Nerješeni odnosi na unutarpolitičkom planu opterećeni silnim hipotekama prošlosti i različitim pogledima na budućnost, kao i složenost odnosa na vanjskopolitičkom planu, ključni su razlozi zbog kojih čelnici političkih stranaka u BiH vode dugotrajne, vrlo često i mučne pregovore o svakoj poziciji u budućoj vlasti u BiH.
Bez obzira što su svi značajniji politički faktori u BiH svojim potpisom deklarativno stali uz europsku budućnost BiH, u praksi to nije tako. Preko određenih skupina unutar BiH “lome” se i određeni međunarodni utjecaji, osobito utjecaji Beograda, Moskve, Ankare ali i nekih bogatih arapskih država.
Zbog cijelog niza sigurnosno osjetljivih tema, od kojih je novačenje za potrebe Islamske države svakako jedna od ključnih, veleposlanstva država antiterorističke koalicije u Sarajevu s osobitom pažnjom iščekuju dogovore stranačkih čelnika o ključnim pozicijama u sigurnosnim agencijama, uključujući i čelno mjesto u OSA-i BiH.
Prema mišljenju dvojice bivših djelatnika MUP-a Federacije BiH, s kojima smo prije nekoliko dana razgovarali u Sarajevu, države članice antiterorističke koalicije nisu zadovoljne dosadašnjim angažmanom BiH u svezi s ovim pitanjem. Navodeći da i unatoč angažmanu Almira Džuve, kojemu ovih izlazi mandat, unutar krovne obavještajno-sigurnosne agencije u BiH postoji određen oblik opstrukcije i da pitanje borbe protiv terorizma sve otvorenije preuzima SIPA BiH, navode naši sugovornici.
U tom kontekstu kao ključni sigurnosni problem nameće se buduće imenovanje čelnog čovjeka OSA-e BiH. Budući da je aktualnom ravnatelju Almiru Džuvi istekao mandat, zakulisne borbe oko imena njegovog nasljednika već su dugo u tijeku. Naši sarajevski izvori navode da upravo u tom kontekstu treba gledati i cijeli niz aktivnosti bivšeg dopredsjednika Federacije BiH Mirsada Kebe koji mjesecima sve državne i federalne institucije u BiH obasipa sigurnosno zanimljivim dokumentima.
Sudeći prema medijskim napisima i izjavama određenih političara, meta Mirsada Kebe navodno je Šefik Džaferović, ranije tajnik bošnjačke tajne službe AID a danas visokopozicionirani dužnosnik SDA na državnoj razini. Međutim, naši sugovornici vjeruju da to nije tako.
– Stvarna meta aktivnosti Mirsada Kebe u biti je Osman Mehmedagić zvani Osmica, koji je dobar dio ratnog puta prošao zajedno sa Šefikom Džaferovićem – tvrde naši izvori, dodajući kako bošnjački član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović ima namjeru nominirati “Osmicu” na čelno mjesto u Obavještajno-sigurnosnoj agenciji BiH.
Kandidaturu Osmana Mehmedagića, koji je prema tvrdnjama naših sarajevskih izvora član odbora za predstojeći doček pape Franje u Sarajevo, navodno podržava vrh SDA i Turska ali joj se silno protive ključne države antiterorističke koalicije uključujući i SAD.
Dobro upućeni navode da je Bakir Izetbegović navodno spreman ustrajati na kandidaturi Osmana Mehmedagića i protiv volje vođa antiterorističke koalicije, a na veliko zadovoljstvo Turske i njenog čelnika Taipa Erdogana koji ne samo da otvoreno gradi strateško savezništvo s Putinovom Rusijom nego u turskim zatvorima drži utamničeno nekoliko tisuća svojih političkih oponenata pod optužbom da rade za oporbu, odnosno za SAD-e.
Osobe s kojima smo razgovarali navode međusobnu isprepletenost životopisa Osmana Mehmedagića i Šefika Džaferovića i ukazuju na važnu ulogu koju u svemu ovome imaju Mirsad Kebo, Esad Humo, Safet Oručević, Almir Džuvo i mnogi drugi koji navodno nisu oduševljeni mogućnošću da parastruktura MOS-a nakon više od deset godina u potpunosti zavlada obavještajno-sigurnosnim sustavom u BiH
-Strukture MOS-a, koji je utemeljio Fikret Muslimović, uvelike se nadaju da će nakon niza godina ponovno imati svog čovjeka na čelu OSA BiH, te definitivno MOS iz ilegale prevesti u državni sistem, te na taj način onemogućiti bilo kakav pokušaj nastavka istraga u predmetima Ugljen i Leutar ali i onemogućiti bilo kakve istrage o suradnji bošnjačkih ekstremista i afro-azijskog faktora – smatraju bivši policajci s kojima smo razgovarali.
Ističu da je upravo Mehmedagić najpogodnija osoba za potpunu realizaciju ovog MOS-ovog tajnog projekta, navodeći da je to dokazao i aktivnostima vođenim u proteklih 10-tak godina svog upravljanja Odjelom za tajnu pratnju OSA-e BiH.
– Ovaj odjel s “Osmicom” na čelu u svom sjedištu na Vracama ima gotovo jednonacionalnu strukturu. Uz dvojicu djelatnika srpske nacionalnosti koji najviše vremena provode u Istočnom Sarajevu, u odjelu za tajnu pratnju nema ni jednog Hrvata – ističu dvojica bivših djelatnika MUP-a Federacije BiH.
Tvrde da je posljednji mohikanac hrvatskog podrijetla u Odjelu za tajnu pratnju OSA-e bio Mario Krpan, također bivši djelatnik bošnjačke tajne službe AID-a.
– Iako je riječ o osobi koja je cijelo vrijeme bila unutar bošnjačkih obavještajno-sigurnosnih struktura, “Osmica” je bio toliko nepovjerljiv da se čak i njega riješio iz odjela. Takvo što ne treba biti iznenađenje, kad se zna da tajne operacije prema hrvatskom faktoru u Sarajevu, uključujući i najviše dužnosnike, zahtijevaju potpunu konspirativnost, pa je stoga neophodno bilo istjerati i posljednjeg Hrvata iz ovog odijela – navode bivši policajci.
Iznenađeni su činjenicom da edukaciju takve jednonacionalne skupine s vrlo netransparentnim aktivnostima toleriraju države poput Velike Britanije ili Italije gdje je ova skupina boravila na izobrazbi
-U prošloj godini djelatnike Odjela tajne pratnje je Mehmedagić upućivao na obuku u Veliku Britaniju, Italiju i Tursku – navode bivši djelatnici MUP-a, pitajući se kako organizatori ove izobrazbe nisu zamjetili da među kadrovima koje su educirali za tajno praćenje terorista nema Srba niti Hrvata.