Četvrtak, 20 veljače, 2025

SINIŠA KARAN RASKRINKAO PRAVNE APSURDE OPTUŽNICE: “U cilju odbrane suvereniteta BiH treba odustati od ove optužnice”

Vrlo
- Advertisement -

Sutkinja Sena Uzunović na današnjem ročištu u predmetu protiv Milorada Dodika i Miloša Lukića odbila je zahtjev odbrane za ponovnim čitanjem optužnice i izvođenjem svjedoka. Sud je odlučio da se proces formalno ponovi, ali bez ponavljanja dokaza i svjedočenja.

Odbijen Dodikov zahtjev, ali pravna borba se nastavlja

Odbrana je zahtijevala novo izvođenje dokaza, pozivajući se na činjenicu da je između ročišta proteklo više od 30 dana. Sud je taj zahtjev odbio s obrazloženjem da su svi dokazi već dostavljeni u pisanoj i usmenoj formi te da bi ponavljanje procesa značilo odugovlačenje suđenja.

Međutim, odbrana nije tražila odgodu suđenja, već pravično suđenje u skladu s ustavnim poretkom Bosne i Hercegovine. Odluka suda da se dokazi ne ponavljaju jasno pokazuje da se optužnica temelji na političkoj represiji, a ne na pravnim činjenicama.

Dodik je tokom ročišta jasno ukazao na problem vještačenja njegovog zdravstvenog stanja, koje je proveo Haris Vranić, te optužio sud da nije zaštitio njegova prava. “Bio sam meta progona, jer ste odabrali vještaka koji je pokušao ispolitizirati moje zdravstveno stanje”, rekao je Dodik, jasno ukazujući na pravosudni proces koji više nalikuje političkom sudu nego neutralnom pravnom postupku.

Siniša Karan: Schmidtova uloga je nelegalna, Sud BiH narušava suverenitet

Na ročištu je svjedočio i Siniša Karan, profesor ustavnog prava, koji je jasno argumentirao da je optužnica pravno neutemeljena te da Sud BiH ovim procesom narušava suverenitet zemlje.

Karan je naglasio da Dodik nije imao izbora, jer Ustav Republike Srpske jasno propisuje obavezu potpisivanja ukaza, te je optužnica apsurdna s pravne i ustavne strane.

👉 “Dodik nije mogao odbiti potpisivanje ukaza jer Ustav to ne poznaje”, rekao je Karan, dodajući da je jedina alternativa bila politička odgovornost pred narodom Republike Srpske, a ne sud BiH.

👉 “Schmidtov zakon o nepoštivanju odluka visokog predstavnika nije iznad Ustava”, istaknuo je Karan, odbacujući pokušaj nametanja zakona donesenog bez pravne osnove.

👉 “Aneks 10 Dejtonskog sporazuma ne daje zakonodavne ovlasti visokom predstavniku”, što znači da je čitav proces vođen na neustavnom temelju.

👉 “U cilju zaštite suvereniteta BiH, sud bi trebao odustati od ove optužnice”, zaključio je Karan, jasno stavljajući do znanja da se ovim procesom ne sudi samo Dodiku, već i temeljnim principima ustavnosti i vladavine prava u Bosni i Hercegovini.

Ova svjedočenja jasno su pokazala koliko je pravna osnova optužnice upitna te da ovaj sudski proces služi političkoj agendi, a ne zaštiti pravnog poretka.

Tagovi: Milorad Dodik, Sud BiH, Milos Lukić, optužnica, Siniša Karan, suverenitet BiH, visoki predstavnik, ustavno pravo, Schmidtov zakon, politički proces

- Advertisement -

13 KOMENTARI

guest

13 Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Pravo iz furune

POVIJEST ĆE GA STOLJEĆIMA ISMIJAVATI: Tusk nije mogaao izreći gluplju rečenicu za službeni početak raspada EU

Ako se povijest raspada imperija uči kroz velike riječi, onda bi Donald Tusk mogao postati predmet školskih udžbenika –...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -