”Europska unija planira uložiti milijardu eura tijekom sljedećih pet godina u razvoj i povezivanje prometne i energetske infrastrukture u regiji zapadnog Balkana, što vodi do daljnje integracije sa zemljama članicama Europske unije”, istaknuo je otpravnik poslova Delegacije EU u BiH Renzo Daviddi na sastanku s ministrom komunikacija i prometa BiH Slavkom Matanovićem, ministrom prometa i komunikacija Republike Srpske Neđom Trninićem te predstavnicima Vijeća ministara BiH, Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, Ministarstva prometa i komunikacija FBiH i Ministarstva energije, rudarstva i industrije FBiH.
Na sastanku održanom u sjedištu Delegacije EU u Sarajevu Daviddi je podsjetio da je u posljednjih nekoliko godina Europska unija dala veću važnost povezivanju građana i poslovnih subjekata širom Europe radi promocije održivog gospodarskog rasta.
Dodao je da je summit o zapadnom Balkanu, održan u kolovozu prošle godine u Berlinu, dodatno osnažio napore na unapređenju povezivanja sa zemljama zapadnog Balkana.
”Kao što je najavio povjerenik Hahn u Prištini 25. ožujka 2015. godine, prvi korak podrazumijeva više od 100 milijuna eura u okviru IPA II fondova, koji će biti dostupni za sve zemlje zajedno s kreditima za financiranje iz europskih financijskih institucija. Za korištenje ovog novca, zemlje u regiji treba prvo da usuglase osnovnu mrežu prometne infrastrukture za regiju”, navodi se u priopćenju.
Na sastanku ministara u Prištini postignut je načelni dogovor koji treba formalno da potvrde premijeri iz regije 21. travnja u Bruxellesu. Sljedeći korak su dogovori o konkretnim prioritetima za ulaganja u oblasti transporta i energetike.
Svaka od zemalja, uključujući Bosnu i Hercegovinu, morat će pažljivo odabrati prioritete i istražiti sve moguće izvore financiranja. U tom kontekstu je potrebno uspostaviti funkcionalni investicijski odbor na državnoj razini, koji okuplja predstavnike svih relevantnih ministarstava i financijskih partnera.
Investicijski odbor će morati uspostaviti sektorski mehanizam upravljanja projektima, odnosno sveobuhvatni mehanizam planiranja i financiranja, koji obuhvaća najvažnije investicijske projekte za financiranje u zemlji. Kredibilne sektorske strategije i sektorski mehanizam upravljanja projektima, kao i regulatorni okvir u skladu sa zahtjevima EU, ključni su i kao takvi su preduvjet za pristup novcu EU.
”Ovo predstavlja realnu šansu za BiH da značajno unaprijedi svoje sektore transporta i energetike. Značajnu pomoć EU mora pratiti i snažan prioritet, dan naporima u BiH, koji mogu dovesti do jačanja ukupne konkurentnosti, ekonomskog rasta, otvaranja novih radnih mjesta i istinskog poboljšanja života građana u BiH. Kao takva, Agenda povezivanja je u cijelosti komplementarna sa Sporazumom za rast i zapošljavanje, na čiju primjenu su se vlasti obavezale”, naglasio je Daviddi, zaključivši: Sada je na BiH da bez odlaganja ispuni uvjete koji osiguravaju pristup fondovima EU.