Kada sam prije četiri godine pisao o debitantskom romanu Elvedina Nezirovića “Boja zemlje”, podnaslovljenom kao “Roman prema porodičnom albumu”, spomenuo sam nešto što je neobično važno i za treći, najnoviji Nezirovićev roman, “Ono o čemu se ne može govoriti”, a koji je i svojevrsna nadopuna romana “Boja zemlje”, što autor svojim podnaslovom čak i naglašava: “Boja zemlje – novo poglavlje”.
Radi se o onoj čuvenoj rečenici Juliana Barnesa iz njegova romana “Flaubertova papiga”, po kojoj svaki pisac ima pravo na samo jednu autobiografsku knjigu. Dakle, Nezirović je prvim svojim romanom potrošio Barnesov “kredit”, s tim da je važno naglasiti da je autor u svom drugom romanu, “Ništa lakše od umiranja”, napravio nužan odmak od autobiografskog. S druge strane, treba postaviti pitanje koliko je danas aktualna ova Burnesova teza. Semezdin Mehmedinović, urednik najnovijeg Nezirovićeva romana, koji je objavio Buybook, jednom je, opisujući vlastitu književnu poetiku, izjavio otprilike kako književnost ne treba “izmišljati”, kako nam naša stvarnost nudi obilje materijala koji možemo književno uobličiti. Upravo ovaj mehmedinovićevski princip navodi Nezirović na jednome mjestu u svom romanu, kao svojevrsnu autopoetičku odrednicu:
“S pisanjem je, kao i s pravim životom, mislio sam, bilo svršeno, jer niti je više imalo šta da se kaže, niti zašto da se živi. Piscu je, valjda, tako suđeno: kada nestane onoga o čemu može da se piše, tada nestaje i razloga za život”. Elvedin Nezirović rođen je u Mostaru 1976. godine, gdje i živi. Do ovoga romana objavio je tri zbirke poezije, zbirku priča “Toliko o tome”, jednu zbirku eseja i kolumnističkih tekstova “Deblokada grada” te spomenuta dva romana.
Roman “Ono o čemu se ne može govoriti” je po svojoj formi neuobičajen, da autor na neki način nadopisuje svoje ranije djelo u skladu s novim saznanjima i iskustvima koja ne moraju imati nužno veze sa samim kontekstom “praromana”, iako baca na njega neko sasvim novo svjetlo. To je onaj kišovski “gorki talog iskustva” koji mijenja autorsku percepciju.
Jedini sličan slučaj koji mi u ovom trenutku pada na pamet je onaj s mađarskim piscem Peterom Esterhazyjem i njegovim remek-djelom “Harmonia caelestis”, u kojemu je pisao i o svome ocu. Nakon što je roman objavljen, Esterhazy je saznao da je njegov otac u vrijeme komunizma bio policijski doušnik te je započeo neku vrstu “nastavka” knjige o ocu.
Taj novi moment se kod Nezirovića dogodio neposredno nakon što je objavljena “Boja zemlje”, što sam i spomenuo u “post scriptumu” svoga teksta. Elvedin Nezirović je tad isključen iz tima zaduženog za apliciranje Mostara za Europsku prijestolnicu kulture 2024. godine. Navodno je to napravljeno na zahtjev Izetbegovićeve Stranke demokratske akcije zbog Nezirovićeva teksta na jednom bosanskohercegovačkom portalu o zločinu koji je počinila Armija BiH u selu Grabovica. Vezano za ovo, nakon jednog intervjua koji je dao za Federalni radio, gdje je izjavio kako u bosanskohercegovačkom ratu “nije bilo nevinih vojski i naroda”, Nezirović je stigmatiziran kao izdajnik, nakon čega su uslijedile prijetnje smrću autoru i članovima njegove obitelji. “Treba i njemu pod hitno smaket kojeg člana njegove porodice”, glasio je jedan od komentara na društvenim mrežama, koji se pojavio nakon ovog intervjua.
Centralni dio romana govori o svemu onome što se događalo nakon autorova teksta o zločinu u Grabovici. Autor, tako, jedne prilike odlazi u Grabovicu, i ovaj dio romana ima antologijsku vrijednost, jer govori o ratnim zločinima iz perspektive jedne pjesme Anđelka Vuletića iz 1985. godine, “I ja sam ovdje ubijao”, koja govori o ustaškim zločinima.
“Jer ako postoji osjećanje kolektivne empatije prema našim žrtvama, ako je ono općeprihvaćeno i ustaljeno u svakom javnom narativu, zašto je pogrešno da postoji i osjećanje moralne odgovornosti za zločine počinjene u naše ime, pa i u ime istih tih žrtava? Kao što mogu da saosjećam sa žrtvama genocida u Srebrenici, masovnim zločinima u Prijedoru, Bijeljini, Stocu, Mostaru, Ljubuškom i drugdje, kao što je na tim mjestima ubijen jedan dio mene, moga svijeta i moga bića, tako mogu i da osjećam krivicu za ono što se desilo u Grabovici, na Kazanima ili u Trusini, gdje god se ubijalo u ime istog tog mog bića”, piše Nezirović.