MOSKVA – U očekivanju odluke američkog predsjednika Donalda Trampea da naređuje napad na Siriju, koji navodno koristi kemijsko oružje protiv civilnog stanovništva u istočnoj Dumi, neke zemlje podržale su SAD u tom nastojanju, dok su druge držale stranu bez izjave.
Glasnogovornica Bijele kuće, Sara Sanders, izjavila je kako je tim američke nacionalne sigurnosti Donald Trumpa sastao u srijedu kako bi razgovarao o reakciji američke reakcije na “očitu uporabu kemijskog oružja od strane sirijske vlade protiv vlastitog naroda”.
Rekla je kako još nije donesena odluka o tome hoće li američke snage napasti Siriju, iako je predsjednik prijetio da će na Twitteru otpustiti “lijepe, nove i pametne rakete”.
Međutim, Trump je nedavno napisao na Twitteru da napad na Siriju može biti “vrlo brz ili nimalo brz”.
U svakom slučaju, Sjedinjene Države pod mojom administracijom učinile su veliki posao u oslobađanju regije od islamske države. Gdje je ” Ameriko hvala? – napisao je Trump na Twitteru.
Njemačka kancelarka Angela Merkel izjavila je kako se Berlin neće pridružiti vojnoj intervenciji u Siriji. Njemačka, prema njezinim riječima, neće sudjelovati u vojnim akcijama protiv Sirije.
Velika Britanija
Tradicionalno najbliži suradnik Sjedinjenih Država je Ujedinjeno Kraljevstvo. Nakon nedavnog trovanja ruskog špijuna u Ujedinjenom Kraljevstvu, Sjedinjene Države su među prvima podržale londonsku odluku o sankcijama protiv Rusije.
Britanska premijerka Theresa May naložila je da se britanske podmornice rasporede kako bi Sirija bila u rasponu projektila i bila spremna napasti sirijsku vojsku. British Daily Mail izvještava da May još nije donijela konačnu odluku o tome hoće li se Britanija pridružiti svim mogućim američkim napadima, ističe da premijerka želi da britanske snage budu sposobne za brzu akciju. izvješćuje Reuters.
Daily Telegraph citira, pozivajući se na neimenovane izvore u vladi Ujedinjenog Kraljevstva, da Britanija “čini sve što je potrebno” da izađe iz podmornice raketne “tomahavk” iz podmornica protiv vojnih ciljeva u Siriji.
Francuska
Francuski predsjednik Emanuel Macron izjavio je kako će odluka o izvršavanju vojnih napada na navodna postrojenja za proizvodnju kemijskog oružja u Siriji biti donešena u narednim danima, nakon daljnjih konzultacija s Sjedinjenim Državama i Ujedinjenom Kraljevstvu.
“Morat ćemo donijeti odluke u dogledno vrijeme, kada smatramo da je to najkorisnija i najučinkovitija”, rekao je Macron na francuskoj televiziji, dodajući kako je prije toga “sve potrebne provjere” trebale biti učinjene.
Izrael
Izrael je jedan od najbližih saveznika Sjedinjenih Država i uvijek se snažno protivio vlastima Bashar al-Asada. Ruska vojska priopćila je u ponedjeljak kako su dva izraelska F-15sila izvršila napad na sirijsku zračnu bazu u pokrajini Homs.
Rusko ministarstvo vanjskih poslova izjavilo je kako su izraelske zrakoplovi izvršile napad u kojem je poginulo 14 osoba.
Izraelski premijer Benjamin Netanyahu iskoristio je svoj govor u srijedu na godišnjoj komemoraciji o holokaustu kako bi podupro akcije protiv Sirije zbog navodnog napada kemijskim oružjem.
“Događaji posljednjih dana pokazuju da je borba protiv zla i agresije misija koja je dužnost svake generacije”, rekao je Netanyahu na početku obilježavanja, iako nije izravno spomenuo Washington i Moskvu.
“Vidjeli smo sirijsku djecu koja su ubijena kemijskim oružjem, a naša su srca bila pod utjecajem ovih strašnih prizora”, izjavio je izraelski premijer.
Saudijska Arabija
Potpora SAD-a zasigurno se može očekivati od jednog od njegovih najbližih suradnika na Bliskom istoku, Saudijske Arabije. Ova je zemlja jedna od rijetkih koja je SAD posjetio od kada je došao na vlast. Posebice treba naglasiti njihov dugogodišnji sukob s Iranom, koji logistički i vojno aktivno podupire sirijskog predsjednika.
Procjenjuje se da Saudijska Arabija ima 300.000 ljudi u svojoj vojsci, a nedavno je kupila suvremeni arsenal samo iz Sjedinjenih Država.
Tko podržava Siriju?
Rusija
Rusija, na prvom mjestu. Odmah nakon navodnog napada za kemijsko oružje, rusko ministarstvo vanjskih poslova reklo je da su navodi kemijskog napada u Siriji bili lažni i da bi svaka vojna akcija koja bi bila poduzeta na temelju takvih “fiktivnih i proizvedenih isprika” mogla je rezultirati teškim posljedicama.
“Proliferacija lažnih priča o korištenju klora i drugih otrovnih tvari od strane sirijskih snaga vlade nastavlja se, a druge takve informacije o navodnom kemijskom napadu u Dumi pojavile su se u subotu”, navodi ministarstvo u priopćenju.
“Nedavno smo nekoliko puta upozorili na takve opasne provocacije, a cilj takvih lažnih nagađanja, nedostatak dokaza je zaštita terorista … kao i pokušaj opravdavanja moguće vanjske uporabe sile”, navodi se u priopćenju.
Na najavu mogućih reakcija, Rusija je upozorila Sjedinjene Države da će Moskva razmotriti mogući napad na Siriju kao ratni zločin, navodeći kako bi to moglo potaknuti izravan vojni sukob.
“Rusija je obećala da će uništiti sve rakete koje bi pucale na Siriju, a Rusija je spremna, jer će rakete letjeti, lijepe i nove i pametne. Ne biste trebali biti partneri životinjama koje ubijaju plinom i uništavaju svoje ljude i uživaju “rekao je Tramp na Twitteru na Twitteru.
Iran
Sirija je jedini saveznik Irana među arapskim zemljama. Od početka rata, libanonski Hezbollah borio se protiv neprijatelja sirijskog predsjednika Bashar al-Assad, zajedno s iranskom revolucionarnom zaštitom.
Iran je stalna meta američkog predsjednika koji iz kampanje za predsjedničke izbore ističe da je nuklearni sporazum koji je potpisan s njima na štetu Sjedinjenih Država.
Jozef Braml iz Njemačkog društva za vanjsku politiku i autor knjige “Tramp America – na štetu slobode”, o mogućim američkim napadima u Siriji, vjeruje da je to nešto drugo.
U intervjuu za Deutsche Welle, rekao je kako vjeruje da će SAD pokrenuti zračne napade protiv Sirije, ali da, za razliku od one prije godinu dana (kada su Sjedinjene Države također napale Siriju nakon korištenja kemijskog oružja), to ne bi samo bilo simbolično.
Prema njegovu mišljenju, Trampovo zadovoljstvo da će saveznici sirijske vlade “platiti visoku cijenu” trebalo prvenstveno bojati Irana.
Prije svega, Iran bi trebao biti spreman, jer je, iz drugih razloga, na SAD cilj. Te snage koje Iran podupire u Siriji vjerojatno će biti bombardirane. Sjedinjene Države također bi mogle odstupiti zračni most ovih vojnika, koji se dijelom protežu preko iračkog zračnog prostora.
Prijetnje nekih zapadnih država da napadaju Siriju temelje se na lažima nakon oslobođenja istočne Gute, izjavio je iranski predsjednik Ali Hamnei Ali Ali Akbar Velayati.
Dodao je kako se nada da će sirijska vojska i njegovi saveznici uspjeti pobjeći američke trupe iz istočne Sirije i uzimajući Idlib od pobunjenika na sjeverozapadu zemlje.
“Idlib je važan sirijski grad i nadamo se da će uskoro biti oslobođen. Istočna pokrajina Eufrat također je vrlo važna”, kazao je, dodajući kako se Iran nada da će se poduzeti značajni koraci za oslobađanje tog područja i protjerivanje Amerikanaca.