Talijanska premijerka Giorgia Meloni proteklog je vikenda umaknula iz europskog polumraka i, prije nego što u Rimu dočeka američkog predsjednika Joea Bidena, skoknula u sunčanu Floridu. Ondje je, dakako, čekao novoizabrani predsjednik Donald Trump, koji se nakon pobjede u studenom priprema useliti u Bijelu kuću, drugi put. Susret bi, čini se, mogao biti ključan za Trumpovo “osvajanje” Europe — sudeći barem po njegovim riječima kako je Meloni “fantastična žena”.
Razlog tolikoj ljubavi? Meloni, na čelu stabilne desničarske koalicije, usko je ideološko društvo Donaldu, a usput se odlično uklapa u paket “prijateljskih” stranih čelnika koji su ga već pohitali pozdraviti na Floridi. Uz sve to, gaji i blisko prijateljstvo s milijarderom Elonom Muskom, Trumpovim saveznikom, pa je i sama put na Floridu možda financirala dijelom love “za iduće božićne blagdane” (čitaj: moguće ‘Tanja Torbarina moment’ – pomislili biste da su se dogovorili tko će platiti rundu).
Širi geopolitički kontekst
Europa, već ponešto izmorena Bidenovim obilascima i sve glasnijim američkim zahtjevima, spremno čeka tko će sljedeće baciti “geopolitičku kocku”. Trump, s Meloni na liniji, računao bi na snažniju europsku potporu za svoje ideje. Bilo da se radi o “ugasi-bombu-upali-rat” scenarijima za Bliski istok ili o izvozno-uvoznim taktičkim potezima, Meloni može biti vrijedan adut iznutra, pogotovo ako joj se dopusti malo više slobode oko ruske agresije na Ukrajinu. Usto, spominje se i talijanska novinarka Cecilia Sala, zatočena u Teheranu, čije je oslobađanje Meloni navodno željela isposlovati baš preko Trumpa — čovjeka koji se, istini za volju, voli prikazati kao dežurni spasilac.
Zašto ju Trump toliko cijeni
Postoji niz razloga: Meloni je svjetonazorski bliska Trumpu, dijeli njegovo euroskeptično uvjerenje kako bi “suverenizam” (čitaj: “moja zemlja, moji zakoni, vaša zemlja, vaši problemi”) mogao biti najbrži put do političke moći.
Njegova je procjena da će s Meloni moći surađivati bez prevelikih zapleta, a i kod kuće mu je korisno pokazati da ima čvrsta uporišta u srcu Starog kontinenta. Kad se u to uključi Elon Musk — čija je financijska i medijska moć snažna potpora svakoj Trumpovoj inicijativi — dobiva se snažan most prema Europi kakvu Trump želi.
A Hrvatska? Gdje je tu Milanović?
Ako pogledamo “kako to rade susjedi”, mogao bi netko pomisliti da bi i predsjednik RH Zoran Milanović (koji se očito ljubi s Viktorom Orbanom kad god stigne) mogao ostvariti vrlo srdačan susret s Trumpom. Konačno, dvojica su se već prozivala i “na daljinu” pa bi logika govorila da im treba dati sobu i kamere. Trumpu bi itekako koristilo pokazati kako ima šarm i moć “osvojiti” lidere u ovom dijelu Europe, a Milanoviću je već postalo pomalo dosadno zatezati odnose s premijerom Plenkovićem, pa bi mu međunarodna epizoda došla kao naručena.
Za sada, Meloni ostaje udarni europski igrač na Trumpovu radaru. Dok Italija budno prati hoće li se Meloni s Floride vratiti s nekom obavezujućom “ponudom koja se ne odbija”, ostaje za vidjeti hoće li Joe Biden doći u Rim i spustiti se na zemlju uoči Trumpove inauguracije 20. siječnja. Ako se to dogodi, za očekivati je još poneko iznenađenje (u maniri Tanje Torbarine — “pojedoh žabe, dođu mi kornjače”). U međuvremenu, Meloni se itekako trudi ostaviti dojam da ona jest “fantastična žena” koja, zajedno s Trumpom, pokušava “osvojiti” ne samo Europu, nego i dobar dio planetarne pozornice. A što će biti sutra — pričekajmo sljedeći Twitter ispad… ili Mastodon objavu. Tko zna gdje sad Elon visi.