Subota, 18 svibnja, 2024

SIP ne zna kako sabrati 2 i 2, pa traže pomoć OHR-a u popuni Doma naroda, neka pogledaju tabelarni prikaz HMS-a

Must Read

Mjesec dana nakon održanih izbora Središnje izborno povjerenstvo BiH zakonski je obvezno objaviti konačne, potvrđene rezultate izbora. Kako su Opći izbori u BiH održani 2. listopada taj rok ističe za četiri dana, tj. 2. studenog. OHR je, u međuvremenu, naložio Središnjem izbornom povjerenstvu da do tog datuma donese odluku o tome koliko će se iz koje županije birati izaslanika u bošnjački, hrvatski, srpski i Klub Ostalih Doma naroda Parlamenta FBiH prema odluci koju je nametnuo visoki predstavnik Christian Schmidt 2. listopada, piše Hrvatski Medijski Servis.

Podsjetimo, prema toj odluci broj izaslanika u nacionalnim klubovima povećava se s postojećih 17 na 23, a u Klubu Ostalih sa 7 na 11. Raspodjela mandata po županijama vršit će se prema rezultatima popisa stanovništva iz 2013.

Predsjedsjednik SIP-a Suad Arnautović u nekoliko je navrata izjavljivao kako SIP ne zna kako implementirati Schmidtovu odluku. U međuvremenu je Schmidt sa suradnicima posjetio Središnje izborno povjerenstvo. Na sastanku je navodno dogovoreno da će pravni stručnjaci OHR-u i pravna služba SIP-a zajednički izraditi podzakonski akt o popuni Doma naroda Parlamenta FBiH.

To pitanje je prije dva dana na sjednici SIP-a ponovo aktualizirala članica ove institucije Vanja Bjelica-Prutina, tvrdeći da se iz OHR-a još nitko nije javio uprkos dogovoru da njihove pravne službe zajedno rade na implementaciji izmjena Izbornog zakona.

– Na posljednjem sastanku na najvišoj razini gdje nas je posjetio visoki predstavnik sa svojim suradnicima dogovoreno je da će naša pravna služba u suradnji s pravnom službom OHR-a raditi na izradi navednih podzakonskih akata. Međutim jučer na kolegiju smo dobili informaciju da se iz OHR-a nitko nije javio i da taj rad stoji. Naša pravna služba jeste zauzeta, ali mislim da ulazimo u neki mirniji period. Tako da želim da otvorim diskusiju i vidimo u kojem smjeru će ići naše aktinosti na implementaciji dopuna izmjene Izbornog zakona – kazala je jučer Bjelica-Prutina.

Dojam je kako se članovi Središnjeg izbornog povjerenstva prave neuki, tražeći od OHR-a da im objasni kako sabrati dva i dva.

Hrvatski Medijski Servis samo 5 dana nakon održanih izbora i Schmidtove odluke, 7. listopada, napravio je izračun koliko se, na temelju onog što je visoki predstavnik propisao, treba birati izaslanika iz svake od županija u Dom naroda Parlamenta FBiH

Referentan popis iz 2013.

Za način raspodjele broja izaslanika koji se u Dom naroda biraju iz županijskih skupština, podsjetimo referentan je popis stanovništva iz 2013. godine.

U sva tri nacionalna kluba i dalje će se birati po jedan izaslanik iz svakog konstitutivnog naroda ako je isti izabran u županijske skupštine, iako je Ustavni sud BiH u predmetu Ljubić, takvu odredbu u Izbornom zakonu poništio. Drugi kriterij je proporcionalnost. Broj izaslanika određenog konstitutivnog naroda mora biti srezmjeran učešću tog naroda u određenoj županiji u odnosu na ukupan broj tog naroda u FBiH.

Tako primjerice najveći broj izaslanika u bošnjački klub Federalnog doma naroda davat će Tuzlanska županija (5) a u Hrvatski klub Hercegovačko-neretvanska. Također 5.

Broj izaslanika u nacionalne klubove i Klub Ostalih koje će delegirati županije, po Schmidtovoj odluci treba, dakle, izgledati ovako:

 

Raspodjela mandata za dom naroda parlamenta FBiH po županijama prema izračunu HMS-a.

 

Hrvatski klub

U Hrvatski Klub Doma naroda Parlamenta FBiH Hercegovačko-neretvanska županija daje 5 izaslanika, Zapadnohercegovačka i Srednjebsanska po 4, Hercegbosanska 3, Zeničkodobojska 2, Posavska 1, koliko daju i većinski bošnjačke županije; Tuzlanska, Sarajevska, Zeničkodobojska, Unsko-sanska i Goraždanska.

Županija Posavska u kojoj većinski žive Hrvati dati će, dakle, jednog izaslanika kao i ostale županije u kojima Hrvati zbog malobrojnosti nisu u mogućnosti izabrati svoje predstavnike u županijskim skupštinama iz kojih se biraju izaslanici u Hrvatski klub Doma naroda Parlamenta FBiH. To su Županija Sarajevo, Tuzlanska županija, Unsko-sanska županija i Bosansko-podrinjska županija, iz kojih će se i dalje birati po jedan hrvatski izaslanik, što je u suprotnosti s presudom Ustavnog suda BiH u predmetu Ljubić.

Nejednaka vrijednost glasova Hrvata

Najveća nepravda Schmidtovog modela (uz činjenicu da ne omogućuje Hrvatima da izaberu svih 23 izaslanika) ogleda se u tome što Županija Posavska, u kojoj po popisu stanovništva iz 2013. godine živi 33.600 Hrvata, bira jednog izaslanika u Klub hrvatskog naroda kao i Goraždanska županija u kojoj žive 24 Hrvata i uvijek im Bošnjaci izaberu predstavnika koji se izjasni kao Hrvat.

Bošnjački, srpski i klub Ostalih

U Klub bošnjačkog naroda po Schmidtovoj odluci treba biti izabrano pet izaslanika iz Tuzlanske županije, po četiri iz Županije Sarajevo i Zeničko – dobojske županije, tri iz Unsko-sanske, dva iz Županije Središnja Bosna te po jedan iz Hercegovačko-neretvanske, Bosansko – podrinjske, Herceg-bosanske, Županije Posavske i Županije Zapadnohercegovačke.

U Klub srpskog naroda Doma naroda Parlamenta FBiH birat će se pet izaslanika iz Županije Sarajevo, četiri iz Herceg-bosanske županije, po tri iz Unsko-sanske i Tuzlanske županije, dva iz Zeničko-dobojske i Hercegovačko-neretvanske te po jedan iz Županije Središnja Bosna, Županije Posavske, Županije Zapadnohercegovačke i Bosansko podrinjske županije.

U Klub Ostalih birat će se po jedan izaslanik iz svake županije ako je isti izabran u županijsku skupštinu s iznimkom da se iz Županije Sarajevo biraju dva izaslanika.

Hrvati će u Klub hrvatskog naroda uspjeti izabrati svih pet legitimnih izaslanika iz HNŽ, četiri iz ŽZH i ŽSB, tri iz HBŽ, jednoga iz ŽP te jednoga iz ZDŽ, odnosno ukupno 18 izaslanika. S druge strane, pet će izaslanika biti izabrano u Klub hrvatskog naroda DN PFBiH koji nemaju hrvatski legitimitet jer su u županijske skupštine izabrani bošnjačkim glasovima. To su po jedan izaslanik iz ZDŽ, ŽS, TŽ, USŽ i BPŽ.

Podsjećamo, prema izmjenama Izbornog zakona i Ustava BiH koje je donio visoki predstavnik Christian Schmidt ubuduće će kvalificiranu većinu za predlaganje predsjednika i dopredsjednika Federacije Bosne i Hercegovine činiti 11, umjesto dosadašnjih šest izaslanika iz nacionalnih klubova, u prvom krugu glasovanja, udrugom sedam, a u trećem četiri.

 

- Advertisement -

2 COMMENTS

Subscribe
Notify of
guest

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

2 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последний

KONAČNO SE SLAŽEMO SA ZUCKERBRGOM: Facebook smatra Fra Milu Babića opasnim pojedincem, dijelom opasne organizacije ?

Nakon što smo objavili tekst "Daidžansko Zlo u Bosni, prikaz lika i djela Mile Fra Babića" od Facebooka smo...
- Advertisement -

Ex eodem spatio

- Advertisement -