Ministri unutarnjih poslova Hrvatske, Italije i Slovenije sastali su se u Zaprešiću i dogovorili kako je važno da Bosna i Hercegovina potpiše sporazum s Frontexom (Europska agencija za graničnu i obalnu stražu) kako bi se smanjio broj ilegalnih migranata.
Hrvatski ministar Davor Božinović je rekao da će 500 pripadnika Frontexa u BiH puno bolje spriječiti dolazak migranata nego bilo koja druga kontrola na granici.
Slovenski ministar Boštjan Poklukar naglasio je kako migranti dolaze u regiju kao turisti, ali kasnije ilegalno prelaze granice prema Europskoj uniji. Rekao je i da Schengen, slobodan prostor unutar EU-a, trenutno ne funkcionira jer su neke države, poput Njemačke, zatvorile svoje granice.
Talijanski ministar Matteo Piantedosi istaknuo je da zatvaranje granica unutar Schengena pomaže u smanjenju migracija, ali cilj je ponovo uspostaviti slobodno kretanje između zemalja. Također je dodao da je razmjena informacija među policijama ključna u borbi protiv krijumčara ljudi.
Unatoč smanjenju broja ilegalnih prelazaka na Balkanu, mediteranska ruta ostaje najaktivnija, s oko 26.000 otkrivenih prelazaka ove godine.
Ako Bosna i Hercegovina potpiše sporazum s Frontexom, to će značiti da će Frontex rasporediti svoje pripadnike unutar BiH kako bi pomogli u kontroli granica i sprječavanju ilegalnih prelazaka. Glavni cilj sporazuma je smanjiti broj migranata koji pokušavaju ilegalno ući u Europsku uniju, a ne nužno spriječiti migrante da uđu u BiH.
Sporazum ne bi automatski pretvorio BiH u “bazen” za migrante, ali bi mogao pomoći u boljoj kontroli granica i migracijskih tokova. Frontex bi djelovao unutar BiH i pomagao njenim vlastima da bolje upravljaju migracijama, čime bi se smanjio broj migranata koji bi prolazili kroz zemlju na putu prema EU. Međutim, migranti koji već budu ušli u BiH mogli bi imati otežan prelazak prema EU, ali ne bi nužno bili spriječeni da uđu u samu BiH.
Pripadnici Frontexa obično dolaze iz različitih zemalja članica EU-a i imaju zadatak kontrolirati granice, nadgledati ilegalne migracije i pomagati u operacijama potrage i spašavanja. Njihova uloga je više usmjerena na provođenje zakona nego na vojne aktivnosti.
Ako pripadnici Frontexa sretnu Christiana Schmidta, koji je visoki predstavnik za Bosnu i Hercegovinu, vjerojatno ne bi poduzeli nikakve mjere u vezi s njegovim boravišnim statusom ako kod njega pronađu boravišnu dozvolu i rješenje o imenovanju koje je dobio od Vijeća sigurnosti. No on to rješenje nema. Kada ga se molilo da ga pokaže nije to mogao učiniti. Samim time bez tog rješenja nije mogao niti ishoditi boravišnu dozvolu.
Hoće li tako neslavno mandat protudaytonskog i protuBIH OHR-a u BIH završiti da će ih iz BIH odvesti protumigrantska policija?