Federalni ministar unutarnjih poslova Aljoša Čampara izjavio je u razgovoru za Fenu kako se mora raditi na smanjenju i sprečavanju krivičnih djela u svakom smislu te riječi da bi se sigurnosna situacija na području Federacije BiH poboljšala.
– Na području Federacije Bosne i Hercegovine što se tiče stanja sigurnosti u prvom kvartalu ove godine, uporednom analizom, u odnosu za isto razdoblje 2014., smanjen je broja izvršenih krivičnih djela za 885 ili 14,6 posto. Smanjen je broj prekršaja iz oblasti javnog reda i mira za 149, odnosno 3,7 posto i napada na ovlaštene i službene osobe za 61, to jest 83,8 posto. Nažalost, povećan je broj prometnih nesreća za 612 ili 10,9 posto – rekao je Čampara.
Kada je riječ o kratkom pregledu osnovnih pokazatelja kriminaliteta, očito je za ovo razdoblje 14,6 posto manje krivičnih djela u odnosu na isto razdoblje prošle godine, a stopa riješenosti je povećana za 0,97 posto. Ukupan broj krivičnih djela protiv imovine manji je za 17,58, krivičnih djela teške krađe za 20,5, krađe za 17,6 i razbojništva za 5,7 posto.
Federalni ministar unutarnjih poslova istakao je da je povećana otkrivenost broja krivičnih djela npr. gospodarskog i financijskog kriminala za 51,5, korupcije za 50 i zloupotreba droga za 5,9 posto u prvom kvartalu ove godine.
Registrirano je i šest krivičnih djela ubojstva, što je više za tri ubojstva u odnosu na prvi kvartal prošle godine. Za ta djela je prijavljeno devet osoba među kojima je pet povratnika u vršenju krivičnih djela. Sva ubojstva su riješena, osim jednog koji je sada u nadležnosti SIPA-e.
– Kod izvršenja ovih krivičnih djela, nažalost, uvijek imamo tu pojavu da su to povratnici u izvršenju krivičnih djela koji predstavalju jedan od sigurnosnih problema u FBiH, odnosno BiH – rekao je Čampara.
Policija riješi krivična djela i procesuira izvršitelje tih djela. Neki od njih budu osuđeni ili budu pušteni. Oni koji su osuđeni dugo čekaju na izvršenje kazne, jer, kaže on, zatvori su pretrpani.
Federalni ministar unutarnjih poslova naveo je da nedavni izvještaj pokazuje da veliki broj osoba čeka na izvršenje krivičnih kazni.
Mišljenja je da će se ta situacija popraviti kada državni zatvor, koji se trenutno gradi na području Istočnog Sarajeva, bude u funkciji kao i kada se i u drugim kazneno-popravnim zavodima poveća kapacitet.
Kao jedan od problema naveo je da tužiteljstva, sudovi i pravosudne institucije nemaju dovoljno novca da prime nove tužitelje, kao što je to slučaj u Tužilteljstvu Sarajevske županije o koje ima puno predmeta i jednostavno ne mogu stići završiti svoj posao.
Podsjetio je da je nedavno u Vladi Sarajevske županije održan sastanak u vezi s osiguranjem financijskih sredstava za prijem novih tužitelja.
– Sve su to razlozi koji su uzročno-posljedično povezani. Zbog toga moramo svi zajedno raditi i pomagati jedne druge da povratnike u izvršenju krivičnih djela smjestimo tamo gdje im je mjesto – istakao je Čampara.
Govoreći o strukturi policijskih snaga u BiH, smatra kako nije najbolje rješenje kako je ustrojena policijska struktura.
– Smatram da nema te hijerarhijske subordinacije države do dna. Bolje bi bilo po meni da ima. Što je tu je. Moramo poduzeti ono što možemo. Možemo da napravimo jedan sustav mehanizma koordinacije i suradnje svih policijskih agencija radi razmjene informacija, podataka, održavanja sastanaka direktora policijskih agencija i sastanaka na razini ministara. Time se neće dirati u ničije nadležnosti, ali moramo da imamo operativnu razmjenu. To i međunarodna zajednica od nas traži – rekao je.
U vezi s tim najavio je da će biti održan sastanak ministra sigurnosti BiH s entitetskim ministrima unutarnjih poslova.