Potvrđen je koronavirus kod 65 migranata iz skupine od ukupno 94 migranta koje je Malta spasila na moru u ponedjeljak, objavilo je malteško ministarstvo zdravstva u utorak.
Najveće je to pojedinačno žarište zaraženih na Malti od početka pandemije 7. ožujka.
Ministarstvo zdravstva objavilo je da je do sada testirano 85 migranata, a još ih devet čeka testiranje.
Ministarstvo nije dalo podatke o stanju zaraženih, kao ni njihovu nacionalnost, ali vjeruje se da je brod isplovio iz Libije.
“Migranti koji stižu brodom stavljaju se odmah u karantenu na 14 dana te se testiraju”, poručilo je ministarstvo.
Migranti su odaslali signal za pomoć iz gumenjaka koji je napunila voda u nedjelju. Malteški su spasioci stigli za više od 30 sati.
Nevladine organizacije optužile su Maltu i Italiju da namjerno usporavaju misije spašavanja migranata, čime, navodno, pokušavaju odvratiti migrante.
Skupine za zaštitu migranata u utorak su tužile Italiju, Maltu i Libiju UN-ovom Odboru za ljudska prava.
Talijanska udruga za pravne studije o migracijama (ASHI) i Institut za proučavanje ljudskih prava iz Kaira (CIHRS) optužili su Italiju, Maltu i Libiju za kršenje Međunarodnog pakta o građanskim i političkim pravima, ograničenjem kretanja migranata iz Libije.
Oni tvrde da je riječ o kršenju članaka koji govore o zaštiti prava na život, prava na slobodu i prava za napuštanjem zemlje, zabrane torture i nehumanog ophođenja.
Predstavka je upućena u ime dva migranta, koji su presreteni na moru i vraćeni u Libiju 18. listopada.
Migranti “uključujući i podnositelje vraćeni su u Libiju i pretučeni kako bi ih se prisililo da se vrate u zemlju koju su očajnički htjeli napustiti. Uistinu, u Libiji su migranti notorno iskorištavani i zlostavljani, s njima se trguje, prodaje ih se ili ilegalno deportira”, navodi se.
IOM i Visoko povjerenstvo UN-a za izbjeglice (UNHCR) ocijenili su kako se Libiju ne bi trebalo tretirati kao mjesto koje je sigurno za migrante odnosno da u tu zemlju ne bi trebalo vraćati brodove presretnute i zaustavljene na moru.
Te se organizacije zalažu za određivanje drugih pravila po kojima će se migrante vraćene s morskih ruta iskrcavati u lukama koje su za njih sigurne, prenosi Hina.