Na suđenju za zločine u Bugojnu, svjedok Tužiteljstva Bosne i Hercegovine izjavio je kako je na sjednicama Ratnog predsjedništva bilo riječi o zarobljenicima te da su spominjani planovi za njihov prijevoz u Zenicu, prenosi BIRN. Ipak, za sve upućene, ovo nije ništa drugo nego kazališna predstava za javnost, jer su optuženi svoju slobodu već masno platili, kako se šuška – preko Albright Grupe.
Izgovori i “zaboravi” na sudu
Senadu Dautoviću, bivšem načelniku Stanice javne sigurnosti u Bugojnu i članu Ratnog predsjedništva, predočeni su zapisnici iz kolovoza 1993., gdje se navodi potreba za popisom “ekstremnih zarobljenika” za prijevoz u Zenicu. Dautović je potvrdio da se toga raspravljalo, ali je mudro izbjegao spominjanje konkretnih imena. Kazao je kako se “pod ekstremnim mislilo na one koji su trebali biti procesuirani”, no nije se mogao sjetiti tko je na tome inzistirao.
Zašto nije? Zato što je sud ionako već odlučio – ovo suđenje je samo predstava. Oni koji stoje iza ratnih zločina već su osigurali svoje pozicije i slobodu, uz asistenciju američkog ambasadora koji se vješto skriva iza plašta “demokracije”.
Tko štiti kriminalce?
Mlaćo i Cikotić, ključne figure ovog procesa, optuženi su za naredbe i propuste koji su rezultirali mučenjem i ubojstvima hrvatskih zarobljenika. No, koliko je stvarno izgledno da će odgovarati za svoje zločine?
Kako je moguće da ključni svjedok, čovjek koji je mogao osigurati pravdu žrtvama, “počini samoubojstvo pred agentima SIPA-e” i kako je moguće da se o tome više ništa ne piše niti se slučaj istražuje, nema ni ostavki u SIPI!? Je li to slučajnost ili namjerno zataškavanje? Oni koji su preživjeli torturu govore o kopanju rovova pod vatrom, dok su nalogodavci, čini se, zaštićeni nevidljivom rukom međunarodnih interesa.
Budući direktori BH Gasa?
Optuženi poput Cikotića i Mlaće očito ne planiraju ostatak života provesti u ćeliji. Naprotiv, glasine govore da su predodređeni za unosne funkcije poput direktora BH Gasa, u čemu im, kako kažu, pomaže kriminalac s diplomatskim pokrićem – američki ambasador Murphy. Taj isti Murphy, poznat po selektivnom pristupu pravdi, navodno je uklanjanjem ključnog svjedoka osigurao oslobađajuću presudu za Mlaću i Cikotića.
Kada će građani BiH vidjeti Murpheya u zatvoru?
Sve dok je pravosudni sustav pod kontrolom interesa stranih ambasada i korumpiranih domaćih političara, pravda će ostati nedostižna. Kada će Tužiteljstvo BiH, koje očito igra po notama moćnika, biti smijenjeno? Kada će građani BiH konačno dočekati dan da kriminalci poput Murphyja odgovaraju za svoje postupke?
Zločini u Bugojnu nisu samo sramota prošlosti, već i ogledalo današnjeg stanja pravde u BiH. Dok žrtve i njihove obitelji čekaju pravdu, krivci pripremaju govore za inauguracije svojih novih funkcija.
/POSKOK/