Sarajevska komunalna preduzeća uskoro bi mogla biti integrisana, te bi mogla funkcionisati po principu zagrebačkog holdinga, kazao je to za Faktor premijer Kantona Sarajevo Elmedin Konaković.
– Mi smo imali tu ideju i ranije, ali ono što je sada dodatna informacija jeste presuda Ustavnog suda koja kaže da nadležnost nad radom komunalnih preduzeća ne može imati isključivo Kanton, već da to treba da rade lokalne zajednice. Tako da smo već imali nekoliko sastanaka i u Vladi i sa svim načelnicima i gradonačelnikom kako bismo oživjeli tu ideju da svi zajedno udružimo svoje interese u jedan zajednički holding – kazao je Konaković.
Rade se analize
Prema premijerovim riječima, Ministarstvo komunalne privrede već radi analizu kojom će utvrditi koji su to segmenti komunalne privrede koji bi mogli biti integrisani.
– Ja sam veliki zagovornik te ideje, i mislim da bi svi dijelovi trebali biti ujedinjeni, mada vjerovatno neki neće moći. To će nam pokazati ove analize, nakon čega ćemo moći konkretnije i detaljnije razgovarati o ovome pitanju – istakao je i dodao da ni zagrebački ni slovenački holdinzi nisu integrisali baš sve što se tiče komunalne privrede.
Prema premijerovim procjenama, sigurno će biti integrisana preduzeća koja imaju teritorijalni integritet, odnosno koja čine cjelinu u Kantonu Sarajevo.
– Tu mislim, prije svega, na Vodovod, Sarajevogas i Toplane. Sigurno bi bilo lakše i neke druge komunalne usluge pružati u segmentu održavanja, čišćenja, rasvjete ulica, šišanja trave. Sve su to stvari koje su uglavnom u drugim holdinzima već prisutne. Međutim, ono što će biti problem kod nas jeste administrativni ulazak u holding ovih velikih gubitaša. Kako da integrišemo jedno zdravo preduzeće poput Rada i jedno vrlo bolesno poput Grasa? To su pitanja više trenutne situacije, mada mislim da bi svi mogli funkcionisati u holdingu – kazao je Konaković.
Objedinjavanje računa
Napomenuo je da su efekti zagrebačkog holdinga itekako značajni, što bi mogao biti slučaj i u Sarajevu kada se govori o poboljšanju rada komunalnih preduzeća.
– Značajni su efekti s aspekta objedinjavanja računa za komunalnu privredu i manjeg broja ljudi na određenim pozicijama. Prirodnim odlivom vrlo brzo bi moglo doći do smanjenja zaposlenih, jer naprimjer, bageri u Radu stoje, dok istovremeno u Vodovodu ih nemamo, pa jedni drugima fakturišemo. Mnogo razloga je zbog čega bismo trebali imati holding. Ova ideja ima svoju opravdanost, pravnu nužnost, zato mislim da smo otvorili procese razgovora i mislim da ćemo vrlo brzo početi razgovarati konkretno o modelu i principu njegovog formiranja – zaključio je kantonalni premijer.
Zagrebački holding
Zagrebački holding osnovan je 2007. godine. Sastoji se od 16 podružnica koje obavljaju djelatnosti nekadašnjih gradskih poduzeća, 7 trgovačkih društava te jedne ustanove, a ukupni broj zaposlenih je oko 11.000.
U njegovom djelokrugu su čistoća grada, vodovod i odvodnja, zbrinjavanje otpada, plinara, tržnice, javni gradski prijevoz, groblja, robni terminali, upravljanje sportskim objektima i zaštita okoliša.