Prema uzoru na neke druge postkonfliktne zemlje, OHR razmišlja o donošenju posebnog zakona kojim bi se ubrzalo pomirenje tri BH naroda. Radi se o ideji koja bi kopirala japanski model. Japan je zemlja koja je prošla duboke traume međusobnih plemenskih ratova. Danas je to snažna i jedinstvena država. A to jedinstvo postigli su tako da su u svim medijima na 40 godina bili zabranili, kao i u školskom sustavu izučavanje njihovih krvavih sukoba.
Kako saznajemo u medijima bi se samo objavljivale presude. No podsjećanja na stradanja, cikličko ponavljanje optužbi o tome tko je više kriv i tko je prvi počeo bile bi zakonski zabranjene.
Informaciju smo dobili iz izvora jako bliskog OHR-u.
I ono što je najvažnije, Schmidt uz to sve ne odustaje od ideje zajedničkog udžbenika povijesti za sve tri nacionalne grupe u BIH. Ideja je da se u udžbenicima naglašava pozitivna kultura sjećanja na one dijelove povijesti koje zbližavaju tri naroda, potom invazivni događaji stranih agresora na našu zemlju jednako bi se negativistički naglašavale u sva tri naroda, raidlo se tu o agresiji Osmanlija. Austrije ili Njemačke ili Mletaka.
Isto tako Schmidt planira u sesijama s mlađim generacija u udžbenike povijesti , ali izgleda i sociologije, ubaciti one dijelove moderne svjetske i europske povijesti koji ujedinjuju.
Udžbenici povijesti, kako saznajemo, bit će tako fokusirani na dob ranog srednjeg vijeka, kada su našom zemljom vladali nekakvi slavniji ljudi koje jednako u BIH svojataju sve tri nacionalne grupe.
Informacija je za sada na razini nagađanja, no ako se pokaže istinitom, Schmidtu u ovoj borbi dajemo potpunu potporu. Iako ga, zasada, i dalje smatramo nelegalnim.
No ako krene u ovo, priznat ćemo ga. uz uvjet da do kraja provede presudu Ustavnog suda prema kojoj jedni nemaju pravo drugima otimati ono što je tuđe.