkim bazama traje rat živaca dviju mornarica. Rusi su potopili dva stara broda na izlazu iz zaljeva i tako blokirali nekoliko ukrajinskih vojnih brodova.
Proruske demonstracije su i na istoku Ukrajine. Onamo je otputovao i Vitalij Kličko, ali nije se obratio građanima na ulici. Moj je cilj objasniti ljudima na istoku da nije važno kojim jezikom govorimo ili koje smo nacionalnosti, već da ostanemo zajedno i da volimo svoju zemlju, Irekao je Kličko.
Merkel rekla Putinu da je referendum o Krimu protuzakonit
Ruski predsjednik Vladimir Putin izjavio je u razgovoru s njemačkom kancelarkom Angelom Merkel i britanskim premijerom Davidom Cameronom da su potezi vlasti na Krimu u skladu s međunarodnim pravom. Ruski je predsjednik svojim sugovornicima skrenuo pozornost na to da aktualne vlasti u Kijevu ne poduzimaju ništa kako bi ograničile nekontrolirano ponašanje ultranacionalista i radikalnih snaga u glavnom gradu i u pojedinim regijama, navodi se u priopćenju ureda ruskog predsjednika.
Njemačka kancelarka rekla je u telefonskom razgovoru s ruskim predsjednikom da je referendum planiran na Krimu “protuzakonit”, rekao je njezin glasnogovornik u priopćenju. Njegova provedba se kosi s ukrajinskim ustavom i s međunarodnim pravom, rekao je glasnogovornik Angele Merkel, Stetten Seibert.
Kancelarka je usto izrazila žaljenje što nije ostvaren nikakav napredak u formiranju međunarodne kontaktne skupine koja bi omogućila pronalaženje političkog rješenja za sukob u Ukrajini, kazao je Seibert dodavši: Istaknula je da se u vezi s time mora što prije postići opipljiv rezultat.
Sjedinjene Države neće priznati pripajanje Krima Rusiji ako stanovnici toga poluotoka idućeg tjedna na referendumu glasuju za tu odluku, izjavio je član savjetničkog tima predsjednika Baracka Obame za nacionalnu sigurnost Tony Blinken. Dodao je da će Rusija zbog referenduma na Krimu biti izvrgnuta pojačanom međunarodnom pritisku.