Ponedjeljak, 23 prosinca, 2024

TOLIKO POBIJENIH A ONI RASPRAVLJAJU O DEFINICIJI: Srebrenica opet podijelila BiH

Vrlo
- Advertisement -

SARAJEVO, BANJALUKA – Najava da bi Velika Britanija uz potporu Nizozemske i SAD mogla uputiti rezoluciju Vijeću sigurnosti Ujedinjenih naroda da 11. srpnja bude proglašen “međunarodnim danom spomena na žrtve genocida”, po tko zna koji put podijelila je Sarajevo i Banjaluku. Dok s jedne strane predstavnici Srba tvrde da je to besmisleno i da genocida nije bilo, predstavnici bošnjačkog naroda tvrde da je jedna takva rezolucija neophodna te da je nedvojbeno utvrđeno da je u Srebrenici bio genocid.
Za Dušanku Majkić, zahtjev Velike Britanije predstavlja kreiranje istine po volji moćnih, a ne pravdoljubivih, jer je cilj takve inicijative da se iz BiH pošalju crno-bijele slike iako je poznato da o događajima treba suditi nakon što prođe neko vrijeme.
“To je jednostran pogled na tragediju koja se dogodila u BiH, jer kada bi bio otprilike isti pogled na te događaje, onda bi svi vidjeli da je riječ o žrtvama na strani svih naroda i da o tome treba tako suditi”, rekla je Majkićeva.
Sa druge strane, u bošnjačkim strankama kažu da svijetu treba Međunarodni dan spomena na žrtve genocida s obzirom na to da je nedvosmisleno utvrđeno da je on počinjen na području Srebrenice.

“Presuda suda je nedvosmisleno pokazala o čemu se radi. Za ono što se dogodilo u Srebrenici po svim mjerilima radi se o genocidu i kamo sreće da se nikada, nikome i nigdje ne ponovi ništa slično”, rekao je Senad Bratić, potpredsjednik Narodne skupštine RS iz reda SDA, dodajući da ne vidi ništa sporno u tome da Ujedinjeni narodi u sjećanje na srebreničku tragediju ustanove međunarodni dan spomena na žrtve genocida.

Prema definiciji genocida nedvojbeno je na području Srebrenice počinjen genocid. Prema istoj definiciji genocid je počinjen i na prostoru RS-a. Međutim genocid je počinjen i u samoj FBIH gdje se na osnovu etničke i vjerske kvalifikacije činilo sve da se određeni narod iseli. Na prostou FBIH i danas je u tijeku pokušaj genocida jer pod definiciju spada i ekonomsko izrabljivanje s ciljem da se jedna skupina iseli ili njena brojnost smanji do razine nebitnosti. Ako se gleda genocidnost djelovanja pojedinih vojski u BIH, nedvojbeno je da je VRS imala genocidna djelovanja, no imala ih je i ABIH koja je jednako efektno očistila prostore pod vlastitom kontrolom od pripadnika drugih nacija. HVO je također činio zločine, no prostor pod kontrolom HVO-a danas je prostor koji ima 16 od ukupno 19 multietničkih preostalih općina u BIH. Zločini pod HOS-om , multietničkim muslimansko-hrvatskim jedinicama danas se opet ne spominju koliko zločini HVO-a iako su primjerice u Dretelju ubijani Srbi dok je bio pod kontrolom HOS-a koji je bio vjeran Vrhovnom štabu ABIH. Vrhovni štab ABIH odgovoran je i za nekoliko genocidnih napda na hrvatska sela u bošnjačkom zaleđu. Nikada Vrhovni štab ABIH nije optužen za te genocide, umjesto toga tuži se niže zapovjednike koji su samo provodili naredbe. Genocid je počinjen i na prostoru NDH. Genocid je činjen i na prostoru Kraljevine Jugoslavije, a genocidi o kojima je najpopularnije danas šutjeti su genocidi činjeni od strane Josipa Broza Tita koji je počinio nekoliko genocida za redom. No zbog duhana i piva koji nose ime po njemu , naši narodi i narodnosti dogovorili su se da ne opanjkavaju Tita. Apsurdno je danas to da Bošnjaci koji su žrtve genocida u Srebrenici istovremeno slave Tita koji je autor genocida na Bleiburgu, gdje je pobijeno i mnoštvo Bošnjaka, potom autor genocida nad istarskim Talijanima i vojvođanskim i hrvatskim Njemcima. Tito je bio genocidan i prema neistomišljenicima u vlastitoj Partiji. Od sve povijesti Balkana niti jedan lider nije pobio i počinio genocida kao Tito. Istovremeno je najpopularniji lider ikada, jer je propaganda o njegovoj nepogrešivosti i pranje mozga stojadinima i boroletama učinila svoje.

 

S druge strane, opet, stiže mišljenje da je inicijativa Velike Britanije plod lobiranja Bošnjaka i da eventualno proglašenje međunarodnog dana sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici neće biti općeprihvaćeno pogotovo u BiH.

“I ovom prilikom sudjelujemo kreiranju istine po volji moćnih, a ne onih koji su pravdoljubivi i koji žele doći do istine”, kazala je Majkićeva.

Inače, rezolucijom Velika Britanija uz pomoć Nizozemske i SAD tražiće da 11. srpnja bude proglašen međunarodnim danom spomena na žrtve genocida u Srebrenici, ali i to da u obrazovni sustav BiH i drugih zemalja uđe gradivo koje će srebreničke zločine okarakterizirati kao genocid.

“To će biti teško. Mišljenja sam da djecu u osnovnim školama ne treba opterećivati ​​tim stvarima, ali u srednjim školama im treba omogućiti i predstaviti istinu”, kaže Bratić.

Majkićeva tvrdi da od toga neće biti ništa jer je obrazovanje i pitanje školskih programa u nadležnosti entiteta, a ne nekog drugoga te da će tako i ostati.

Zagovornici dosad najoštrije rezolucije o Srebrenici zatražili su da se osigura veća suradnja u svijetu kako bi se preventivno upozorili na genocide i druge ozbiljne međunarodne zločine. Pored toga, na adrese država članica je upućen poziv da države koje još nisu ratificirale ili pristale na Konvenciju o prevenciji i kažnjavanju zločina genocida to pitanje priritetno razmotre. Također, predlagatelji rezolucije oštro osuđuju negiranje genocida u Srebrenici.

Momčilo Cvjetinović, predsjednik lokalnog SDS-a u Srebrenici, kaže da je međunarodna zajednica dosad sve radila jednostrano i sračunato kako nikada ne bi došlo do pomiranje među narodima u BiH.

“Postoji sloj bošnjačkih kadrova koji žive od toga, od priče o Srebrenici i genocidu jer dobro su plaćeni za to. Preko nevladinih organizacija dobivaju novac na priči o žrtvama i jaucima”, kaže Cvjetinović.

On kaže da Srbi i svi dobronamjerni znaju da nije bilo genocida i da je žrtava bilo sa svih strana te da Republici Srpskoj nitko neće nametnuti priču o tome.
Maureen Cormack , veleposlanica SAD u BiH, danas će posjetiti općinu Srebrenica, najavljeno je iz američke ambasade BiH.
Planirano je da se Cormack sastane s dužnosnicima općine Srebrenica, predstavnicima udruga obitelji žrtava, ali is predstavnicima lokalnih nevladinih organizacija. Također, kako je priopćeno iz američkog veleposlanstva, Cormackica planira posjetiti i osnovnu školu u Srebrenici.

- Advertisement -

14656 KOMENTARI

guest

14.7K Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

MIROVINE IM BAŠ RASTU: No standard će skočiti samo onima koji ne žive u Njemačkoj. Evo zašto…

Njemačka ulazi u 2025. s nizom promjena koje će značajno utjecati na financijsku svakodnevicu građana. I dok mirovine rastu,...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -