Međutim, postavlja se pitanje koliki će biti odaziv na prosvjed i kako će se to odraziti na oporbu, s obzirom na skore parlamentarne izbore koji se očekuju već na proljeće. Neuspjeh ovog prosvjeda mogao bi predstavljati ozbiljan udarac za oporbene stranke koje ga organiziraju.
S druge strane, velik odaziv na prosvjedu mogao bi ojačati ljevičarsku i centrističku oporbu te im pružiti poticaj za daljnje djelovanje. Također bi mogao biti signal za nekom vrstom ujedinjenja i eventualnog zajedničkog izlaska na izbore.
Odaziv je ključan
Politički analitičar, Žarko Puhovski, za N1 sugerira da će odaziv na prosvjed biti ključan za njegov uspjeh. S obzirom na to da se prosvjed planira održati na Trgu svetoga Marka, koji je dostupan i često posjećen, očekuje se da će se okupiti znatan broj ljudi. To bi moglo pružiti prosvjedu legitimitet i pokazati nezadovoljstvo građana s trenutnom političkom situacijom.
“Čim članovi obitelji vođa stranaka koje organiziraju prosvjed dođu, već će pola Ćirilometodske ulice biti puno ljudi. To je kao kada imate vjenčanje u Staroj gradskoj vijećnici. S obzirom na to da je Markov trg već zatvoren, oporbenim strankama je samo potrebno nekoliko stotina ljudi da stvore dojam da je prosvjed dobro posjećen. Tako da nije teško okupiti potreban broj sudionika”, komentira Puhovski.
Što se tiče mogućeg zajedničkog nastupa oporbenih stranaka, postavlja se pitanje njegove izvedivosti. Iako bi takav zajednički nastup mogao ojačati oporbu, postoje i izazovi i neslaganja unutar same oporbe, što može otežati dogovor o zajedničkim akcijama.
‘Možemo živi od nezadovoljnih SDP-ovaca’
“Bitno je da kampanja Možemo! bude usmjerena protiv SDP-a, a isto tako i obrnuto, umjesto da se usmjerava protiv HDZ-a, jer obje stranke ciljaju iste birače. Nema smisla pokušavati privući birače iz HDZ-ovog tabora. Na izborima će se stoga sukobiti Možemo! i SDP, kao i Most i Domovinski pokret. Zanimljivo je što su to shvatili brže na desnici nego na ljevici”, kaže politički analitičar.
Puhovski je istaknuo kako Možemo! živi od glasača koji su razočarani SDP-om, slično kako i Domovinski pokret živi od razočaranih birača HDZ-a. Kaže i kako predizborna kampanja traje već dugo.
“Tijekom proteklih mjeseci trajala je predizborna kampanja, koja je iznenada izazvala iznenadnu pojavu vulgarnosti među SDP-ovim zastupnicima u Saboru, predvođenima Peđom Grbinom i Mirelom Ahmetović. To je iznenađujuće jer su glasači SDP-a uglavnom konzervativni i ne odobravaju takvo ponašanje. Grbin se istaknuo kao agresivan, prijeteći neprimjerenim postupcima, ali kasnije bi se rasplakao zbog prijetnji hapšenjem kad Ivan Turudić preuzme dužnost. Slične prijetnje iznio je i Nikola Grmoja. Sve to je izazvalo negativne reakcije jer je situacija postala kao neukusni cirkus”, zaključio je.
S obzirom na to da su izbori sve bliže, politička scena u Hrvatskoj postaje sve dinamičnija. Ovaj prosvjed će vjerojatno biti samo jedan od mnogih događaja koji će oblikovati politički kontekst uoči izbora.