Dok Bruxelles planira nove sankcije ruskom energetskom sektoru, uključujući i embargo na naftu, dužnosnici EU-a u Beču su održali sastanak s predstavnicima OPEC-a. Zapad je tu skupinu od 13 zemalja pozvao da poveća proizvodnju nafte.
“Moglo bi doći do gubitka od 7 milijuna barela ruske nafte i drugih energenata dnevno, zbog trenutnih i budućih sankcija i drugih radnji”, rekao je glavni tajnik OPEC-a Mohammad Barkindo, javlja Reuters pozivajući se na kopiju govora šefa OPEC-a, koju su dobili na uvid. “S obzirom na procjenu trenutne potražnje, bilo bi gotovo nemoguće nadomjestiti gubitak u tim količinama”, kazao je Barkindo.
EU poziva OPEC da poveća proizvodnju
EU je ponovno pozvala države OPEC-a da razmotre povećanje proizvodnje kako bi se ublažio rast cijena, rekao je dužnosnik Europske komisije Reutersu. Predstavnici EU-a su na sastanku s OPEC-om naglasili da taj savez ima odgovornost osigurati ravnotežu na tržištima energenata, kazao je dužnosnik EK-a.
Energetski savez dosad je odbio pozive SAD-a i Međunarodne agencije za energiju da poveća svoju proizvodnju da bi se ublažio rast cijena koje su prošli mjesec bile najviše u posljednjih 14 godina nakon što su SAD i EU uveli sankcije Rusiji zbog invazije na Ukrajinu.
‘Nestabilnost tržišta je izvan OPEC-ove kontrole’
EU smatra da OPEC može povećati proizvodnju iz rezervnih kapaciteta, stoji u OPEC-ovom dokumentu u posjedu Reutersa. Međutim, Barkindo je rekao kako je trenutna nestabilnost tržišta posljedica “netemeljnih čimbenika“ izvan OPEC-ove kontrole, naznačivši time da države saveza neće povećati svoju proizvodnju.
Trenutne članice OPEC-a su Alžir, Angola, Ekvatorijalna Gvineja, Gabon, Iran, Irak, Kuvajt, Libija, Nigerija, Kongo, Saudijska Arabija, UAE i Venezuela. OPEC+, prošireni format saveza kojem se pridružila i Rusija, u svibnju će povećati proizvodnju za 432 tisuće barela u sklopu planiranog postupnog napuštanja rezova u proizvodnji uvedenih tijekom pandemije Covida-19.
EU navodno planira zabranu uvoza ruske nafte
Čelnica EK-a Ursula von der Leyen prošlog je tjedna najavila da Bruxelles razmatra embargo na rusku naftu, nakon što je EU zabranio uvoz ruskog ugljena, a Komisija sada priprema prijedlog za uvođenje embarga na naftu, kazali su šefovi diplomacija Irske, Litve i Nizozemske. Međutim, trenutno nema dogovora oko zabrane uvoza sirove ruske nafte, piše Reuters.
Prvi čovjek europske diplomacije Josep Borrell danas je kazao da mnogi ministri vanjskih poslova, koji su sudjelovali na sastanku diplomatskih predstavnika zemalja članica u Luksemburgu, podržavaju zabranu uvoza nafte, ali da bi za neke embargo predstavljao “asimetrični šok”. “Ništa ne isključujemo, čak ni sankcije na naftu i plin”, kazao je.
Embargo na rusku naftu mogao bi biti dio sljedećeg paketa europskih sankcija, kazao je irski ministar vanjskih poslova Simon Coveney.