Naime, Rusija je bila primorana pronalaziti nova tržišta kao kompenzaciju za ono europsko, a utočište je pronašla u raznim zemljama Azije, kojima ruska nafta treba i ne treba (ovim drugima, poput Singapura za reeksport i zaradu) – prije svega Kini i Indiji, ali i u Turskoj i zemljama Bliskog istoka – među njima i onim Zaljevskim koje su i same veliki proizvođači „crnog zlata“.
Svi su se oni itekako okoristili novonastalom situacijom jer je Moskva naftu prodavala po diskontnim cijenama, čak i oko 30% nižim u odnosu na ostale proizvođače (za usporedbu, cijene nafte ostalih izvoznika na tržištima proteklih se mjeseci kreću uglavnom u rasponu od 70-75 dolara). Svatko će, logično, priznati, da će u takvoj situaciji radije kupovati rusku naftu. Naravno, takva priznanje nećemo čuti unutar Europske unije iako je upravo ona jedna od onih koji ju najradije kupuju posredstvom reeksporta i u čemu aktivno sudjeluju i europski (grčki, norveški) i indijski tankeri, piše analitičar portala Geopolitika.news Zoran Meter.
Rusi smanjuju diskont? Brazilski ‘fenomen’
Međutim, iz ruske vlade ovih dana stižu najave da se stanje s plasmanom ruske nafte na nova tržišta sve više stabilizira, da se popunjava nužna tankerska flota i pojednostavnjuju procedure isporuka zbog čega se uskoro može očekivati i smanjenje diskontne cijene ruske nafte na 22%. Ali to nije i jedini problem za zemlje koje su na ruskoj naftni ostvarivale (i dalje ostvaruju) enormnu zaradu, prije svega za Indiju. Naime, Rusija je u međuvremenu pronašla i nova tržišta – poput onog u Brazilu, na kojem obara sve rekorde vezano uz isporuke u tu zemlju.
Naime, kako je britanski Reuters pisao još u travnju, očekuje se da će brazilski uvoz jeftinijeg dizela iz Rusije porasti u tom mjesecu, čineći 53% ukupnog dizela isporučenog toj južnoameričkoj zemlji, u usporedbi s 0,2% prije godinu dana! Upravo su to podaci od utorka od strane specijalizirane tvrtke Argus.
Procjena je uzela u obzir očekivane isporuke ruskog dizela dopremljenog s 10 do 15 tankera, koji obično imaju zapreminu oko 50.000 kubičnih metara, izjavila je stručnjakinja za tržište Argusa Gabrielle Moreira za Reuters na događaju u Sao Paulu.
“Teško je konkurirati, ruski dizel dolazi ispod prodajne cijene domaćih rafinerija i ispod vrijednosti proizvoda koji se uvozi iz drugog izvora”, kazala je.
Podaci koje je prikupio Argus također pokazuju da ruska nafta dobiva tržišni udio od američkog dizela, koji tradicionalno čini većinu proizvoda koje uvozi Brazil – zemlja koja oko 30% svojih potreba nabavlja u inozemstvu.
Ruski dizel stiže u Brazil za oko 0,20 do 0,30 dolara jeftinije po galonu od uvoza iz drugih zemalja, navodi čelnik brazilske udruge uvoznika goriva (Abicom), Sergiu Arauju.
Rusi ‘otkrili’ Zapadnu Afriku. Indijska prilagodba
Zbog snažnog pritoka ruskog dizela na nova tržišta indijske su tvrtke primorane na prilagodbu vlastitog izvoza goriva dobivenog iz ruske nafte. Preciznije – došlo je do oštrog pada indijskog plasmana u Brazil, Tursku i Togo.
Indijci su, tako, u ožujku u Brazil isporučili 282 tisuće tona dizelskog goriva, da bi u travnju te isporuke iznosile svega 41 tisuću tona. Pad indijskog izvoza u Togu još je drastičniji. U ožujku je on iznosio 523 tisuće tona, a u travnju svega 145 tisuća tona. Ozbiljan pad zabilježen je i u Turskoj, s 200.000 tona u ožujku na 110.000 u travnju.
Zanimljivo je i da su indijske rafinerije u travnju također smanjile isporuku dizela u Europu u odnosu na svibanj. Tako je Nizozemska, umjesto 1,74 milijuna tona u travnju, prošli mjesec dobila 589 tisuća tona
Zapravo Rusija je, osim najprije Azije, a onda i Južne Amerike, pronašla još jedno kompenzacijsko tržište – ono u Zapadnoj Africi. Tankeri s ruskom naftom tako sada uplovljavaju u Senegal, Nigeriju, spomenuti Togo i u Ganu. Nedavno smo objavili vijest i da su prve isporuke ruske nafte u povijesti stigle i u ugljikovodičnim energentima siromašni Pakistan.
Enormne zarade prestaju biti privilegija ‘odabranih’
Podsjećam kako je prema nedavnim podacima BBC-ja, od proljeća prošle godine Indija povećala kupnju ruske nafte s popustom i da izvozi dio dobivenih naftnih derivata. Tako je u travnju dodatno povećala uvoz ruske nafte do 58,2 milijuna barela, za što je platila 3,97 milijardi dolara. U razdoblju siječanj-ožujak 2023. dobit najveće naftne i plinske kompanije Indian Oil iznosila je 1,22 milijarde dolara, što je nevjerojatnih 53% više nego godinu dana ranije.
Sada indijske tvrtke gubitak dijela tržišta kompenziraju isporukom dizela u Južnoafričku Republiku i Saudijsku Arabiju. Da, dobro ste pročitali – Saudijsku Arabiju. Najvećeg svjetskog proizvođača i izvoznika “crnog zlata” – što najbolje i oslikava svu dramatičnost poremećaja donedavne uhodane globalne trgovine naftom – kakva je bila desetljećima.
U mutnom sada love svi, a ne samo donedavno odabrani. I mora se priznati – “novajlije” se u tome vrlo dobro snalaze.
Autor:Zoran Meter / Geopolitika.news