Subota, 29 lipnja, 2024

Senzacionalni Gruzijci u osmini finala Eura, Česi ispali nakon drame

Poztnat je i rasplet skupine F. Portugal je sa šest bodova prvi, Turska je sa šest druga, Gruzija četiri treća, a Česi su s jednim bodom zadnji. Prve tri ekipe iz ove skupine idu dalje u osminu finala, a posebno treba izdvojiti senzacionalan i povijesni plasman Gruzije u nokaut fazu na svom prvom velikom natjecanju.

U zadnjem kolu Gruzija je s 2:0 pobijedila Portugal (Kvaratskhelia 2. i Mikautadze 57. minuta), a Turska Češku 2:1 (Calhanoglu 52., Tosun 92. minuta/ Souček 66. minuta). Portugal u nokaut fazi ide na Sloveniju, Turska na Švicarsku, a Gruzija na Španjolsku, piše Index.

Senzacionalna Gruzija na prvom turniru u povijesti ide dalje

Ono što nitko nije očekivao, dogodilo se u Gelsenkirchenu. Gruzija je slavila protiv Portugala s 2:0 i kao debitanti izborili osminu finala. Hrabri Gruzijci iskoristili su nezainteresiranost slabog Portugala, koji se već nakon dva kola plasirao dalje i doživio težak poraz.

Portugalski izbornik nije izveo na travnjak pričuvnu postavu jer su u napadu igrali i Ronaldo i Joao Felix, ali je pristup igre Portugalaca u ovoj utakmici bio katastrofalan. Tim više jer ih je nakon 90 sekundi igre šokirao golom Kvaratškelija.

Dvoboj je počeo šokantno za preopuštene Portugalce, koji su u 90. sekundi susreta izgubili loptu, a Gruzijci napravili klasični protunapad. Georges Mikautadze je odigrao dodavanje prema Kviči Kvaratškeliji, koji se sjurio prema golu i pogodio sami lijevi kut vrata.

Gruzijci su se potom povukli, a Portugalci su teškom mukom dolazili i do prilike za gol. U 17. minuti Cristiano Ronaldo je iskušao svoju sreću iz dalekometnog slobodnjaka, no ravno u vratara, da bi u 28. minuti Francisco Conceicao pucao tik pored gola. U 35. minuti Portugal je imao najbolju priliku prvog dijela, Ronaldo je primio loptu u šesnaestercu, a njegov udarac je blokirao Georgi Gvalesiani.

Penal dotukao Portugal

Tek što je počelo drugo poluvrijeme Ronaldo je imao još bolju situaciju, pucao je s pet metara i pogodio umjesto mreže gruzijskog braniča na travnjaku. Portugalci su krenuli po izjednačenje, pa primili drugi gol zahvaljujući opet nonšalantnosti u obrani. Prvo je pogriješio vratar Diogo Costa, pa branič Dalot, a nakon toga je Antonio Silva nagazio Luku Lochošvilija. Sudac je tek nakon dobre tri minute i VAR intervencije zaustavio igru i pokazao na bijelu točku. Mikautadze  je rutinirano zabio za ogromnih 2:0.

Portugalski izbornik je izvukao iz igre Ronalda i Neta, a uveo napadače Diogo Jotu i Goncala Ramosa, ali nisu uspjeli postići gol. U sudačkoj nadoknadi velike prilike su imali Nelson Semedo, Conceicao i Diogo Dalot, no Gruzija je na vratima imala Giorgi Mamardashvilija, jednog od najboljih vratara prvenstva./HMS/