Njemačka se još od studenog nalazi u nekoj vrsti lockdowna, koji je isprva trebao trajati samo četiri tjedna i definitivno završiti prije božićnih praznika. U zemlji su u međuvremenu zatvorene škole, trgovine koje ne prodaju osnovne namirnice, barovi, restorani te sadržaji za zabavu i kulturu, uz mjere koje su od uvođenja početkom studenoga postupno pojačavane. Na snazi je i mjera prema kojoj jedno domaćinstvo može posjetiti samo jedna osoba izvan tog kruga.
U okruzima gdje je više od 200 novooboljelih na 100.000 stanovnika u 7 dana nije dozvoljeno napuštanje kuće dalje od 15 kilometara.
Stručnjaci, ali i brojni političari, slažu se da postojeće mjere treba postrožiti jer su dnevni brojevi novozaraženih rekordni, a svaki dan umire više od 1000 ljudi.
Koje mjere se uvode?
Kako piše list Frankfurter Allgemeine Zeitung, Merkel će tražiti da škole ostanu zatvorene, obavezan rad od kuće, obavezno nošenje medicinskih ili maski FFP2 u javnosti, pa čak i policijski sat. Mjere bi trebale trajati do 15. veljače.
Der Spiegel i Reuters došli su u posjed nacrta mjera koji će Merkel danas predstaviti.
Na snazi bi trebala ostati mjera po kojoj se smiju družiti samo članovi iz istog kućanstva, dok im u goste smije doći samo jedna osoba iz drugog kućanstva.
Druga važna mjera bila bi obaveza nošenja medicinskih maski ili maski FFP2 u javnom prijevozu i trgovinama.
U nacrtu se posebno naglašava kako je od ključne važnosti da škole i vrtići i dalje ostanu zatvoreni. “Postoje indikacije da se mutirani soj virusa širi brže među djecom i adolescentima nego dosadašnji sojevi virusa”, stoji u dokumentu. Stoga će škole ostati zatvorene do 15. veljače.
Isto tako se kroz posebne propise planira povećati pritisak na poslodavce da svojim uposlenima omoguće rad od kuće gdje god je to moguće. Glavni cilj ove mjere je smanjenje kontakata na radnom mjestu, ali i u javnom prijevozu.
Odluka o mjerama očekuje se danas poslijepodne.
“Toliko dugo dok se nalazimo na srednjoj i višoj razini novozaraženih, neće biti popuštanja mjera”, stoji u nacrtu dokumenta vlade.
U nacrtu se navodi kako treba pod svaku cijenu izbjeći novi nagli porast broja novozaraženih koji bi prouzročio novi soj virusa.
Isto tako se navodi kako bi jedna radna grupa trebala do 15. veljače izraditi koncept „polaganog izlaska“ iz strogih mjera, naravno uz preduvjet da broj zaraženih počne opadati.
Njemački ministar zdravstva Jens Spahn rekao je u ponedjeljak kako postoje naznake da je broj novozaraženih počeo opadati, ali da je još puno prerano za ublažavanje mjera.