Subota, 16 studenoga, 2024

“ŠOKOVITO”: Svaki drugi srednjoškolac u BiH je funkcionalno nepismen

Vrlo
- Advertisement -

 

U Sarajevu su danas predstavljeni rezultati PISE, najvećeg svjetskog istraživanja u obrazovanju koje se svake tri godine provodi na globalnoj razini. Ove godine je 79 zemalja sudjelovalo u testiranju PISA-e, a među sedam zemalja koje su prvi put provele testiranje je i BiH.

U BiH je sudjelovalo 213 učenika u osnovnim i srednjim školama (od 7. razreda osnovne do 1. razreda srednje škole). Ukupno je testirano 46 učenika. Testiranje učenika je trajalo 2,5 sata i sastavljeno je iz dva dijela.

Učenici su radili test iz tri oblasti matematike, prirodnih znanosti i čitanje. Kreativnost, suradnja, inovativnost, kritičko razmišljanje su neki od ključnih segmenata koji se vrednuju, piše Klix.ba.

Iz testiranja u matematici učenici iz BiH su osvojili 406 bodova, iz čitanja 403, a iz prirodnih znanosti 398 i ti rezultati su ispod prosjeka. BiH generalno ima lošiji prosjek u usporedbi s referentnim zemljama, poput zemalja regije, uključujući i Austriju.

Najbolje rezultate učenici iz naše zemlje su ostvarili u matematici, a najlošije iz prirodnih znanosti. Svaki drugi učenik u BiH je funkcionalno nepismen, ocjena je PISA testiranja.

Vodeće zemlje su Kina, Singapur, Estonija, Kanada i slično. BiH je na začelju regiji i od ukupno 79 testiranih zemalja, BiH je na 62 mjestu. BiH je zadovoljila sve međunarodne standarde za ovo ocjenjivanje i to je prema ocjeni PISA-e dobar znak.

Ulaganje u obrazovanje i rezultati na PISA testovima postoji, ali ta veza nije linearna, poručili su iz OECD-a. Iskustva su pokazala kako se rezultati na PISA testovima poboljšavaju kada se poboljšaju uvjeti za rad učitelja.

Za bolje rezultate utječe i smanjenje broja učenika u razredima i brojni drugi faktori. Ovo je prvi put da je BiH dobila realne, međunarodno mjerljive pokazatelje koliko je kvalitetno obrazovanje u našoj zemlji te kakvim znanjem, vještinama i kompetencijama raspolažu učenici iz BiH. PISA mjeri funkcionalno znanje, vještine i kompetencije učenika, odnosno njihovu sposobnost za rješavanje problema te ukazuje koliko je znanje koje učenici posjeduju primjenjivo u daljnjem životu.

Upravo se zbog toga PISA provodi među  petnaestogodišnjacima, pomažući nam doznati u kolikoj su mjeri učenici nakon završenog obveznog obrazovanja pripremljeni za nastavak školovanja, uključivanje u proces rada i aktivno sudjelovanje u društvu.

Od 2000. godine PISA se provodi u trogodišnjim ciklusima, pod pokroviteljstvom Organizacije za ekonomski razvoj i suradnju (OECD). Bosna i Hercegovina je posljednja država iz regije koja se priključila ovom istraživanju, prenosi Klix.

- Advertisement -

14656 KOMENTARI

guest

14.7K Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

BRAVO ZA NAŠU POLICIJU! Argentinska policija zaplijenila nacističko oružje zahvaljujući dojavi iz BIH

 Argentinska policija uhapsila je muškarca u Buenos Airesu koji je u svom posjedu imao veliku količinu nacističkog oružja ukrašenog...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -