Ponedjeljak, 12 svibnja, 2025

Svaki šesti tinejdžer u Europi žrtva cyberbullyinga – Kako zaštititi djecu na internetu?

Vrlo
- Advertisement -

Možda se dogodilo djetetu koje sjedi pored vašeg u školskoj klupi. Možda curici koja s vašim djetetom trenira košarku. Možda se događa nekome koga poznajete, a možda i vašem djetetu. Cyberbullying – nasilje u virtualnom svijetu – tiho se uvlači u svakodnevnicu djece i mladih. Statistike su zabrinjavajuće: svako četvrto dijete u Hrvatskoj iskusilo je neki oblik online nasilja dok su bili na mobitelu, tabletu ili laptopu, a svaki šesti tinejdžer u Europi suočio se s njim.

Što je cyberbullying?

Cyberbullying je oblik nasilja koji se događa online – na društvenim mrežama, platformama poput TikToka, Snapchata ili Instagrama. Teže ga je prepoznati nego fizičko nasilje jer se odvija na privatnim uređajima i često ostaje skriven. Djeca, suočena s prijetnjama, vrijeđanjem ili izrugivanjem, nerijetko izabiru šutjeti. Online prijetnje porasle su za čak 50% u posljednjem desetljeću, a rješenje ovog problema zahtijeva edukaciju roditelja, nastavnika i djece.

Europska unija protiv nasilja na internetu: BIK+ i DSA

Kako bi se stalo na kraj online nasilju, Europska komisija implementira strategije poput BIK+ (“Bolji internet za djecu”) i zakonodavne mjere poput DSA-a (Digital Services Act). Cilj je osigurati sigurna digitalna iskustva, osnažiti djecu digitalnim vještinama i potaknuti ih na aktivno sudjelovanje u stvaranju sigurnijeg internetskog prostora.

Andrea Čović Vidović iz Predstavništva Europske komisije u susjednoj Hrvatskoj ističe ključne aspekte:

  • Zaštita djece online uključuje uklanjanje nezakonitih sadržaja i ograničavanje oglasa za maloljetnike.
  • Medijska pismenost omogućava mladima da bolje razumiju digitalni svijet i snalaze se u njemu.
  • Uključivanje mladih u donošenje odluka stvara priliku za bolji dijalog i bolje politike.

Internet i mentalno zdravlje mladih

Istraživanja pokazuju da više od 40% djece koristi internet bez roditeljskog nadzora, čime se povećava izloženost štetnim sadržajima. Ovisnost o društvenim mrežama dodatno narušava mentalno zdravlje, izazivajući anksioznost, depresiju i nisko samopouzdanje. Ključno je prepoznati rizike i educirati djecu o odgovornom korištenju interneta.

Odgovornost je na svima

Roditelji, škole, industrija i sama djeca igraju ključne uloge. Roditelji trebaju razgovarati s djecom i educirati ih o rizicima. Nastavnici mogu poticati medijsku pismenost, a tehnološke kompanije razvijati sigurnosne alate za navigaciju digitalnim svijetom.

Kako pomoći djeci?

Umjesto zabrana, rješenje je otvoren razgovor. Djeca trebaju znati da:

  • Internet nije mjerilo stvarnog života.
  • Fotografije i priče na društvenim mrežama često ne prikazuju realnost.
  • Postoje hobiji i aktivnosti izvan ekrana – nogomet, knjige, igre na otvorenom.
  • Uvijek mogu računati na roditelje i njihove savjete, bez straha od osude.

Cyberbullying neće nestati sam od sebe, ali zajedničkim radom možemo stvoriti sigurniji digitalni svijet za buduće generacije.

Sadržaj je napravljen u produkciji Poskok.info u suradnji s partnerom Predstavništvo Europske komisije u BIH te sa  HT Eronet Mostar kao sponzorom rubrike po najvišim profesionalnim standardima.

- Advertisement -

3 KOMENTARI

guest

3 Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Pravo iz furune

SARAJEVO S HRVATIMA IMA NEKI PROBLEM: Pendeš konačno izgovorila očito

Nekad je trebalo više od desetljeća, nekoliko odluka Ustavnog suda i čitav niz perfidnih pokušaja da se iznova proda...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -
\r\n <\/div>\r\n<\/div>\r\n","isUserRated":"0","version":"7.6.30","wc_post_id":"670543","isCookiesEnabled":"1","loadLastCommentId":"447924","dataFilterCallbacks":[],"phraseFilters":[],"scrollSize":"32","url":"https:\/\/poskok.info\/wp-admin\/admin-ajax.php","customAjaxUrl":"https:\/\/poskok.info\/wp-content\/plugins\/wpdiscuz\/utils\/ajax\/wpdiscuz-ajax.php","bubbleUpdateUrl":"https:\/\/poskok.info\/wp-json\/wpdiscuz\/v1\/update","restNonce":"e6e7803905","is_rate_editable":"0","menu_icon":"https:\/\/poskok.info\/wp-content\/plugins\/wpdiscuz\/assets\/img\/plugin-icon\/wpdiscuz-svg.svg","menu_icon_hover":"https:\/\/poskok.info\/wp-content\/plugins\/wpdiscuz\/assets\/img\/plugin-icon\/wpdiscuz-svg_hover.svg","is_email_field_required":"0"}; var wpdiscuzUCObj = {"msgConfirmDeleteComment":"Are you sure you want to delete this comment?","msgConfirmCancelSubscription":"Are you sure you want to cancel this subscription?","msgConfirmCancelFollow":"Are you sure you want to cancel this follow?","additionalTab":"0"}; /* ]]> */ -->