Nedjelja, 5 svibnja, 2024

Srbi islamske vjeroispovijesti: ‘Ja sam musliman, jezik mi je srpski, po nacionalnosti sam Srbin’

Must Read
Šarolikosti kampanja i sugestija oko aktualnog tekućeg popisa stanovništva u BiH , od bošnjačkih udruženja , omladinskih centara , provincijskih glazbenih sastava i pjevača , preko građanskih aktivista koji apeliraju na integralno bosanstvo i hercegovstvo , do Vlade Republike Srpske i Vlade Hrvatske , pridružio se i banjalučki portal Frontal , koji je objavio banner sa stavom jednog od svojih suradnika u kojem se priopćava : ” Vjera mi je islam , jezik mi je srpski , nacionalnost Srbin ” .
Baner je objavljen bez naknade , na drugarskoj i kolegijalnoj osnovi , objašnjava za Dnevno Srbija osnivač portala Danijel Simić , te dodaje kako je u BiH na sceni čitav cirkus s popisnim izjašnjavanjem , te su odlučili i oni da se pridruže šarolikosti popisnih kampanja , na neki , kako nam je rekao , poluozbiljan način , kako bi dodali još jednu aromu u bosanskohercegovačku popisnu čorbu .
– Moje osobno viđenje , a vjerujem da ga dijelim s uredništvom Frontala , jeste da smo mi isti narod koji nekoliko stoljeća razlikuje vjera . Da pričamo isti jezik i imamo iste pretke . Nekom izvan naše sredine odgovara da smo u stalnoj zavadi i nepomirljivim razlikama , za čim , u suštini , nema potrebe . To ne ide u korist ni jednom od dva naroda ili , ako tako hoćete , vjeroispovijesti . Da je taj osjećaj zajedništva muslimana s pravoslavnim Srbima , na način kako su to radili sljedbenici Osmana Đikića , još uvijek jak i dovodi u zabludu islamsku populaciju slovenskog porijekla u Bosni oko njihovog identiteta i imena naciona , vidi se i iz tih tragikomičnih ataka na muslimansku populaciju , kojima se kroz propagandne spotove natura i pojašnjava kako se izjasne na izborima . Upravo ti , za mislećeg čovjeka uvredljivi apeli , od kojih je najčuveniji onaj sa Gradačačka ‘ Brot ‘ , bili su okidač da izađemo u susret jednom našem suradniku i objavimo bez naknade banner o kojem govorite . Dakle da se netko može osjećati kao Srbin islamske vjeroispovijesti – kaže Simić .
On naglašava da banner u poluozbiljno tonu govori , prije svega , o ljudskom pravu da se jedinke ljudske vrste mogu izjašnjavati kako žele .
– Na podsvjesnoj razini banner pokušava postavi dijalog između do prije dva desetljeća zaraćene strane . Prije svega oko toga tko odbija bratstvo i zajedništvo . Danas , kada je aktualno europsko tutorisanje o javnom prihvaćanju i paradiranju ljudi manjinske spolne orijentacije , zaboravlja se i ta definitivno postojeća manjina koja bi se izjasnila kao recimo , Srbin islamske vjeroispovijesti . Takav pojedinac bi naišao na osudu obje strane u ovom religiozno – etničkom sukobu i to mnogo goru nego da je , recimo , gay . U našem kompliciranom identitetskom sustavu , promjena vjere automatski znači i promjenu nacije , što nikako ne bi morao biti slučaj . Mi se trudimo da budemo glas svih potlačenih i uniženih , onih koji imaju što reći , ali im mainstream mediji to ne omogućuju . Mi smo tu za njih , makar oni bili Srbi islamske vjeroispovjesti – objašnjava Simić za Dnevno Srbija .
” Islam mi je vjera svijeta , Al ‘ mi ona ništ ‘ ne smeta , Da mi kuca srpsko bilo ” , pisao je svojedobno , u Simićevoj izjavi spomenuti Osman Đikić , ranopreminuli mostarski pjesnik , koji je prije 101 godinu , u ranim tridesetim godinama života napustio ovaj svijet , nakon bezuspješne borbe s tuberkulozom .
– Prekomjerni rad i neprekidno naprezanje , a uz to prevelika osjetljivost , što njegovi veroispovednici , Muslimani , poklekuju pred bosansko – hercegovačkom vladom , i što ne uviđaju da im je jedini spas u zajedničkoj akciji sa Srbima pravoslavne vjere , položili su Osmana u tužni grob , nad kojim danas plače sav Srpski Narod i pravoslavni i muslimanski i sav čestit svijet u Bosni i Hercegovini – napisao je Jovan Dučić u Politici 1912. godine , povodom Đikić smrti .
Sigurno je da će ovaj banner banjalučkog portala izazvati različite reakcije u hiperosetljivoj i podijeljenoj BiH , što jedan banjalučki portal brine o manjini koja će se izjasniti srpski nacionalnim imenom , ne mijenjajući svoju islamsku vjeru .
Biće interesantno , nakon obrade rezultata zaista i uvidjeti koliko se građana BiH izjašnjava na ovaj način , obzirom na burnu recentnu prošlost i ideološke kampanje kojima su posebno Bošnjaci – muslimani izloženi , na koje vlastita politička elita vrši pritisak , a koliko do jučer , uvjeravala ih je da se uopće neće morati izjašnjavati , pošto famozni standardi EUROSTAT – a pitanja o jeziku , naciji i vjeri promatraju kao neobavezna .
- Advertisement -

14656 COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Последний

Imaju li zastupnici BH Hrvata (HDZBIH) u RH Saboru problem s Penavinim “NE SA SRBIMA” Plenkoviću?

Srbi u BIH u nekoliko su navrata spašavali poziciju HDZ-a u BIH. Taj isti HDZ BIH donosi stabilnu i...
- Advertisement -

Ex eodem spatio

- Advertisement -