Sutra navečer u Dolby Theateru, ali i diljem svijeta mnogi će iščekivati proglašenje pobjednika ovogodišnje 89. dodjele prestižnih Oscara koje svake godine organizira Akademija filmskih umjetnosti i znanosti, no samo dvije osobe već znaju tko su ovogodišnji dobitnici.
Imena Marthe Ruiz i Briana Cullinana vjerojatno vam ne znače ništa, jer se ne pojavljuju na odjavnim špicama filmova niti na naslovnicama časopisa, no Ruiz i Cullinan dvoje su najvažnijih ljudi u organizaciji dodjele Oscara.
Riječ je, naime, o jedine dvije osobe u svijetu koje već znaju imena svih dobitnika nagrada u svim kategorijama i prije nego što službeni najavljivači otvore zlatnu omotnicu i kažu ono već poznato: “And the Oscar goes to….”.
Ruiz i Cullinan već su prebrojili glasove…, a potom su ih…. prebrojili, pa su ih još jednom prebrojili kako bi se uvjerili da su oni stopostotno točni. Do nedjelje navečer potrudit će se da rezultati ostanu tajnom do posljednjeg trenutka. Njihova zadaća u nedjelju će biti i osobno uručenje omotnica svakome najavljivaču osobno, samo nekoliko trenutaka prije nego što on ili ona iziđu na pozornicu.
“Pitali su me u čemu najviše uživam”, kaže Ruizova. “Pa…kad krenem prema dvorani u kojoj će se dodijeliti Oscari. Tad svi nestrpljivo iščekuju tko su dobitnici, a ja se vozim…. i, naravno, točno znam sva imena. Napamet. Tih sat vremena vožnje mi je obično zabavno. Mislim, kad znam što znam, a nitko drugi ne zna”, kaže uz smijeh.
Ruiz i Cullinan, partneri u računovodstvenoj tvrtki PwC, prebrojavanje rezultata započeli su čim su dobili i posljednje glasove, a konačno glasanje zatvoreno je u utorak.
Kompletna lista nominiranih objavljena je 24. siječnja, nakon glasanja otvorenog od 5. do 13. siječnja za približno 7000 članova Akademije filmskih znanosti i umjetnosti. Konačno glasanje o dobitnicima održano je između 13. i 21. veljače.
Spomenutih 7000 članova Akademije filmskih umjetnosti i znanosti može glasati elektronskim putem ili poštom.
Većina ih to danas obavlja elektronskim putem, otkrila je Ruiz za BBC, istaknuvši da prebrojavanje kandidata u 24 kategorije s kolegom obavlja ručno, a ne uz pomoć računala.
“Kad nam stignu svi glasovi, prikupimo sve podatke, isprintamo ih i obavimo sve ručno. To činimo iz brojnih razloga. Najprije želimo biti sigurni da rezultati neće biti spremljeni ni u kakvome računalnom fileu. U poslu nam pomaže još troje ili četvero kolega. No nitko od njih nema uvid u potpune i konačne rezultate. Svatko prebrojava samo dio pristiglih glasova”, kazala je Ruiz.
Nakon što prebrojimo sve glasove i ustanovimo tko su pobjednici, počinjemo memorirati imena svih pobjednika, u slučaju da s omotnicama nešto “krene po zlu”.
“Nakon što smo ih zapamtili, međusobno se ispitujemo. Naravno, oboje imamo po jedan set omotnica s imenima dobitnika. Čuvamo ih pod ključem na samo nama poznatoj lokaciji. Na dan svečanosti, Brian i ja u dvoranu krećemo odvojenim putovima. Pritom nas oboje prate losangeleški policajci. Kad stignemo u dvoranu Brian sa svojom aktovkom obično stoji s jedne strane pozornice, a ja s druge”, kaže Ruiz.
Ovaj sustav dobro funkcionira već 83 godine. U cijelom tom razdoblju samo je 12 osoba bilo odgovorno za prebrojavanje glasova i isporuku omotnica.
Ruiz ovaj posao obavlja treću godinu zaredom, a kako kaže, dosad još nikome nije otkrila nijednog od dobitnika.